100 éve született Alan Turing
Száz évvel ezelőtt, 1912. június 23-án született Alan Mathison Turing brit matematikus, a modern számítógép-tudomány egyik atyja, aki Winston Churchill szerint megnyerte a szövetségeseknek a második világháborút. A zseniális tudós kódfejtő berendezést, katonai kommunikációs eszközöket, komplex számítógépeket tervezett és mindenkit megelőzve sakkozó gépet fejlesztett. Összeállításunkkal Turing örökségét, a számítástechnika robbanásszerű fejlődését tekintjük át vázlatosan.
1929. A számítástechnika hajnalán: az ascot-i lóversenypálya eredményjelző gépének belseje. (Fotó:
General Photographic Agency)
A fiatal Alan Turing.
1943. Colossus, a német titkosítás feltörésére tervezett elektronikus számítógép a Bletchley Park-i bázison. (Fotó:
The National Archives)
Alan Turing egy maratoni versenyen. (Fotó:
Computer History Museum)
1946. A Pennsylvaniai Egyetemen megalkotják az ENIAC-ot. Az ENIAC volt a világ első programozható elektronikus számítógépe. (Fotó:
Apic)
1947. Egy korai számítógép és két kezelője. A nő táplálta be az adatokat a gépbe, az output értékelését a férfi végezte. (Fotó:
Francis Miller.)
1951. Alan M. Turing és kollégái a Ferranti Mark I kompjúteren dolgoznak. A fegyverek és elektronikus berendezések gyártásával foglalkozó brit céget a kormány bízta meg a számítógép kifejlesztésével. A Ferranti Mark I az 1946-ban épített Manchester Mark I számítógép továbbfejlesztett változata volt. (Fotó:
Science Society Picture Librar)
1951. június 14. Tudományos bemutató Londonban Wanda Altar és Rae Berry színésznők "Nim" nevű játékot játszanak a Ferranti Nimrod nevű digitális számítógépen. A Nim a programozás alapjaiba bevezető játékos program volt. (Fotó:
John Pratt)
1955. A Biblia szómutatójának készítése az Eckert-Mauchly féle Univac-on. Az Univac volt az első szélesebb körben elterjedt programozható számítógép - összesen 46-ot gyártottak és üzemeltek be belőle. (Fotó:
Orlando)
1957. Két IBM alkalmazott figyeli, hogy a cég Electronic Data Processing Machine Type 704 nevő számítógépe hogyan birkózik meg egy sakkfeladvánnyal. Negyven év múlva az IBM gépe döntetlent játszik Garri Kaszparovval. (Fotó:
Andreas Feininger)
1957. Számítógépek teret hódítanak. a haditechnikában: egy AN/FSQ-7-es számítógép egyik alkatrészén dolgozik egy nő a New Jersey-i McGuire légitámaszponton. Az AN/FSQ-7 a Semi-Automatic Ground Environment (SAGE) légvédelmi rendszer agya volt. (Fotó:
Andreas Feininger)
1958. január 28. Egy német csomagküldő cég elektronikus agyát kezeli egy alkalmazott. A gép beolvasta a levélben érkező megrendelések adatait, összevetette a raktárkészlet adataival és értesítette az illetékes osztályokat a befutó rendelésekről. (Fotó:
Keystone Features)
1959. január 26. Automatizáció címmel tart előadást H. A. Thomas, az Unilever irányítástechnikai részlegének vezetője a londoni Festival Hall-ban. A hatalmas táblán a számítógép működési elvét mutatja be. (Fotó:
Jimmy Sime)
1960. A miniatürizálás kezd felfutni: kompjúter-alkatrészek egy tenyéren. (Fotó:
Fritz Goro)
1962. Üzemben a yorkshire-i Rowntree gyár új IBM kompjúterei.
