Kötelező elhízni annak, aki leszokik?
100 leszokott dohányosból kb. 80 tapasztalja, hogy többet nyom a mérlegen, mint korábban. Sokak számára ez visszatartó lehet annak ellenére is, hogy a dohányzásról való leszokás előnyei nagymértékben ellensúlyozzák a súlynövekedéssel együtt járó enyhe egészségi rizikó növekedését. De a súlynövekedést megelőzhetjük, vagy legalábbis mérsékelhetjük.
Miért nő meg a testsúly a dohányzás abbahagyásakor? A dohányzásról való leszokás következtében számos változás áll a szervezetünk működésében. Ezek egyik következménye, hogy megváltoznak az étkezési szokásaink és a szervezetünk anyagcseréje.
Az étkezés a dohányzás helyettesítője lehet és amikor a dohányzást étkezéssel helyettesítjük, akkor könnyen felszaladhatnak a plusz kilók. Éppen ezért fontos, hogy ezekben az esetekben alacsony kalóriatartalmú rágcsálnivalót válasszuk, ha már muszáj valamit.
Az ízérzékelés is intenzívebbé válhat, így az ételek ízletesebbek, illatosabbak és így vonzóbbak lesznek. Emiatt szívesebben és többet is eszünk. Érdemes tudatosan törekedni arra, hogy kisebb adagot szedjünk és lehetőleg csak egyszer.
Ráadásul a dohányosokat magasabb alapanyagcsere szint jellemzi, tehát ha a dohányzást abbahagyjuk, az anyagcsere szintje visszaáll a korábbi alacsonyabb szintre. Az alacsonyabb energia felhasználás következtében a felesleges energia zsírként elraktározódik.
Sok dohányos sokkal fáradtabbnak érzi magát a leszokás alatt, emiatt kevésbé aktív, így kevesebb energiát használ fel a fizikai aktivitás révén.
Van, aki elevel az étvágycsökkentés miatt kezdett el dohányozni. Ez esetben a leszokást követően pláne gyakrabban jelentkezik az éhségérzet és az étvágy is megnőhet. Mivel az éhség természetes jelzése annak, hogy a szervezetnek szüksége van táplálékra, a kulcs ebben az esetben az, hogy a leszokás alatt megtanulja helyesen kezelni az éhséget hízás nélkül.
Sok kábítószer, így a nikotin is hatással van a szervezet cukorháztartására. A leszokás következtében csökken a vércukorszint, ami kiválthatja az édesség utáni fokozott sóvárgást.
Néhány ötlet az étkezésekhez:
- Együnk kisebb adagokat (pl. kisebb tányérokat használva jelentősen csökkenthető a mennyiség)
- Próbáljunk meg lassan enni, legyen cél, hogy utolsónak fejezzük be az étkezést
- A falatok legyenek kicsik, rágjuk meg őket alaposan, és közben figyeljünk az étel ízére és állagára
- Víz, víz, víz!
- Nincs repeta, egy adaggal próbáljunk meg jóllakni
- Desszertnek gyümölcs, vagy valami alacsony szénhidrát tartalmű nass, de legalánikább semmi
- Ha kész vagyunk, menjünk el az asztaltól
- Étkezés után válasszunk nemdohányzó tevékenységet: séta, fogmosás, rágó. Az evés befejezése komoly rizikót jelenthet a dohányzásra.
Rovataink a Facebookon