Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEM- Kultúr
- Senki többet, harmadszor
- árverés
- bűnbánó magdolna
- nagyházi galéria
- aukció
- tiziano vecellio
- festmény
- reneszánsz
380 millió forintért kelt el Tiziano festménye a Nagyházi Galéria árverésén
További Senki többet, harmadszor cikkek
380 millió forintért kelt el a Nagyházi Galéria és Aukciósház decemberi árverésének első napján Tiziano Vecellio Bűnbánó Magdolna című festménye, amelyre a galéria novemberben úgy hivatkozott, mint „minden idők legértékesebb darabja a magyarországi aukciós piacon”.
Tiziano Vecellio Bűnbánó Magdolnájának egy eddig publikálatlan változata magángyűjteményből került a Nagyházi Galéria decemberi árverésére. A festmény kikiáltási ára 110 millió forint volt, végül több mint háromszoros áron árverezték el.
Az itáliai reneszánsz neves olasz kutatója, Andrea Donati – aki novemberben a sajtónak tartott előadást a képről – egyik idei publikációjában azt írta:
Minden változaton ugyanúgy tetten érhető a festmény iróniával és malíciával telt, elégikus hangvételben megfogalmazott, ambivalens jelentése, amely a bűnbánat és az érzékiség, a hit és a hiúság között mozog. Tiziano a szentet védnökévé és szószólójává tette. Ajándékként küldte hercegeknek és uralkodóknak, hogy támogatásért és szívességekért folyamodjon. Így vált a Bűnbánó Magdolna a legkeresettebb festménnyé a gyűjtők körében, és Tiziano festészetének szimbólumává.
Korábban már megírtuk, nem ez az első Tiziano-kép, amelyet elárvereznek a galériában. A hazai piacon legutóbb kalapács alá került Tiziano-művet, a Mária gyermekével és Szent Pállal című alkotást 2005-ben 160 millió forintos áron értékesítették a Nagyházi Galéria árverésén. A festmény később 4,5 milliárd forint értékben került a magyar állam tulajdonába.
Nem lett rekorder
A magyar aukciós piacon egyébként voltak a Bűnbánó Magdolnánál drágább kikiáltási árról induló képek: az abszolút rekorder Csontváry Kosztka Tivadar Titokzatos sziget című festménye, amely 160 millió forintról 460 millió forintig menetelt 2021 végén a Virág Judit Galéria aukcióján.
A december 10-én rendezett Nagyházi-aukció sztártétele mellett régi mesterek műveire, valamint XIX. és XX. századi festményekre is lehetett licitálni. Tiziano képe mellett több tucat festményt és szobrot adtak el ezen az estén.
Az árverés még három napig tart: december 11-én XX. századi és kortárs festmények, 12-én műtárgyak, bútorok és szőnyegek, míg 14-én műtárgyak, ezüstök és ékszerek találhatnak új gazdára. Lesz jótékonysági árverés is: az alkotójuk által felkínált több mint húsz festmény, szobor, tárgy árverezéséből befolyó teljes összeget a Nagyházi Galéria és Aukciósház a ZoNa alapítványnak ajánlja fel, hogy támogathassa azokat a gyermekeket, akik árván vagy félárván maradtak a rendőrség kötelékébe tartozott szüleik elvesztése után.
Rovataink a Facebookon