Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Popkulturális
- világzene
- folk
- pop
- zene
- jazz
- besh o drom
- gypo circus
- napra
- zuboly
- csík jános
- csík jános és a mezzo
Még a ChatGPT is fejet hajt előttük
Létezik-e egyszerre népszerű és minőségi műalkotás? A ChatGPT szerint nem. De sikerült meggyőzni! Lássuk, mivel!
Amikor a ChatGPT-vel arról beszélgettem, hogy létezik-e egyszerre népszerű és minőségi műalkotás, meglehetősen lesújtó véleménnyel volt mindaddig, amíg be nem dobtam a népi kultúrát. Mint fogalmazott: „Teljesen egyetértek, a széles körben elérhető szellemi termékek is lehetnek magas minőségűek, és a népi kultúra erre jó példa. A népi kultúra hosszú évszázadokon keresztül terjedt szájról szájra, és ezáltal széles körben elterjedt, azonban ezek a hagyományok és alkotások mégis nagyon magas minőségűek és autentikusak. Ezek a művek nemcsak szórakoztatnak, de értékeket közvetítenek, és megőrzik az adott kultúra identitását és történelmét.”
A folk, a népi kultúra elemei nap mint nap felcsendülnek a rádiókban, gondoljunk csak a Bagossy Brothers Company, a Margaret Island vagy épp Szabó Balázs Bandája zenéire, akik előszeretettel építik be poposabb zenéjükbe a népi kultúra elemeit is.
Zenei válogatásunkban öt, világzenét képviselő együttest mutatunk be.
1. Besh o droM
Az 1999-ben alakult formációt Barcza Gergely és Pettik Ádám alapította. Nevük jelentése cigány nyelven: üld meg az utat, azaz indulj el, a Besh o droM emellett magyar nyelven egyértelműen bevonzza a „besodrom” szót is. Vidám, vitalitással teli zenéjük széles körben népszerűvé vált, többek között Mexikóban és Ausztráliában is felléptek. Bátran és meglehetősen kreatívan nyúlnak a folk elemeihez, példa erre a Macsó hímzés vagy épp a Nekemtenemmutogatol című lemezük.
2. Gypo Circus
Olyan formáció, amelyben a zenészek a punkot, a gypsyt és a balkáni ethnót ötvözve teremtették meg saját hangzásvilágukat. A 2011 óta működő zenekarnak eddig négy kis- és két nagylemeze jelent meg, többek között feldolgozták Ganxsta Zolee és a Kartel A szerb határ felé című dalát is. Friss, energikus zenéjük és lendületes színpadi jelenlétük egyértelműen megalapoznak a jókedvnek. Vadvirág című daluk nagyon jól reprezentálja azt az atmoszférát, amelyet teremtenek.
3. Napra
Már az első nagylemeze előtt népszerűvé váló Napra Both Miklós vezetésével indult 2004-ben, és egészen a 2010-es második feléig aktívan működött. Az akusztikus és elektronikus hangzások ötvözésével megalapozott, népzenéből építkező együttes már az első, Jaj, a világ! című lemezével elnyerte a Fonogram-díjat. A különböző zenei stílusok és népi hagyományok találkozásának következtében létrejövő egyedi hangzásvilágot nemcsak itthon, hanem külföldön is nagyra értékelték. A Napra napjainkban már nem aktív ugyan, de zenéi még mindig aktuálisak.
4. Zuboly
A lassan húszéves Zubolyt Ágoston Béla alapította 2005-ben. Busa Pista beatboxszólamai mellett nyitottságukat egyértelműen alátámasztja a különböző zenészekkel és dj-kkel való együttműködés, illetve a meglehetősen széles palettájú hangszerek megszólaltatása, kezdve a tilinkóval a dorombon át egészen a xylorimbáig (külalakra egy nagyobb xilofonra hasonlító ütőhangszer). Az ő feldolgozásukban vált népszerűvé az Indulj el egy úton című moldvai csángó népdal, illetve az ő szerzeményük a Másfél millió tépés Magyarországon című dal is.
5. Csík János és a Mezzo
Csík János neve mindenkinek ismerős lehet, a Csík Zenekar prímásának másik formációja a 2018-ban alapított Csík János és a Mezzo. Lendületes, jó hangulatú zenéjük népies, folkos dallamokon alapszik, elegyítve néhol jazzesebb, máshol poposabb műfajokkal. Munkásságukon érződik az örömzenélés még akkor is, amikor melankolikusabb dallamokat játszanak.
Az információk a popkulturalis.hu oldalról származnak.
Rovataink a Facebookon