Schumacher Vanda azon kevés magyar influenszerek közé tartozik, aki a nyilvánosság előtt is felvállalta, hogy figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral küzd gyerekkora óta. Most a fiatal lány a Palikék Világa Egy ritmusban című műsorában beszélt erről Ábel Anitának. A podcastműsor legújabb epizódjában azt járták körbe, mit lehet tenni, ha speciális igényű gyermek van a családban. Bár az influenszernél gyerekkorában megállapították, hogy az ADHD összes fajta tünete jelentkezik nála, mégis a mai napig nem mondták ki a hivatalos diagnózist.
Felnőttkorban ez egy még nagyobb probléma, már saját tapasztalatból mondom. Két-három hónapja voltam pszichiáternél, ez időszakosan van, hogy jobb és van, hogy rosszabb. Mivel jelenleg hatalmas rajtam a nyomás, mert nagyon sok mindenhol próbálok helytállni. Eljutottam arra a pontra, hogy felnőttként azt a felelősségteljes döntést tudom hozni, hogy szembenézek ezzel problémával és elmegyek pszichiáterhez. Beszéljünk róla, hogyha kell, írjon gyógyszert
– idézi a Blikk a tévést, akinek állítása szerint Amerikában nagyon sok barátja küzd hasonló gonddal, és sokféle gyógyszert felírnak nekik. Megjegyzi, ismerősei mind azt látják, hogy valóban az összes tünet jelentkezik rajta, ezért nem is értik, hogyan tud így funkcionálni napközben.
Az influenszer az általános iskolát egy normál vidéki intézményben kezdte, ahol a nagynénje volt az igazgató. Ugyanakkor nem volt könnyebb helyzetben, hiszen többször kifogásolták a magatartását, amit a figyelemzavar okozott.
„Így persze, hogy felvettek, és persze, hogy az volt, hogy nem lehetett kirúgni. De minden egyes héten küldtek fel az igazgatóiba, hogy én vagyok a rossz, hogy én vagyok az, aki nem figyel órán. Sosem tudtam, hogy hol tartunk, amikor olvasni kellett. Utána ebből lett egy olyan szintű szorongás, hogy három hétig kórházban voltam, amikor másodikos voltam, mert még mindig nem tudtam hangosan olvasni.
Mert sosem tudtam, hogy hol tartunk. Ott hirtelen rá kellett nézni a papírra, el kellett volna kezdeni hangosan olvasni, és tudtam, hogy az egész osztály rajtam fog röhögni, ami miatt én zavarban vagyok, ami miatt mindenki más csesztetni fog, és ebből olyan szintű szorongás alakult ki, hogy a mai napig megvan.
Ott is hagytam az iskolát kilencedikes koromban, és hála Istennek, hogy jött a média. Tudtam valahol dolgozni, lettek végre emberek, akik elfogadtak úgy, ahogy vagyok” – magyarázta.
Schumacher azt is elárulta, hogy hatodikosként végül mégis kirúgták abból az iskolából, ahol a nagynénje volt az igazgató, onnantól magántanulóként sokkal jobb eredményeket ért el, de állapota végig diagnosztizálatlan maradt, hiába vizsgálták már gyerekkorában is.