További Stenk cikkek
Minden zene- és irodalomtörténeti könyv legkínosabb része az első fejezet. Az őskort mégse lehet kihagyni, hiszen ez az emberiség történetének legnagyobb része. Szóval legalább egy fejezetet megérdemel, csak hát azt meg ki kellene tölteni valamivel. Úgyhogy kitöltik. Valamivel.
A dolog általában a nagy semmiről szól, hogy az ősember összeütögetett dolgokat, meg utánozta a madarakat, rájött, hogy az íj húrja pendül, a termések csörögnek, ungacsaka ungacsaka unga unga unga ungacsaka, bla bla bla.
De a nagy ködszurkálás mögött nincs semmi, legfeljebb néhány hangszerlelet, meg népzenei párhuzamok. De ezek alapján kitalálni, milyen volt az őskori ember zenéje, az pont olyan, mint
Sőt.
Még csak hangszerek se nagyon maradtak meg, inkább csak töredékek. Vegyünk mondjuk a legöregebbnek tartott hangszert, ami itt került elő a szomszédban, Szlovéniában (és akkor most ne vegyük figyelembe, hogy egyes amerikai tudósok szerint már 2,5 millió évvel ezelőtt is csináltak kőhangszereket egyesek).
Ez több mint 43 ezer éves, és a lelőhely után Divje Babe furulya a neve. Egy darab csont két lyukkal:
![A világ legrégebbinek tartott hangszere, a Divje Babe furulya](https://kep.cdn.index.hu/1/0/824/8246/82467/8246733_8a0292cb1b3f852c79794231a688e3f3_wm.jpg)
Oké. Milyen volt valójában a hangszer? Állítólag ilyen:
![A Divje Babe furulya rekonstrukciója műanyagból](https://kep.cdn.index.hu/1/0/824/8246/82467/8246741_77f62ff71b1f3792d92a1fce181c13f2_wm.jpg)
De aztán vannak, akik szerint meg ilyen:
![Ilyen is lehetett a Divje Babe furulya](https://kep.cdn.index.hu/1/0/824/8246/82467/8246749_785b4c6e7cdcea01791908ba5700654e_wm.jpg)
És van a kutatóknak egy csoportja, akik szerint ez nem is volt hangszer, mert ez csak egy darab csont, amibe beleharapott valami ragadozó. Ők persze a német tudósok, szerintük ugyanis náluk került elő a világ legrégibb hangszere, na de erről majd később.
Szóval ez olyan, mintha egy Who-koncert után találnának egy darab fát, és míg egyesek azon vitatkoznának, hogy
Hülyén hangzik? Igen, de vannak, akik tényleg ezt csinálják. Mármint őskori zenét adnak elő, vesznek fel, árulnak, osztanak meg stb.
Na de milyen az őskorizene-színtér? Lássuk a példákat, hiszen az egész sorozat lényege, hogy zenéket halgassunk. Előbb azokat, akik nem állítják, hogy ismerik az őskor zenéjét, csak azt, hogy meg tudják szólaltatni a hangszereit, aztán jöhet a hard core!
Tessék:
Az ember, aki zugattyút pörget a feje felett
Ez a szimpatikus olasz tanárember mindenféle őskori cuccokat gyárt újra gyerekeknek. Itt épp egy zúgattyút pörget a feje felett, mint Tom Sawyer a zsinegvégre kötött patkányt, amit azért ez alapján nehéz hangszernek nevezni.
A bánatos fehér denevér, meg a csontlevesfőző szlovén bácsi
Amióta előkerült a Divje Babe furulya, vagyis a rekorder csont (1995), a szlovénok nagyon rákaptak az őszenélésre. A fenti videón egy bánatos fehér denevérnek, esetleg barlangi druidának öltözött szakállas pali játszik rajta klasszikus zenei slágereket, közben láthatunk képeket a feltárásról, a barlang helyéről, a furulya feltételezett készítési módjáról.
