Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMTovábbi Showbiz cikkek
A nehéz anyagi helyzetben lévő Fővárosi Nagycirkusz a 2003-ban Budapesten bevételi rekordot döntő vízi látványcirkusz segítségével szeretne egy kicsit talpra állni.
Kenyeret a cirkusznak!
A Fővárosi Nagycirkusz április 1-től naponta látható új műsorának sajtótájékoztatóját Pósfai Zoltán sajtószóvivő tartotta familiáris légkörben egy törpe artistával az oldalán. Miután szép számú tiszteletjegyet kiosztottak többek közt az Ország-világ magazin jelen lévő hölgyeinek, Pósfai tájékoztatott a káprázatról és a csodáról, illetve a szégyen és gyalázatról is, ami a Magyar Cirkusz és Varieté Kht. (MACIVA) által működtetett cirkusz jelenlegi helyzetét és támogatottságát illeti.
A nagycirkusz felújítása ismét húzódik, jelenleg konkrétan túlélésre megy náluk a játék, mondta. "De túl fogjuk élni, ezért is hívtuk meg az orosz társulatot" - bizakodott, hogy annyira sikeres lesz az orosz Káprázat és csoda, hogy majd behozza a fennmaradáshoz szükséges pénzt. A felújítás már jócskán ráférne a szocreál épületre, de erre esély sincs, hiszen szerintük 3 milliárd forintba kerülne, viszont évről évre csökken az állami támogatás, ami jelenleg évi 200 millió forint. A fény- és hangtechnikát, illetve a vizesblokkokat már felújították, de Pósfai szerint biztos, hogy idén nem lesz több felújítás.
"Amíg gyerek van, cirkusz is van" - morzsolt el lelki szemei sarkában egy könnycseppet, majd bemutatta Hrisafis Gábort, a körülbelül egyméteres artistát. Gabor Clown azért volt ott, hogy bejelentsék: nemsokára Guiness-rekordkísérletet tesz szuplé kézállásban (kézenállásból lábtartás nélküli fekvőtámaszba ereszkedés, és vissza).
Orosz tini látványcirkusz
A kanadai Cirque du Soleil által is képviselt látványcirkusz műfajában utazó orosz társulat műsoráról előzetesen elmondta, hogy mint az alcíme is jelzi, földön, vízen, levegőben fog játszódni. A moszkvai csapatot egy Jana Sevcsenkó nevű hölgy alapította, aki maga is artistacsaládba született, de nem volt elég tehetséges a légi akrobatikához. Viszont fantáziája volt, ezért férjével mindenüket pénzé tették, hogy létrehozzák a társulatot, aminek átlagéletkora mindössze 22 év. "Nem is gondolnánk, hogy ez a műfaj milyen költséges, hiszen kell egy tavacska" - tette hozzá a szóvivő.
Mindent a szemnek
Legutóbb 2003-ban járt nálunk ez az orosz vízi cirkusz, és akkor 120 000 eladott jeggyel megdöntötték az addigi nézőszámi rekordot. A társaság azóta fejlődött, mondta el Pósfai, a 2003-as látványt még tovább fokozták. "Egy folyamatos, gördülékeny előadást képzeljenek el, amit nem szakítanak meg felkonferálások, így jobban magával tud ragadni" - kecsegtetett.
A joviális cirkuszi szóvivő szerint mindenki megtalálhatja majd a számára látványos elemeket a Káprázat és csodában: a gyerekek figyelmét az állatok (fókák, krokodil, cicák, kacsa, galambok), meg a bohócok igyekszenek majd lekötni, a férfiak szemének nagyon csinos hölgyek kedveskednek sokat mutató ruhákban, a hölgyek örömére pedig van két, szépen kigyúrt artista férfi is. A látványcirkuszban lesz humor, és a közönséget is bevonják majd egy ponton: csónakversenyre lehet majd önként jelentkezni azoknak az apukáknak, akiknek nem okoz gondot, hogy egy egész cirkusz nevet rajtuk, miután alsógatyára vetkőztek.
Játékos cicák
A fele műsor már lement, mire beértem a kosztümös próbára a sajtótájékoztatóról, ez onnan is látszott, hogy az első sorban ülő fotósoknak már egészen benedvesedtek objektívjeik. Már a műsorszámok címei sokat ígértek: Repülő hajó, Bohókás búvárok, Egyensúlyozók egy keréken, Plasztikus akrobaták, Illúzió, Szépség és ügyesség, Bravúr lengőkötélen, Játékos cicák, Szappanbuborékok és fények játéka, Tréfás vízszerelők, Kígyók és krokodil és így tovább. A műsorfüzet minden szava kincs, és ha megnézik hozzá a képeket, nem is kell többet mondanom arról, amit láttam. Főleg mert a kosztümös próbán még voltak apró bakik (bent maradt kötél, hiányzó asztal a kacsának), ezeket szombatig, a premierig még biztos kiküszöbölik.
Termálcirkusz
Úgy tűnt, az oroszlánfókáknak még szokniuk kell a tavacskájukba a Széchenyi-fürdőből kapott vizet. A szomszéd vizére a cirkusz részéről különösen büszkék voltak, szerintük az állatok számára is gyógyhatású lehet (például köztudott, hogy a víziló nálunk különösen jól szaporodik). A próba alatt a fókákat látszólag ugyanúgy ellazította a kellemes termálvíz, mint a Széchenyi Fürdő bármelyik reumás kezelésre beutalt vendégét: egy idő után képtelenek voltak szigorú idomárnőjükre figyelni, és kicsit szétesett a műsoruk. A szikár, kemény nő fel is mérgesedett, szemével szikrát szórt, de mosolya nem lankadt. A szervezők viszont hangsúlyozták, hogy az idomítási módszerek mára már enyhültek, így az állatvédőknek sem kell szemellenzőt venniük a műsorszámok alatt. Azért PETA-aktivistáknak nem kifejezetten ajánlott.
Utazás a szemnek
A színes műsort végignézve rájöttem, a gyermektelen, fiatal felnőtteknek is nyújthat szórakozást ez az előadás, de inkább trippezésre alkalmas, mint nosztalgiázásra. A színek, a neon és az uv-fény excesszív használata már önmagában okozhat vizuális orgazmust. Csak a penetráns állatszagtól kell valahogy elvonatkoztatni, és attól, hogy a szívszorongató cirkuszi orgonálást a 2007-es szezonra orosz szintitechno váltotta fel a nagycirkuszban. Ez utóbbi teszi az egész show-t még sokkal szürreálisabbá, egy vegyes érzelmeket keltő kortárs művészeti agybombává.
Aki csodát akar tenni, és meg akarja menteni a cirkuszt a szétrohadástól, most megteheti azzal, ha jegyet vált a Káprázat és csodára. Vigyék el a gyerekeket is, ők talán még immúnisak az orosz technóra.