Új holland találmány: itt a komposztáló koporsó
A Living Cocoon (Élő Gubó) a világ első élő, lebomló koporsója – állítja Bob Hendrikx, a Delft Technical University munkatársa, a találmány feltalálója a Phys.org nevű portálon.
Az élő koporsó olyan gombakultúrákból készül, melyek segítik a test lebomlását és komposztálódását. Az első ember, akit végső nyugalomra helyeztek benne, egy 82 éves nő, akinek a maradványai előreláthatóan két-három év alatt bomlanak majd le, újra bekerülve a természet körforgásába.
Ezzel szemben egy hagyományos koporsóban, ami lakkozott fából és fém alkatrészek felhasználásával készül, az emberi test körülbelül egy, míg maga a láda több évtized alatt bomlik le.
A Living Cocoon egy hagyományos koporsóra hasonlít, de különleges anyagból, gombasejtekből épül fel, a ládát pedig mohaággyal bélelik ki. A rendszer nagyjából hét nap alatt áll össze egy élő organizmussá, majd kiszáradva megszilárdul és inaktiválódik. A használatakor a talajban szívja meg magát újra nedvességgel, melynek hatására elindulhat a gombák segítségével a bomlási folyamat – ismertette Hendrikx.