60 éve uralkodik II. Erzsébet
Már huszonöt évesen át kellett vennie a trónt II. Erzsébetnek, aki az elmaradhatatlan mosolyával kereste fel az évek alatt a világ 116 országát, átvészelte a brit királyi család hullámzó népszerűségét, hatvan évvel uralkodásának kezdete után pedig a britek négyötöde még mindig kitart a királynő és a monarchia mellett. II. Erzsébet uralkodásának 60. évfordulóját várhatóan több millióan ünneplik majd a hétvégén országszerte, Londonban hajófelvonulás, koncertek és utcabálok lesznek.
Elisabeth Alexandra Mary Windsor, a későbbi II. Erzsébet királynő 1926. április 21-én született Londonban. Születésekor még messze állt a koronától: nem apja, a későbbi VI. György, hanem nagybátyja, a későbbi VIII. Eduárd volt a trón várományosa.
VIII. Eduárd azonban lemondott a trónról öccse javára (feleségül akart venni egy amerikai színésznőt). 1937-ben koronázták meg Erzsébet apját, VI. György király néven, így akkor tizenegy éves lánya lett az első a trónöröklési rendben. Már gyerekkorában is készült a későbbi uralkodásra. (Fotó:
Time Life Pictures)
A második világháború alatt fiatal hercegnőként megtanult katonai teherautót vezetni. 1940 októberében tartotta első nyilvános beszédét, a Londonból evakuált gyermekeknek üzent.
Későbbi férjével, Fülöp herceggel 13 éves korában találkoztak először, hosszas ismeretség után 1946 nyarán házasodtak össze. Már II. Erzsébet megkoronázása előtt két gyermekük született, köztük a legidősebb, Károly trónörökös.
II. Erzsébet éppen Kenyában járt 1952 februárjában, amikor férje, Fülöp herceg mondta el neki, hogy apja, az 56 éves VI. György meghalt. Így a még mindig csak 25 éves hercegnő lett Nagy-Britannia királynője.
A hivatalos koronázást 1953. június 2-án tartották a Westminster apátságban Londonban.
Megkoronázásakor Winston Churchill volt Nagy-Britannia miniszterelnöke, David Cameron mostani brit kormányfő pedig még meg sem született akkor.Churchill óta nem volt koalíciós kormány az Egyesült Királyságban, két éve pont David Cameron szövetkezett a liberálisokkal.
Már hercegnőként is számos eseményen képviselte a királyi családot, királynőként pedig sokasodtak a kötelességei. 1966-van ő adta át a kupát az angol focicsapat kapitányának, miután Anglia 4-2-re verte Nyugat-Németországot hosszabbításban a világbajnokság döntőjében a londoni Wembley stadionban.
A brit uralkodó a hatvan év alatt összesen 116 országot keresett fel a világban. 1972. október 21-én Josip Broz Tito marsallal találkozott Jugoszláviában.
II. Erzsébet és férje integet egy elhaladó Concorde-nak a Royal Yacht Britannia fedélzetéről. Az uralkodása kezdetéhez képest a brit birodalom a brit Nemzetközösségre zsugorodott, amelyben már sokkal lazábban kötődnek az egyes országok.
II. Erzsébet átvág a sáron, hogy átadja a díjakat a windsori lovasparádén 1978-ban. (Fotó:
Tim Graham)
A királynő a bahreini emírrel beszélget az 1979-es lóverseny és tevefuttatás alatt. (Fotó:
Tim Graham)
Az évek során az összes fontosabb állam vezetőjével találkozott. 1982 júniusában Ronald Reagan amerikai elnökkel lovagolt egy órát a windsori parkban. (Fotó:
David Levenson)
II. Erzsébet Diana hercegnővel beszélget. Diana és Károly 1981-ben házasodtak össze, két fiuk, Vilmos és Harry apjuk után a második, és harmadik helyet foglalják el a trónöröklési rendben. A királynő és Diana kapcsolata nem volt teljesen felhőtlen. (Fotó:
Tim Graham)
II. Erzsébet Fülöp herceggel fényképeket készít látogatásuk alatt Tuvalun. A brit Nemzetközösség tagjai közül az elmúlt időszakban több ország, Guyana és Trinidad és Tobago is úgy döntött, hogy államfőként elbúcsúzik a királynőtől, de ettől még nem léptek ki a nemzetközi szervezetből.
1982-ben Dianával, az anyakirálynővel, Károly herceggel és Fülöp herceggel Vilmos herceg keresztelője után. Évekkel később, miután egyre erősödtek a Camilla Parker Bowles társaságát kereső Károlyt és az udvart támadó hangok, végül maga a királynő kezdeményezte, hogy jobb lenne, ha a nyolcvanas évek álompárja külön folytatná. (Fotó:
Tim Graham)
1993 júliusában fegyvert ragadott, felügyelet alatt gépfegyverrel lőtt egy haditechnikai bemutatón. Nagy-Britannia II. Erzsébet uralkodása alatt vívta a Falklandi háborút Argentínával a Falkland-szigetekért, amelyek végül brit érdekeltség maradtak. A Falklandi háborúnak II. Erzsébet évfordulójával egy évben, 2012-ben van a harmincadik évfordulója. (Fotó:
Tim Ockenden)
Károly és Diana 1996-ban váltak el, a következő évben Diana autóbalesetben életét vesztette a hírhedtté vált Pont de l'Alma alagútban. A királynő elszigetelte a médiától Diana gyermekeit, Vilmost és Harryt, és napokig maga sem nyilatkozott. Ez a közvéleményben elég kemény megütközést váltott ki, amit csak a temetés előtti nap tartott beszédével tudott csillapítani. (Fotó:
Thomas Coex)
Három generáció együtt: II. Erzsébet Fülöp herceggel, Károly herceggel és Vilmos herceggel. II. Erzsébetnek és férjének négy gyereke van: Károly walesi herceg, Anna brit királyi hercegnő, András yorki herceg és Eduárd wessexi gróf.
