2024. július 1. 18:00
Franciaország
Belgium
Düsseldorf Arena Nyolcaddöntő
2024. július 1. 21:00
Portugália
Szlovénia

A hollywoodi sztárok feladták a sztrájkot

2009.06.10. 13:22 Módosítva: 2009.06.10. 13:33
Egy évig húzódó belső csatározások után dűlőre jutottak a legnagyobb amerikai filmes és tévés színészszakszervezet, a Screen Actors Guild (SAG) tagjai, és elfogadták a következő két évre szóló bérmegállapodást.

Ez nem jelent előrelépést ahhoz képest, amit már tavaly is elérhettek volna. A színészek - a forgatókönyvírók példáján felbuzdulva - elsősorban azt akarták elérni, hogy nagyobb részesedést kapjanak az új, digitális médiumokban megjelenő munkáik után.

A stúdiók és tévécsatornák azonban erősebbnek bizonyultak, s ez tavaly a két színészszakszervezet szakításához vezetett. A kisebb, tévés színészeket tömörítő AFTRA külön egyezett meg a munkaadókkal, amire az utóbbi harminc évben nem volt példa, a SAG viszont jobb feltételeket akart kicsikarni, ami nem sikerült.

A kedden elfogadott, 2011. június 30-ig érvényben lévő megállapodás szerint a színészek minimális díjazása nyomban 3 százalékkal emelkedik, a szerződés második évében pedig további 3,5 százalékkal nő. A nyugdíjakat is rendezték, és némi előrelépés történt az internetes bevételeknél, ami összességében 105 millió dolláros többletbevételt jelent majd a tagoknak - közölte a szakszervezet.

A SAG 110 ezres tagságának 35 százaléka küldte vissza a kitöltött szavazólapot, s többségük elfogadta a feltételeket.

A SAG belső viharának a sztrájkpárti Doug Allen országos igazgató és Alan Rosenberg elnök is áldozatul esett, s a most létrejött megállapodást végül is az ideiglenesen igazgatónak kinevezett David White hozta tető alá.

White azt ígérte, hogy már most elkezdi a munkát a tárgyalások következő fordulójára, hogy addigra valóban sikerüljön elérni a korábban kitűzött célokat. Fontos feladatának tartja azt is, hogy a többi szakszervezettel megrendült kapcsolatokat helyreállítsa.

Rosenberg kedden elismerte, hogy a színészek nem értettek egyet keményvonalas elképzeléseivel, ami azonban szerinte nem azt jelenti, hogy feltétlenül rossz úton járt volna. Sietett leszögezni, hogy a történtek ellenére ősszel harmadszor is elindul majd az elnöki posztért.

A nagy stúdiókat tömörítő Mozis és Televíziós Producerek Szövetsége (AMPTP) "a szórakoztató ipar számára kedvező hírként" értékelte a megállapodás elfogadását, a rendezők szakszervezete és az AFTRA pedig közleményben gratulált a színészképviseletnek.