Mikor megmutattam Navarrónak, ő egyből megesküdött, hogy ez a druida nem is játszik a hangszeren, csak belefütyül a sípba, és egy csaló. Tessék,
Alább egy másik szlovén úr látható, aki első ránézésre alaplevet főz egy csontból, de aztán kikapja a vízből, és hopp elkezd rajta játszani.
Utána sajnos már nem túl érdekes.
Amerikai himnusz német keselyűcsonton
A németek, mint láthattuk nem alkusznak. Két ősi furulyájuk is van, mely ugyan pár ezer évvel fiatalabb a Divje Babe-leletnél, de az szerintük úgyis csak egy csont, amit véletlenül furulya alakúra harapott egy ősállat. A Geißenklösterle-barlangban talált hangszerek egyike mamut-, a másik madárcsontból készült. A fenti videón ezeket szólaltatja meg egy kutató.
Az NDK-ból menekült német-szittya sámán
Na minket azért ezt nehéz felülmúlni abszurditásban:
Ő Alexander Horsch, aki midnen irónia nélkül nagyon szeretetre méltó figurának tűnik, bár sokat nem tudni róla. A honlapja alapján elég kalandos úton került Magyarországra az NDK-ból, ahol aztán elkapta az ősi kultúrák iránti vágy és itt telepedett le. A videón amúgy az Istállóskői-barlangban talált ősfurulya másolatán játszik - az eredetit a Nemzeti Múzeumban őrzik.
Egy színpadon a miniszterelnökkel
![Ancient Music Ireland](https://kep.cdn.index.hu/1/0/826/8261/82613/8261329_d3d755ced0210b7b7a4dab0ce0578c13_wm.jpg)
A fénykép alapján az Ancient Music Ireland
Sajnos a valóságban azért nem ennyire egyértelmű a helyzet, bár igen szimpatikus társaság, akik saját bevallásuk szerint az újkőkor és a kora középkor között használt fúvós hangszereket szólaltatják meg.
Ez követhető végig promóvideójukban, amelyben egész furcsa helyeken fújnak egészen furcsa dolgokat az Ír Nemzeti Múzeumtól reggeli tévéműsorokon és templomokon át az esőben ázó dublini utcákig. Ennél is érdekesebb az a felvétel, amelyiken az ír elnököt – és főleg a mellette felállni kényszerülő többi fontos személyt – hozzák kellemetlen helyzetbe.
Ám a személyes kedvencem az alábbi, melyben egy bronzkori zenész egy napját mutatják be, ahogy felkel, elindul és aztán nagyon-nagyon furcsán elkezd evezni. Különösen bájos, hogy régiesített a film, bár jogos, hiszen a bronzkorban még biztos nem készültek olyan jó felvételek, mint manapság.
Barlangba hörgő tudós
Na itt már kezdenek komolyra fordulni a dolgok. Ez a videó olyan,
de valójában Iegor Reznikoff, egyetemi oktató modellezi, hogyan utánzott állathangokat az őskori ember a barlangban. Amúgy publikált érdekes dolgokat, például, hogy a barlangoknak épp a legjobb akusztikájú részein vannak a falfestmények és a legtöbb hangszermaradvány. Mindettől függetlenül elég ijesztő a felvétel.
Na de mi van a zenékkel?
Az első őskori nagylemezen, amit még 1984-ben adtak ki bakeliten csak "hangminták" vannak, még pedig rekonstruált skandináv hangszereket szólaltatnak meg rajta a kő-, a bronz- és a korai vaskorból. Sajnos innentől a teljes fantáziálás következik.
Van ugyan jó pár zenész, kutató, kísérleti archeológus és más varázsló, aki őskori zenét játszik, ám ezek teljesen légből kapott kísérletnek tűnnek. Az
ilyet én is tudok
szöveg új értelmet nyer, miszerint ilyet én is ki tudok találni. Hangulatukban leginkább a Korai örömhöz állnak közel, csak épp ezek az előadók azt állítják, prehisztorikus zenét játszanak. Lássunk két példát rájuk.