1963. november 11. Kompjúter segít a fogadásokat rögzíteni a William Hill bukmékeriodában. (Fotó:
Central Press)
1965. március 22. Directomat, az "instant információs gépezet" a londoni Victoria pályaudvaron. A gép 120 előre beprogramozott kérdésre tudott válaszolni. (Fotó:
Reg Speller)
Az első egér. Douglas C. Engelbart 1968-as találmánya máig az ember és a gép közti kommunikációt segítő perifériák egyik legfontosabbika. (Fotó:
Apic)
1970. A Servus egyik korai asztali számítógépe mint munkaállomás. (Fotó:
Hulton Archive)
1970-es évek: az IBM System/370-es számítógépközpontja. Ez volt az egyik első számítógép, ami képes volt egyszerre több operációs rendszert futtatni. (Fotó:
F8 Imaging)
1971. A képen Derek Fender, az alkalmazott biológia professzora látható, aki az agykéreg idegimpulzusait kutatta számítógéppel. (Fotó:
Ralph Crane)
1975. Egy korai merevlemezes háttértároló. (Fotó:
Hulton Archive)
1977. szeptember 5. Mikroprocesszor a karon: a Pulsar volt az első kvarcóra, amibe kis számítógépet (na jó, legalábbis számológépet) integrált a gyártó. (Fotó:
Malcolm Clarke)
1978. A robbanás éve a számítástechnikában: a Commodor PET 595 dolláros személyi számítógép meghódítja a háztartásokat. (Fotó:
Popular Science)
1979. szeptember 24. Joe Dassin francia énekes és Larry Atkin sakkprogramozó küzdelme a párizsi kongresszusi palotában. Atkin Sakk nevű programja rendkívül népszerű volt a hetvenes években. (Fotó:
Michel Clement)
1979-80. Atari számítógép és a hozzá kiadott játékok. az 1972-ben alapított amerikai cég a számítógépes játékok úttörője volt. (Fotó:
Hip)
1980-as évek: szalagos meghajtó. (Fotó:
F8 Imaging)
1980-as évek: Sinclair ZX Spectrum számítógép hirdetés. (Fotó:
Hip)
1984. január 24. Steve Jobs bemutatja az Apple Macintosh személyi számítógépet. (Fotó:
Upi Photo / Eyevine)
1986. Bill Gates, a Microsoft alapítója és tulajdonosa a cég redmondi raktárában, ahol becsomagolva várják a különféle hardverek, hogy piacra kerüljenek. Gates 31 éves korára belépett a dollármilliárdosok klubjába, köszönhetően a piacot uraló MS-DOS és Windows operációs rendszereknek. (Fotó:
Joe Mcnally)
1989. február 7. Számítógépes fényszedőgéppel készült a Monde de la Révolution Francaise első színes száma. (Fotó:
Pascal George)
1993. Egyesült Államok, Union Pacific : számítógépes vezérlés a vasúti forgalomirányításban. (Fotó:
Time Life Pictures)
1994. december 21. Számítógépes és konzoljátékok kalózmásolatai egy pekingi boltban. Az Egyesült Államok becslése szerint ezidőtájt évi egymilliárd dollár veszteséget okoztak a kínai hamisítványok az amerikai nemzetgazdaságnak. (Fotó:
Emmanuel Dunand)
1995. augusztus 24. Boltokban a Windows 95, a Microsoft legújabb operációs rendszere. Ebben a bécsi áruházban maga Bill Gates biztatja vásárlásra az embereket. (Fotó:
Paul J. Richards)
1996. A MIT (Massachusetts Institute of Technology) kiborgjai (Alex Pentland professzor, valamint tanítványai: Rehmi Post, Thad Starner és Steve Mann) az ember és a gép interakcióját kutatják a testükre szerelt hordozható számítógépek segítségével. (Fotó:
Boston Globe)
1997. május 6. Garri Kaszaprov sakkvilágbajnok gondban. Az IBM Deep Blue nevő számítógépe ellen vívott játszma döntetlenre végződött. (Fotó:
Stan Honda)
2001. november 1. Múzeumi kiállításon egy Enigma. (Fotó:
Francois Lo Presti)
Alan Turing szobra. Stephen Kettle alkotása a Nemzeti Számítástechnikai Múzeumban látható, Bletchley-ben, Nagy-Britanniában. (Fotó:
Jon Callas)
Rovataink a Facebookon