Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMElkészítette a Magyar Hangfelvétel-kiadók Szövetsége (Mahasz) az éves kimutatását arról, hogy melyik magyar lemezből vették a legtöbbet, melyik számok voltak a legnépszerűbbek a rádióknál, és mit streameltek kiemelkedően sokat. Nagy meglepetés nincs, a hazai könnyűzene még mindig egy alternatív univerzum, ahol csak a Tankcsapda és Ákos létezik.
Persze nincs könnyű helyzetben a Mahasz, hiszen a lemezeladások itthon szinte teljesen megszűntek, a független vagy saját kiadásban megjelent albumokat pedig csak nagyon aprólékos vizsgálódással lehet összeszámolni. A Mahasz összesítette a kereskedelmi forgalomba került lemezeket. 2014-ben az alábbi öt albumból adták el a legtöbbet a Mahasz szerint. Sajnos azt nem írják, hogy pontosan mennyit, de el lehet képzelni, mekkora számok lehetnek, ha
Íme a lista első öt helyezettje:
- 1. Tankcsapda: Urai vagyunk a helyzetnek
- 2. Kowalsky meg a Vega: Még nem éden
- 3. Ákos: Igazán EP
- 4. Ákos: Karcolatok 20 – Jubileumi koncert
- 5. Hooligans: Társasjáték
De várjunk még, az igazi buli csak most következik! A Mahasz valamilyen oknál fogva külön kezeli a „chartokat”, vagyis a különböző zenei ranglistákat, és az ott elfoglalt pozíciók alapján is összesíti a legjobbakat. 2014 is az újdonságok éve volt.
- 1. Tankcsapda: A legjobb méreg
- 2. Tankcsapda: Élni vagy égni
- 3. Tankcsapda: Mindenki vár valamit
- 4. Tankcsapda: Agyarország
- 5. Tankcsapda: Az ember tervez
Nem vicc, tessék megnézni a Mahasz honlapját.
Ez a honlap egyébként még arra tökéletesen alkalmas, hogy összevessük Magyarország mostani közízlését a 10 évvel ezelőttivel, ugyanis a Mahasz 2004-ig a legtöbb fontosabb kategória éves kimutatását megtartotta.
Nemcsak a fizikai példányokat, hanem most először a streamelést és a digitális letöltéseket is figyelték a Mahasznál, az ezzel kapcsolatos öt különböző dallistát szintén a honlapjukon lehet átnézni, de gyorsan lelövöm a lényeget:
- legtöbbet játszott rádiós dal: Calvin Harris – Summer
- legtöbbet játszott rádiós dal, figyelembe véve a különböző adók hallgatottságát: Mohamed Fatima – Ragyog a szívem
- legtöbbet játszott dance-sláger (bármit is jelentsen a dance műfaj 2015-ben): Dvbbs & Borgeous – Tsunami
- legtöbb példányban eladott kislemez: Pharrell – Happy
- legjobb dal a ranglistás helyezések alapján: Honeybeast – A legnagyobb hős
- legtöbbet streamelt dal: Calvin Harris – Summer
A Mahasz egyébként még arra is figyelt, hogy az eladott lemezek alapján megállapítsa, melyik műfajok a legnépszerűbbek itthon. A megvásárolt albumok 60 százaléka jellemzően pop és rock, számottevő százalékot pedig csak az olyan népszerű műfajok tudnak felmutatni, mint a gyereklemez, a modern rock és az ékezetmentes metal.
Azt sajnos nem részletezi a Mahasz közleménye, hogy mi a különbség rock és modern rock között, mi az az elektronikus alternatív, és ugyan a szórakoztató zene kategóriája pontosan milyen típusú szerzeményeket tartalmaz. Arról nem is beszélve, hogy miért állhat csak 2 százalékon a népszerű rap-hip&hop műfaj, miközben a jóval kompetensebbnek tűnő háromhavi Artisjus-listák alapján teljesen nyilvánvaló itthon a rapzene dominanciája.
Rovataink a Facebookon