Csúcspontok és hullámvölgyek Londonban
A nyolc aranyról, öt ezüstről és hét bronzról szóló száraz statisztikai adatok nem képesek visszaadni azt a kivételes teljesítményt, amit a várakozásokat messze felülmúló magyar küldöttség nyújtott Londonban. A magyar sportolók legnagyobb pillanatai képekben.
Első érmünket Csernoviczki Éva nyerte. A 48 kg-os dzsúdós a bronzéremért a súlycsoport egyik legeredményesebb versenyzőjével, a világ- és Ázsia-bajnok, kétszeres vb-ezüstérmes japán Fukumi Tomokóval csapott össze a vigaszágon, akitől addigi három találkozójukon kikapott. Nem bírta ki könnyek nélkül, amiben az összes fájdalma benne volt, hiszen ha előző meccsén, a belga Charline Van Snick ellen nyer, akkor a későbbi győztes brazil Menezest kellett volna a döntőért vernie, ellene pedig pozitív a mérlege.
(Fotó:
Huszti István / Index)
A kardozó Szilágyi Áron ellenállhatatlan vívással nyert aranyat a fegyvernem egyéni versenyében, ezzel a magyar küldöttség első győzelmét szerezte meg. Kardvívásban előtte legutóbb húsz éve szereztünk aranyérmet. A 22 éves Szilágyit óriási tömeg fogadta itthon, falujában, Hévízgyörkön hintón vitték haza. Még akkor, napokkal a győzelem után sem fogta fel igazán, mi is történt vele Londonban. (Fotó:
Huszti István / Index)
A 66 kg-os Ungvári Miklós ezüstérmet nyert a cselgáncsozóknál. A döntőig pontot sem tudtak rajta csinálni, de ott nem bírt grúz ellenfelével. Kevés meghatóbb pillanata volt az olimpiának, mint amikor az elveszített döntője után elnézést kért azoktól, akiket a tévé elé ültetett, vagy a helyszínen szurkoltak neki. „Ilyen vagyok, nem fogok már megváltozni. Vidéken teljesen normális, amit mondtam” - reagált a történetre egy nappal a fináléja után.
(Fotó:
Huszti István / Index)
Az 57 kilóban induló Karakas Hedvig nem törte meg a magyar dzsúdóshagyományt Londonban, Csernoviczki Évához és Ungvári Miklóshoz hasonlóan ő is olimpiai pontot szerzett ötödik helyével. A bronzmeccsen nem bírt a francia Automne Paviával.
(Fotó:
Szalay-Berzeviczy Attila / _)
Jakabos Zsuzsanna női 200 méteres pillangó úszásban döntőbe jutott, és 2:07.33-al hetedik helyen nyúlt be. A 23 éves úszónő nemcsak tudása miatt került a hírekbe, de több amerikai site az olimpia egyik legszebb sportolójának választotta, sőt a COED minden idők legszebb olimpikonjaként emlegette. Jakabos erre úgy reagált, hogy ettől nem fog gyorsabban úszni. (Fotó:
Adam Pretty / Europress / Getty)
Gyurta Dániel magabiztosan versenyezve a 200 méteres mellúszás olimpiai bajnoka lett, ezzel a magyar csapat második aranyát szerezte. Az utolsó ötvenen a hazai közönség buzdítását élvező Jamieson nagyon feljött rá, de 15 századot megtartott az előnyéből. Világrekordja 2.07,28. „Nem pontosan így terveztem. Elsősorban magamnak mutattam meg, hogy képes vagyok rá. Akkor olimpiai bajnok az olimpiai bajnok, ha ez nem változtat az életén. A vitrinem jobban tele lett, mint eddig." A mellúszó csodagyerekként kezdte, az athéni olimpián 15 évesen szerzett meglepetésezüstöt. Azután kisebb hullámvölgybe került, nem jöttek az eredmények, a 2005-ös vb-t kihagyta, a 2006-os Eb-n csak 11. lett 200-on. 2007 óta viszont minden világversenyen döntőt úszott.
(Fotó:
Patrick A. Krmer / MTI)
Joó Abigél az olimpia leghősiesebb magyar szereplője volt. Lábra is alig tudott állni, de bronzmeccset vívott a dzsúdótornán. Joó az elődöntőbe jutásért vívott mérkőzésen súlyosan megsérült, a csapatorvos később megállapította, térdében levált a porc. Az edző, Pánczél Gábor is úgy vélte, ilyen állapotban nincs értelme a további küzdelmeknek, de a döntést a versenyzőjére bízta. Joó nagy fájdalmai ellenére is úgy döntött, folytatja, harcba száll az éremért a vigaszágon. A magyar lány végül hősként, ötödikként zárt a 78 kg-osok között.
