Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Popkulturális
- p. mobil
- schuster lóránt
- baranyi lászló
- sárvári vilmos
- tarnai dániel
- csoda történt
- vinyl
- bakelit
- lemez
Az örökmozgó megfiatalodik, de nem pihen
A Havancsák Gyula által tervezett új lemezborítóval m egjelent vinylen a P. Mobil 2017-es, Csoda történt! című albuma. Tavaly a most tízéves Farkasok völgye: Kárpát-medence anyagot préselték dupla lemezre.
Hogy miért érzi szükségét Schuster Lóránt, a P. Mobil vezetője, azaz a Főnök a vinylen, illetve LP-n történő megjelenést, arra két magyarázatot adott: egyfelől azért, mert reneszánszát éli a mikrobarázdás lemezkiadás, mindenekelőtt a gyűjtők körében, másfelől a keményrock analóg módon szól igazán jól, élőben, hanghordozón egyaránt.
Amennyiben a P. Mobil életművét korszakolni óhajtjuk, kézenfekvő a frontemberek zenekarban töltött idejét alapul venni. Így beszélhetünk Vikidál, Tunyogi, Rudán Joe korszakról. S természetesen 2008-tól a Baranyi László-féle „éráról”.
Az 1970-es évek második felében kialakult P. Mobil énekese, Vikidál Gyula után Tunyogi Péternek nem adatott könnyű feladat, hogy ott folytassa, ahol elődje abbahagyta, ez a teher aztán Rudán Joe vállára, végül Baranyi Lászlóéra került.
A „kőbányás” srácok
Az ifjú Baranyi László inkább angolszász muzsikával múlatta idejét. Azaz nem a P. Mobil életművét tanulmányozta. Amit most már betéve tud. Nem kizárólag frontember ő, zenei vezetője is a lemezeknek. Egykoron villamosmérnök szakra járt, mert hangmérnökként óhajtotta keresni kenyerét, mígnem győzött az ereiben lüktető muzsikusvér, s a Kőbányai Zenei Stúdió ének szakán végzett. Abban az iskolában, ahol több mobilos muzsikustársa.
Mint a dobos, Gulyás Máté, aki szintúgy brit és amerikai muzsikát hallgatott, s noha magyart egyáltalán nem, azért ismerte az örökmozgó korszakos dalait.
A videóban említett Németh Gábor 1995–1998 és 2001–2009 között erősítette a P. Mobilt, mind a Tunyogi-, mind a Rudán-, mind a Baranyi-korszakba belekóstolva. A Honfoglalás szimfonikus feldolgozásának ő írta a timpanitételét. Elődje, a Hobo Blues Band erőssége, Döme Dezső, utódja a V’Moto-Rock metronómja, Herpai Sándor volt. Utána ismét visszatért, majd Szakadáti Mátyás váltotta, aki szintén tanította Gulyás Mátét „Kőbányán”.
A legelső zenekari órán a Led Zeppelintől a Black Dogot játszottuk. Póka Egon benyitott, majd behívott az irodájába, mondván: kicsikém, ezt így is lehet játszani, és mutatott egy Zepp koncertfelvételt
– árulta el Máté.
Tarnai Dániel, alma matere, a Kőbányai Zenei Stúdió igazgatójától, Póka Egontól vette át a P. Mobil basszusgitárosi posztját 2009 végén.
A basszusgitáros, lévén a P. Mobil tradicionális zenekar, s nem használ mesterséges intelligenciát, komponistaként szintén kiveszi részét az alkotásból, no meg szövegíróként. Ez utóbbi magyarázatot igényel, tudniillik a P. Mobil szövegvilágát Schuster Lóránt munkái határozzák meg. Dani angol dalszövegeket ír.
Sem dalszövegíró, sem angol nyelvész nem vagyok, viszont rengeteg angol nyelvű zenét hallgattam, s meghallom, mi az, ami jól szól
– mesélte Tarnai Dániel, aki nem tör szövegírói babérokra, élvezi hallgatni az egymás utáni „bemondásokat”.
A rock mesterei
Sárvári Vilmos 1980 óta olyan dalokkal gazdagította a P. Mobil repertoárját, mint az Átlagember, a Lámpagyár, a Pléh Krisztus, az Ez az élet, Babolcsai néni, a Dugjatok a 220-ba, az Egyszer az életben, a Babba Mária, a Most is azt érzem, az Istennel szemben, a Vírus leszek, a Nem akartam megszületni, az Élve vagy halva, a Láncos körhinta.
Vilmosnak Bencsik Sándort, a virtuóz gitárost és riffmestert kellett pótolnia, ami kezdetben, mint bevallotta, nem sikerült felhőtlenül, erről máig ható emléke a debütáló fellépése 1980 őszén, Szegeden.
Bencsik Samu távoztára megmozdult a hazai rockgitáros szakma, s hetekig tartó meghallgatások következetek. Nem tántorított el senkit, hogy a fekete bárány P. Mobilnak nem lehetett nagylemeze, ugyanis a zenekar kora legnagyobb rajongótáborával dicsekedhetett.
Noha Szabó Péter nem pályakezdőként került a bandába, neki is fel kellett kötnie a felkötnivalót, mivel a legendás Hammond-játékos, Papp Gyula (1998–1999, 2009–2013) székébe ült. Teszem hozzá, e helyzet nem számított számára szokatlannak, amennyiben a Tunyogi Rock Bandben, az egykori P. Mobilorgonistát, Zeffer Andrást váltotta. Én mondhatom, hogy a kisujjában a P. Mobil-életmű, hiszen Tunyó 2008-as halát követően az egykori P. Mobil-bőgőssel, Kékesi „Bajnok” Lászlóval tolta tovább a Bajnok Teamben, mi több a Gesarolban szintén gazdagította mobilos tudását.
Rovataink a Facebookon