Uralkodásának ötvenedik évfordulóján, 2002-ben II. Erzsébet nehéz időszakot élt meg. A királyi család népszerűségét kikezdték az 1990-es évek botrányai, az évforduló évében pedig elvesztette testvérét és édesanyját is. Az évfordulós ünnepségeken ugyanakkor több mint egymillió ember vett részt, és egész Nagy-Britannia a királynőt köszöntötte.
II. Erzsébet az évek alatt a szivárvány szinte minden színét végigpróbálta már a ruháival. A királynő nagyon szereti az élénk színeket, különösen a pinket és az egyszínű darabokat. A szakértők szerint azért, mert így könnyebben fel tudja magára hívni a figyelmet alacsony termete ellenére. (Fotó:
Anwar Hussein)
A korábban bulis estéivel az újságokba kerülő Harry herceg is katonai tanulmányaira koncentrált az elmúlt években. Februárban fejezte be a pilótakiképzést, Apache AH-64 helikoptereket is vezethet. (Fotó:
Tim Graham)
II. Erzsébet rendre szerepel a Forbes legbefolyásosabb nőket összesítő listáján, ennek a 2009-es fotónak az idején a 42. volt a százas felsorolásból. (Fotó:
Marco Secchi)
II. Erzsébet felkereste a londoni olimpiai legfontosabb stadionjának építkezését 2009-ben. A királynő és férje, Fülöp herceg fogja megnyitni a 2012-es Londoni Olimpiai Játékokat. A királynő a 80 ezer férőhelyes Olimpiai Stadionban, július 27-én fog díszvendégként részt venni, majd az augusztus 29-én kezdődő Paralimpiai Játékokat is ő nyitja majd meg férjével. (Fotó:
Stefan Wermuth)
Az európai monarchiák közül II. Erzsébet és családja kerül a legtöbbe: a paloták és a család őrzését leszámítva a járulékos kiadásokkal együtt évi 41,5 millió fontos költségeikkel messze megelőzik a második helyen 33,8 millió fonttal álló Hollandiát és a 23,9 millió fonttal harmadik Norvégiát. A jelentősebb monarchiák közül a legolcsóbb Luxemburgi Nagyhercegség már 7,2 millióból (kb. 2,3 milliárd forint) kijön. (Fotó:
Chris Jackson)
II. Erzsébet ugyan április 21-én született, de az általában kellemesebb időjárás miatt a hivatalos születésnapi ünnepséget mindig júniusban tartják.
2010-ben találkozott XVI. Benedek pápa is II. Erzsébettel egy edinburgh-i kastélyban négynapos történelmi látogatásakor. II. Erzsébet brit uralkodóként az anglikán egyháznak is a feje. XVI. Benedek az első pápa, aki a brit uralkodó vendégeként, azaz hivatalosan államinak minősülő látogatásra érkezett Nagy-Britanniába. (Fotó:
Dave Thompson)
Egy frissen megjelent angol jelentés megvizsgálta a a brit királyi csald kereskedelmi értékét, mintha az egy vállalatként működne. A jelentés szerint a királyi család összértéke 44,5 milliárd font, melyből 18,1 milliárd fontot tesznek ki a koronázási eszközök és a királyi paloták, de a tárgyi eszközökön kívül az immateriális javakat is beszámították. (A képen az egyik leghíresebb relikviagyűjtő látható.) (Fotó:
Tom Stoddart Archive)
Vilmos és Kate Middleton esküvőjének napján, tavaly április 29-én II. Erzsébet királynő esküvői ebédet adott, erre 650 embert hívtak meg. Vilmos és Katalin hercegnő segítettek a királyi család népszerűségének megőrzésében. (Fotó:
James Devaney)
Belvárosi behajtási díjat számlázott Barack Obama amerikai elnöknek a londoni polgármesteri hivatal, amikor három napot tartózkodott a brit fővárosban II. Erzsébet királynő vendégeként. Az elnököt és kíséretét 15 járműből álló konvoj szállította az egyes programok helyszíneire, és Obama szokás szerint saját harckocsi-páncélzatú limuzinján utazott. (Fotó:
Lewis Whyld)
A Time címlapján, II. Erzsébet. Csak két brit uralkodó élte meg a gyémántévfordulót, Viktória királynő és II. Erzsébet. A királynő népszerűsége ma az egyik legmagasabb a megkoronázása óta, ötből négy brit kitart a monarchia mellett. II. Erzsébet trónra lépésének 60. évfordulóján szombattól keddig lesz hajófelvonulás, koncertek és utcabálok minden sarkon.
Rovataink a Facebookon