Százévesnél is idősebb galambpostára bukkantak a túrázók
Kirándulni megéri, s nemcsak a sportérték, az egészségmegőrzés miatt, hanem azért is, mert egészen egyedi értékekre bukkanhatunk a természetben járva. Ahogy a francia Jade Halaoui is, aki szeptemberben az elzászi régióban sétálva talált rá egy apró fémkapszulára. Amit benne talált, attól leesett az álla, de nem csak az övé.
A dna.fr cikke szerint egy nagyjából öt centiméteres papírtekercs gurult ki belőle, melyre számára olvashatatlan német szöveget írtak. A férfi és barátnője az orbeyi Linge Múzeumba vitték a tárgyat, ahol a kutatók alapos vizsgálat alá vették a dokumentumot.
Kiderítették, hogy legnagyobb valószínűség szerint egy porosz gyalogtiszt galambpostáját találták meg a túrázók.
A kézírás ugyan nehezen olvasható, de sikerült lefordítani. A levél dátuma biztosan július 16., az év cseppet elmosódott, 1910 vagy 1916 lehet. A szöveg pedig a következő:
A Potthof szakaszra tüzet nyitottak, amikor elérték a felvonulási terület nyugati határát, az osztag viszonozta a tüzet, és kis idő után visszavonult. Fechtwaldban egy fél század harcképtelenné vált, a Potthof szakasz súlyos veszteségekkel visszavonul.
A kutatók úgy vélik, az Ingersheimben állomásozó porosz tiszt egy hadgyakorlatról adott jelentést a levélben, s küldte el galambpostával, de a szállítmány nem ért célt, már korábban leeshetett a galamb lábáról.
Az első világháborúban a galambposta bevett közlési formának számított, a madaraknak ugyanis kevés táplálékot kellett adni, és gyorsan, óránként akár 90-100 kilométeres sebességgel is tudtak haladni a levelekkel.