(Fotó:
Franck Fife / AFP)
Cseh László 200 méteres vegyesúszásban bronzérmes, vegyes váltóban pedig 5. lett a csapattal. Olimpiai teljesítménye gratulációt érdemel, jóllehet edzője és ő maga is elkeseredett, hogy 400 méteren rosszul taktikázott, és nem került be a döntőbe. A magyar versenyző szörnyű szerencsétlensége, hogy azokban a számokban áll rajthoz, amelyben minden idők legeredményesebbje Michael Phelps. Ő visszavonult, Cseh szeretne Rióban bizonyítani. (Fotó:
Szalay-Berzeviczy Attila / _)
Az osztrák Ivona Dadic inni ad a végsőkig kimerült magyar Farkas Györgyinek a hétpróbázók utolsó száma a 800 méteres futás után az Olimpiai Stadionban. Farkas a 21. helyen végzett a hétpróbázók között. (Fotó:
Kollányi Péter / MTI)
A magyar bokszcsapat legrutinosabb tagja, a 30 éves Káté Gyula egy győztes meccs után az olasz Vincenzo Mangiacapréval találkozott a nyolcaddöntőben, és 3 menetben vereséget szenvedett. Káté bejelentette, nem indul többé olimpián. (Fotó:
Illyés Tibor / MTI)
A kötöttfogású birkózók 74 kilogrammos súlycsoportjában induló Bácsi Péternek szerencsétlenül sült el az olimpiai szereplés: a nyolcaddöntőben a litván Alexander Kazakevics ellen olyan súlyos térdsérülést szenvedett, hogy fel kellett adnia a mérkőzést, és a vigaszágat sem tudta vállalni. (Fotó:
Illyés Tibor / MTI)
Berki Krisztián, kétszeres világbajnok tornász élete első olimpiáján 16,066 pontot kapott döntős gyakorlatára, ugyanannyit, mint legnagyobb, és a mezőnyben gyakorlatilag egyetlen riválisa, a brit Louis Smith, ám mivel a kivitelezését, eleganciáját a pontozók szebbnek látták, ő lett az első. "Egyelőre még nem tudom felfogni mindazt, ami történt. Sírás kerülgetetett, amikor láttam, mennyien szurkolnak nekem, még mindig a hatása alatt vagyok" - mondta az eredményhirdetés után. (Fotó:
Huszti István / Index)
Módos Péter óriási bravúrt hajtott végre Londonban a kötöttfogású birkózók 55 kilogrammos súlycsoportjában. Ugyan a döntőig jutó iráni Hamid Mohammad Szorjan Reihanpurral nem bírt el, a brozmeccsen magabiztosan verte a dán Haakan Erik Nyblomot, megszerezve ezzel a sportág 18. olimpiai bronzérmét. A győzelmet ünneplő szaltóját pedig nehéz lenne feledni. (Fotó:
Illyés Tibor / MTI)
Pars Krisztián kalapácsvetésben lett olimpiai bajnok, a harmadik sorozatban 80,59-et dobott, ezt megközelíteni sem tudták ellenfelei, több mint egy méterrel nyert. Neki nagy elégtételt jelent az érem, a 2008-as pekingi olimpián a pályán negyedik helyen végzett, de később kiderült, a második és harmadik fehérorosz kalapácsvetők megbuktak a doppingellenőrzésen. Pars ezüstérmesnek hihette magát, de sohasem kapta meg, a fehérorosz sportdiplomácia kimosta a versenyzőit, a magyarnak csak a csalódás maradt, de ez is motiválta, hogy a legjobb legyen. „Az élet visszaadja ezeket a dolgokat, csak keményen kell dolgozni" - mondta a győzelem után.