Az ambientzenésznő, aki szétveri a barlangot
Lehet-e valami rosszabb annál, hogy valaki botokkal veri a cseppköveket, amikről nekünk azt tanították, hogy hozzájuk se érjünk, mert megállnak évezredek óta tartó fejlődésükben?
Mariolina Zitta csörömpöl
Igen, ha ezt egy gyerekműsorban mutatjuk be!
Mariolina Zitta, prehisztorikus zenék kutatója épp ezt teszi a fenti videóban. Komplett albumot is kiadott cseppkőverésből, aztán más őskori zenékből, de legutóbb már egész ambientes dolgokat vett lemezre elektronikus zenei cuccokal. Az első lemezét itt hallhatjátok a keretesben, de ne hallgassátok végig, teljesen élvezhetetlen.
Ezek akár félplayback indiánok is lehetnének egy pesti aluljáróból
De nem ők azok, hanem az Art of Primitive Sound, mely Walter Maioli zenerégész (vagy mi) őskori projektje. Vele még az ókori zenék kapcsán is találkozni fogunk.
Összegzésként kénytelen vagyok megállapítani, hogy az őskori zene hallgathatatlan, aminek legfőbb oka, hogy gyakorlatilag nincs. Ha ősvilági hangulatba szeretnék kerülni, kénytelenek leszünk a továbbiakban is a Vágtázó Halottkémek kitűnő felvételeihez fordulni .
A jövő héten az ókor jön, na az sem lesz egy leányálom, de legalább ott már felbukkan valódi zenék! Szenvedjenek velünk akkor is!
Ha nem akarsz lemaradni a folytatásról, kövesd a Múltcore-t a Facebookon!
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Kultúr
Nyáry Krisztián még Sztahanovot is büszkévé tenné mostani sikerével
Néhány százezer volt a cél, de már az egymilliót is túllépte a végösszeg.
február 10., 10:54
- Mindeközben
Kilenc sikertelen lombikgprogram után babát vár a magyar szépségkirálynő: „Higgyetek a csodákban! Léteznek!”
1 órája
- Mindeközben
Pár perc alatt befalta az egykori fitneszmodell Anglia legnagyobb reggeli tálját, majd olyat tett, amire senki sem számított
3 órája
- Mindeközben
A Lucius Malfoyt alakító Jason Isaacs fergeteges választ adott arra, visszatérne-e az új Harry Potter-sorozatban
6 órája
- Kultúr
A szemétbe szánták, végül több mint 10 millió forintért talált gazdára egy Harry Potter-könyv
A regény az első 500 megjelent, valamint a közkönyvtáraknak kiosztott 300 példányszám között volt.
február 10., 06:52
- Kultúr
Méreggyűrűk, királyi ékszerek, évezredes relikviák és illatos fémek
A páratlan kincsek mögötti igazság még bennünket is letaglózott.
február 9., 18:39
- Kultúr
A Magyarázat mindenre nyerte a legjobb filmnek járó díjat
Átadták a 44. Magyar Filmszemle elismeréseit.
február 10., 07:09
- Kultúr
Hiába nő a koncertek száma, a csőd szélén a hazai zenészek
A zenei élet lejtőre került, és nem tudni, mi lesz a jövőben.
február 10., 09:56
- Kultúr
A negyvenezer éves divat, amit most mindenki megismerhet Budapesten
Történelmi ékszerek és modern divat találkozása a fővárosban.
február 10., 10:56
- Kultúr
Ókovács Szilveszter szerint nem kéne pályázatot kiírni az intézmények felsővezetői pozícióira
Az operaház főigazgatója szerint a bíró a miniszter, a bizottság tagjai pedig csupán labdaszedők.
február 10., 11:44
- Kultúr
A helyi rendőrség megszakította Ed Sheeran utcai koncertjét Indiában
Túlzsúfolt volt az utca, Ed Sheeran az Instagramon reagált.
február 10., 12:00
- Címlapon
Volodimir Zelenszkij: Vlagyimir Putyin Donald Trumpot csak egy kelléknek használja
Kemény szavakkal kritizálta amerikai kollégáját az ukrán elnök, aki az európai vezetőket is élesen bírálta.
