Most akkor szerencsés, ha átmegy előttünk egy fekete macska, vagy sem?
Évszázadokon át nem volt túl jó a hírnevük a fekete macskáknak, leggyakrabban a halloweenhez és a boszorkányokhoz kötötték őket.
Noha a népszerűségük manapság egyre csak nő, illetve a seprűt kényelmes fotelekre cserélték, máig van valami misztikus ezekben az állatokban, illetve rengeteg tévhit is körbe veszi őket.
Valóban balszerencsét hoz, ha egy fekete macska átmegy előttünk az úton?
A babona szerint, ha egy macska átmegy előttünk, az balszerencsét jelent, ám számtalan országban ennek ellenkezőjét hiszik. Angliában, Írországban, Japánban és Németországban a fekete macska a jó szerencse hozója, ellentétben például az USA-val.
Belgiumban és Spanyolországban is tartanak tőlük, de a németeknél ennél komplexebb a dolog. Náluk ugyanis úgy tartja a közhiedelem, hogy, ha balról jobbra megy át előttünk, akkor szerencsénk lesz, ha fordítva, nos, akkor kevésbé.
A fekete macskákat egyébként még a XVII. században kezdték el a boszorkányok mellé társítani, illetve az 1500-as években született is egy olyan legenda, aminek főszereplői, egy apa és egy fiú voltak, akik útját keresztezte egy ilyen állat.
Az apa-fiú páros kövekkel dobálta meg a szerencsétlen macskát, amely aztán ijedtében hazarohant, ráadásul ahhoz az asszonyhoz, akit boszorkánysággal gyanúsítottak meg.
Másnap meglátták a házban lakó nőt is, aki tele volt sérülésekkel, szóval arra a következtetésre jutottak, hogy a boszorkányok képesek macskává változni, majd így mászkálnak az éjszakában.
A macska a babona mögött
Noha a fekete macskák számtalan babonához köthetőek világszerte, ezek nem mindegyike jelent feltétlen rosszat. A brit hajósok például szívesen látták őket a fedélzeten, mert azt hitték, hogy jó szerencsét hoznak majd nekik és biztonságban partot fognak érni.
Skóciában, ha egy kóbor fekete macska betéved valaki házába, akkor az ott élőkhöz hamarosan beköszönt a jólét, de Japánban a szerelmi élet felpezsdülését is magukkal hordozzák a hiedelmek szerint.
(Metro)