Mi köze Louis Madarasznak a Coca Cola logóhoz?
1859-ben az Egyesült Államok-beli San Antonióban látta meg a napvilágot a magyar származású Louis Madarasz, akiből idővel neves kalligráfus lett. Nagyapja, Kisfaludi Madarász László rendőrminiszter volt Kossuth Lajos kormányában, ő volt az, aki a Habsburg-ház trónfosztását kezdeményezte. A „bűnös múlt” miatt a család az emigrációt választotta, így a kis Louis már az USA-ban született.
A szépírás kiskorától vonzotta, egészen mesteri szintre emelte a díszes meghívók és üdvözlőlapok elkészítését. Kalligráfiai stílust teremtett, melyre volt igény és érdeklődés, iskolákban is bemutathatta a „Madarász-stílust”. Különleges alkotásai közé tartoztak a fekete papírra fehér tintával írt szövegek.
A Coca Cola emblémáról maga a gyártó azt írja oldalán, hogy a cég könyvelője, Frank M. Robinson javasolta az eredeti logót, sőt ő maga tervezte meg. Ám William E. Henning az amerikai kalligráfia aranykoráról írt könyvében (An elegant hand) a következőről ír:
Madarasz egyik utolsó tanítványa, Warner C. Brownfield azt állította halála előtt nem sokkal saját tanítványának, Del Tysdalnak, hogy Madarasz elárulta neki, ő tervezte a Coca Cola ma is ismert logóját.
Robinson 1914-ben, egy bírósági eljárás során azt mondta, ő találta ki az emblémát, a grafikai munkát pedig közösen végezte el egy bizonyos Frank Ridge-dzsel.
Ami miatt később újra előkerült, hogy Madarásznak mégis köze lehet a tervezéshez, az az írásképe volt. A c betűit ugyanis igen egyedi módon vitte papírra, melyek rendkívüli hasonlóságot mutatnak a Coca Cola embléma c betűivel. Ez persze semmit sem bizonyít, s mivel nincs írásos bizonyíték arról, hogy részt vett volna a tervezésben, valószínűleg soha nem fogjuk megtudni a teljes igazságot.
Louis Madarász 110 évvel ezelőtt hunyt el, földi maradványai Long Islanden nyugszanak.