Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMEgy magyar fellépő már biztosan zenél a Womexen
A világ talán legrangosabb világzenei eseménye, az idén Magyarországon megrendezett World Music Expo (Womex) nyilvánosságra hozta a fesztiválra bejutott fellépők első körét. Az előadókat egy magyar tagot is számláló, nemzetközi zsűri választotta ki, akiket a szakmában csak a hét szamurájnak neveznek. A bejutottak között egyaránt találni már befutott (például a nyugat-szaharai Aziza Brahim) és még feltörekvőben lévő (a guineai Moh! Kouyate vagy a kongói Pierre Kwenders) neveket is.
A Womexre több mint ezer előadó pályázott, akik közöl most 19 nevet jelentettek be. Ezek között van egy magyar is: Balogh Kálmán és Lukács Miklós cimbalomduója, akiknek nemrég jelent meg lemezük, ami jelenleg is előkelő helyen áll a világzenei slágerlistán.
A bejelentett előadók teljes listáját itt olvashatja:
- Alo Wala (Dánia/USA)
- Aziza Brahim (Nyugat-Szahara/Mali/Spanyolország)
- Baraji (Dél-Korea)
- Bella Hardy (Egyesült Királyság)
- Chouk Bwa Libète (Haiti)
- Cimbalomduó (Magyarország)
- Didier Laloy & Kathy Adam (Belgium)
- Emicida (Brazília)
- Forabandit (Törökország/Franciaország)
- Jaakko Laitinen & Väärä Raha (Finnország)
- Iberi (Grúzia)
- Moh! Kouyate (Guinea/Franciaország)
- Nine Treasures (Kína)
- Palenke Soultribe (Columbia/USA)
- Pat Thomas & Kwashibu Area Band (Ghána)
- Pierre Kwenders (Kongói Demokratikus Köztársaság/Kanada)
- Tarek Abdallah & Adel Shams El-Din (Egyiptom/Franciaország)
- Trumpeter Avishai Cohen's Triveni (Izrael)
- Vaudou Game (Togo/Franciaország)
A felhozatal nemcsak etnikailag, hanem műfaj szempontjából is sokszínű, hiszen a fellépők között hiphop, folk, dzsessz és cumbia előadókat is találni, de ezt a Womex fellépőket bemutató videója is igazolja:
A Womex konferenciaprogramja is izgalmasnak tűnik: Emmanuell de Decker például India zenei piacát mutatja be, Erich Ludwig a Spotifytól arról beszél majd, hogy az online adatgyűjtés hogyan befolyásolja a globális zenevilág alakulását, de lesz még szó többek között a balkáni turnézásról, a távol-keleti művészek világpiaci lehetőségeiről is. Sőt, egy magyar zenész és kutató, Árendás Péter is tart majd előadást, ő az Utolsó Óra népzenegyűjtési programot fogja ismertetni.
A Womexet október 21. és 25. között tartják három budapesti helyszínen: a Müpában, a Bálnában és az A38 hajón. A zenei program és a konferenciaprogram további résztvevőit a nyár során több körben jelentik majd be. Ha még többet szeretne tudni a rendezvényről, olvassa el a szervezők egyikével, Weyer Balázzsal készült interjúnkat is!
Rovataink a Facebookon