Mit mond a leghíresebb asztrofizikus a Trónok harca sárkányaira?
Neil deGrasse Tyson az egyik legismertebb asztrofizikus a világon. Kozmosz: Történetek a világegyetemről című műsora itthon is látható volt a National Geographicon, illetve a Netflixen továbbra is elérhető.
De jelen esetben azért érdekes, mert ő az, aki időről időre tudományos szemmel néz a különböző hollywoodi produkciókra, és megmondja, hogy mi az, ami jó, és mi az, ami tévedés bennük. Elsősorban tudományos szempontból. Néhány éve például dicsérte az Interstellart, mert az összes főszereplő mérnököt vagy tudóst játszik, illetve azért is, mert Einstein relativitáselméletét egyetlen másik filmben sem lehetett még így megtapasztalni.
Most, egy hónappal a Trónok harca hetedik évadának fináléja után a sorozatról is elmondta a véleményét. Pontosabban arról, hogy mit mond a tudomány a sárkányokra. Ebből a szempontból spoilerek következnek, úgyhogy aki nem látta végig a hetedik évadot, inkább ne olvasson tovább.
Good Bio-Physics in #GameOfThrones: The Dragon Wingspans are sensibly large, as their body weight would require for flight. pic.twitter.com/gzD5wI38u5
— Neil deGrasse Tyson (@neiltyson) September 24, 2017
A legfontosabb a szárnyak hatalmas fesztávolsága, és ezért dicséretet is kap a sorozat. Ránézésre olyan hatalmasak Drogon szárnyai, ami miatt elképzelhető, hogy fel tudja emelni a saját súlyát. Szintén a tudomány felől megközelítve fontos, hogy a sárkányok testfelépítése hasonlít a madarakéhoz, illetve a denevérekéhez és a mellső lábakból alakultak ki a szárnyaik.
Nem csak dicséret járt viszont a sorozatnak, ami legutóbbi évadában igen gyakran tette félre a fizika szabályait. Ezek közül egyetlen kapitális bakit emelt ki a fizikus, Viserion tetemének kiemelését a jeges tóból. Sokan azon akadtak fent, hogy honnan vannak a láncok, DeGrasse Tyson viszont nincs megelégedve a formájukkal.
Bad Physics in #GameOfThrones: Pulling a dragon out of a lake? Chains need to be straight, and not curve over hill and dale. pic.twitter.com/VIJlIuDz3L
— Neil deGrasse Tyson (@neiltyson) September 24, 2017
Az Éjkirály sárkányáról még azt mondta, hogy amennyiben kék lángot fújna, ahogy azt az évad utolsó jelenetében láthattuk, akkor az háromszor forróbb lenne, mint az a hagyományos tűz, amit Daenerys életben lévő sárkányai tudnak fújni.
Intriguing Thermal Physics in #GameOfThrones: BlueDragon breath would be at least a factor of 3X hotter than RedDragon breath pic.twitter.com/RvpBkqJ1sw
— Neil deGrasse Tyson (@neiltyson) September 24, 2017
Abban viszont nincs egyetértés a rajongók között, hogy a jégsárkány forróbb tüzet, jeget vagy esetleg egyéb mágikus erőt képes a szájából kifújni, ami a falat is lerombolta. Mindenesetre a tűznek tényleg a kék része a legforróbb, ennek a tudományos hátteréről itt lehet bővebben olvasni.
Neil deGrasse Tyson azzal zárja a sorait, hogy a Trónok harca világában azzal fejezik ki az emberek a hűségüket és tiszteletüket, ha letérdelnek. Ez utalás az Amerikában nagy vihart kavaró tiltakozásokra: az NFL-játékosok letérdelnek a himnusz közben, így tüntetve a rasszizmus ellen, amivel magát az elnököt is sikerült felzaklatni.