Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Popkulturális
- zene
- táncdalénekes
- harangozó teri
- dobos attila
- mary zsuzsi
- mindenkinek van egy álma
360 ezernél is több lemezt adott el, mégis betiltották
A XX. század második felében a magyar könnyűzene színpadán 23 évesen pillanatok alatt vált népszerűvé. Harangozó Teri hosszú ideig vezette a slágerlistákat. Nyolc évvel ezelőtt, hetvenkét évesen, 2015. szeptember 8-án halt meg.
Az 1943-ban született Harangozó Teri pályája a hatvanas években indult, és pillanatok alatt a Magyar Rádió egyik legfoglalkoztatottabb táncdalénekesévé vált. 1965-ben második helyezést ért el a Ki mit tud? tehetségkutató versenyen, ami lehetővé tette számára, hogy felvételt kapjon a rádió könnyűzenei stúdiójába. Itt 1966-ban rögzítette első dalát, a Túl az első nagy szerelmen című szerzeményét. A valódi áttörést azonban a Minden ember boldog akar lenni című dala hozta meg számára, azonnal országos siker lett.
360 ezernél is több eladott lemez
Harangozó Teri legsikeresebb női előadóként két évig őrizte címét Magyarországon, 1967–1968 között 362 473 kislemezt adott el. A slágerek jelentős részét Dobos Attilának köszönhette, különösen a Minden nap és a Mindenkinek van egy álma című dalnak. Ezek még 1969-ben is igen népszerűnek számítottak.
A hazai sikerek után külföldre is eljutott, először Innsbruckba, majd Kubába hívták, később más szocialista országba is ellátogatott. Ami viszont meglepően szép gesztus volt tőle:
bárhová ment, a Mindenkinek van egy álma című slágerét az adott ország nyelvén énekelte el.
A tánczenei műsorok és ORI-turnék egyik nagy sztárja volt, slágerei – mint például a Nincsen olyan szerencsém, Kis papírhajó, Sose fájjon a fejed, Veled is megtörténhet egyszer, Szeretném bejárni a Földet – hosszú időn keresztül toplistásak voltak.
Betiltották, pedig nem volt bűnös
Az akkori kultúrpolitika TTT-rendszerébe (Tilt, Tűr, Támogat) az énekesnő dalai jól illeszkedtek, hiszen azokban semmiféle társadalmi vagy politikai utalás nem volt. Dalai a vágyakozó, szerelmes, boldogságkereső témán belül maradtak.
Harangozó Teri élettörténetének egyik legmeglepőbb momentuma mégis az volt, amikor 1970-ben ennek ellenére betiltották dalait. Karrierjén is csorba esett.
A tiltás ráadásul éppen nagy slágereinek szerzőjéhez, Dobos Attilához köthető, aki feleségével, Mary Zsuzsival Németországba disszidált.
A hetvenes évek első felét Harangozó Teri is külföldön töltötte, majd 1976-ban újabb albuma, a Lánynak születtem révén ismét visszakerült a hazai reflektorfénybe. Az 1980-as években további slágereket szállított: Óriáspénz, Hidd el, Szeretném, ha féltékenyebb volnál, Ma valakinek hiányzom, Banánvirág.
Pályája során négy nagylemezt és több mint száz dalt készített, mindeközben folyamatosan jelen volt a zenei életben. Az énekesnőnek a zenélés volt az élete, kétszer is férjhez ment, ám a magánéletét háttérbe szorítva sokkal inkább a zenei pályájára fókuszált. Ő ugyanis, ahogyan többször is mondta, nem családanya akart lenni, hanem énekesnő.
Az énekesnő még csak most lenne 80 éves.
Rovataink a Facebookon