4 órája
- Címlapon
Magyarország blokkolhatta az Ukrajnával folytatott uniós csatlakozási tárgyalásokat
A magyar kormány a nemzeti kisebbségek védelmét várja el Kijevtől.
3 órája
- Kultúr
A nők pelenka-, a férfiak BMW-reklámot csinálnak
Minél több pénzről van szó, annál kevésbé bízzák nőre?
február 9., 10:50
- Kultúr
Bereczki Zoltán: Ha valakire rásütik, hogy musicales, az sehova sem fog tartozni
Az énekessel slágerekről, bélyegekről, dalszerzésről és csalódásokról is beszélgettünk.
február 8., 09:32
- Kultúr
Kezdődik az igazgatók körtánca, öt intézmény élére neveznek ki új vezetőket
Olaszországban nagy a tét.
február 9., 12:08
- Kultúr
A súlyos motorbaleset majdnem a legenda életébe került
Jó időre kivonta őt a forgalomból, de felépülése alatt lett ideje „jobban megvizsgálni a dolgokat”.
február 9., 06:18
- Kultúr
Újra nyitva a szegedi múzeum, amiről azt hitték, hogy eltűnt
A város önkormányzata megszólalt az ügyben.
február 8., 10:44
- Címlapon
Ebben a rendszerváltás óta minden kormány bűnös – elkezdődött a Tisza Párt kongresszusa
Az egész napos eseményről a helyszínről tudósítunk.
5 órája
- Címlapon
„Tisztelt Magyar Péter-támogatók! Értem, hogy fáj” – megszólalt a megtámadott elemző
Nagy Attila Tibor szerint Magyar Péter „megajándékozta” a Fideszt és Orbán Viktort.
6 órája
- Mindeközben
Visváder Tamás a feleségével való megismerkedéséről: Ultimátumot adtam neki, ha nem szakít, akkor engem felejtsen el
tegnap, 17:45
- Kultúr
Pazar alakítások, igényesség, mégis hatalmas csalódás az Oscar-esélyes film
Ilyen lett a Sehol se otthon.
február 8., 20:04
- Kultúr
Gyíkemberek, boszorkányok és démonok népesítik be a világot
Itt van három küldetés az olvasó-kalandoroknak, hogy leszámoljanak a gonosz erőkkel.
február 8., 14:05
- Címlapon
Havas Henrik nekiment Gulyás Mártonnak a Magyar Péter-interjú miatt
Az újságíró szerint valaki felkészíthette volna Magyar Pétert arra, mi vár rá.
32 perce
- Mindeközben
Imádni való fotón mutatta meg Hajdú Péter, hogy mekkorát nőtt a születésnapos kisfia
tegnap, 16:40
- Kultúr
Állandó halálfélelemben kellett életben tartania a kisfiút
Borbély Alexandra élete alakítását nyújtja.
február 8., 15:06
- Kultúr
Meghalt Csombor Teréz, a Drága örökösök színésznője
A Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház színművésze 68 éves volt.
1 órája
- Címlapon
„Ez egy nyilvános korbácsolás volt” – örömködik Vlagyimir Putyin televíziója az amerikai alelnök beszédén
10 órája
- Címlapon
A mamahotelért mindenki nagy árat fizet, pedig a spórolásra lett kitalálva
Miért nem költöznek el otthonról a fiatalok? Ezek a mamahotel átkai.
18 perce
- Kultúr
Demi Moore lélegzetelállító meztelenruhában vette át a Critics Choice Awards díjat
február 8., 16:39
Rovataink a Facebookon