(Fotó:
Huszti István / Index)
A Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Fazekas Krisztina összeállítású kajaknégyes 500 méteren lett olimpiai bajnok. Magyarország az 1992-es barcelonai olimpia óta nem nyert aranyérmet a számban, holott mindig a favoritok között tartottak minket számon. A Pekingben ezüstérmet szerző négyesből csak Janics Natasa nem volt tagja a csapatnak, helyette Fazekas került be az egységbe, a keret kihirdetése után többek kritizálták is Storcz Botond szövetségi kapitány válogatási elveit - most már aligha fogják szemére hányni döntését. (Fotó:
Nic Bothma / MTI)
Az igazi olimpiai veteránnak számító Sidi Péter három számban is indult Londonban. Óriási fegyvertény, hogy a kisöbű sportpuska 3x40 lövéses összetett számában annak ellenére is hatodik lett, hogy a felszerelését néhány nappal korábban ellopták. (Fotó:
Kollányi Péter / MTI)
Az Izland ellen extázisban játszó, dupla hosszabbítás után az elődöntőbe jutó férfi kézilabda-válogatott végül a negyedik helyen zárt. Nagy Lászlóék a svédektől egyel kaptak ki, így nem lett meg a döntő, a bronzmeccsen pedig a sokkal jobb horvát válogatott verte meg Mocsai csapatát. A negyedik hely összességében így is óriási siker, de fájó, hogy az utolsó két meccsünkön kikaptunk, így nem lett meg az első magyar férfi olimpiai érem a sportágban. (Fotó:
Huszti István / Index)
A magabiztosan birkózó Lőrincz Tamás a 66 kilogrammosok kötöttfogású döntőjében szenvedett vereséget a koreai Kim Hjeonvutól. Lőrincz, habár nagyon szeretett volna aranyérmet, az ezüstöt is tudja értékelni, és a huszonhat éves versenyző állítja: van még benne legalább egy olimpia. (Fotó:
Huszti István / Index)
Nagy Péter a 11. helyezett lett a +105 kilogrammosok között súlyemelésben. 416 kilogrammos gyéni csúccsal fejezte be az olimpiát, és egyetlen szívfájdalma az volt, hogy szakításban nem sikerült felemelnie a 196 kilós súlyt. (Fotó:
Huszti István / Index)
Baji Balázs nem jutott tovább előfutamából 110 m gáton, de Kínában hőssé vált egy hihetetlenül sportszerű gesztusa miatt. A futam után már a rajt előtt sem teljesen egészséges kínai Hsziang egy lábon ugrált le a pályáról, ahol Baji fogadta, és magasba tartotta a kínai kezét. A kínai újságírók és fotóriporterek azonnal megrohanták a magyar gátast. (Fotó:
Olivier Morin / AFP)
Dombi Rudolf és Kökény Roland mindössze 53 ezredmásodperccel bizonyult jobbnak a portugáloknál a kajak kettes ezerméteres távján. Ezen a távon még sohasem szereztek magyarok aranyérmet; a 36 éves Kökény a döntő utáni nyilatkozatában a pályafutása legszebb pillanatának nevezte a győzelmet. (Fotó:
Huszti István / Index)
A legutóbbi három olimpián aranyérmes férfi vízilabda válogatott a négy közé sem tudott bejutni, végül az ötödik helyen zárt, így elkerülte a szégyent. A spanyolok elleni utolsó meccsen meggyőző, felszabadult játékot mutattak Kiss Gergelyék, így legalább sikerrel tudták befejezni a londoni játékokat. „Hogy mi London tanulsága? Vannak érzéseim, benyomásaim, gondolataim, de úgy vélem, ha az olimpiát később értékelem, akkor sem lesz késő. Hányan nem folytatják az olimpiai bajnokaink közül? Ezt tőlük kell megkérdezni, nekem jónéhányan a tegnapi tréning után azt mondták: ez volt életük utolsó válogatott edzése. Ebből én arra gondolok, hogy ez a mai volt életük utolsó válogatott meccse" - értékelt Kemény Dénes. Annyi bizonyos, most lezárult egy korszak. (Fotó:
Huszti István / Index)
Az ötödik olimpiáján részt vevő Kammerer Zoltán vezette férfi kajaknégyes óriási meglepetésre ezüstérmet szerzett ezer méteren. Kammerert és társait – Tóth Dávidot, Kulifai Tamást és Pauman Dánielt – Fábiánné Rozsnyói Katalin készítette fel a londoni olimpiára. Az edző a döntő előtt puszival biztatta Kammerert. (Fotó:
Huszti István / Index)
Az egyértelműen aranyesélyes Dusev-Janics Natasa-Kovács Katalin-kajakkettősnek nem sikerült a bravúr, hogy három egymást követő olimpián aranyérmet szerezzenek ötszáz méteren. A négyesben aranyérmes Kovács Katalin csalódott volt: szerinte mindent megtettek a győzelemért, mégsem sikerült megverni az aranyérmes német válogatottat. (Fotó:
Huszti István / Index)
A tízpróbázó Szabó Attila a 24. helyen zárta az olimpiát, miután rúdugrásban egyéni csúcsot, 4,60 métert teljesített. Szabó saját bevallása szerint az első néhány versenyszám alatt komoly fizikai hullámvölgybe került, önbizalmát pedig a diszkoszvetés és az utolsó szám, az 1500 méteres síkfutás hozta vissza. (Fotó:
Pawel Kopczynski / AFP)
A kirobbanó formában evező Kozák Danuta ugyan elrontotta a rajtját a női kajak egyes 500 méteres versenyszámában, ám ennek ellenére is hatalmas fölénnyel verte meg az egész mezőnyt, megszerezve ezzel élete második olimpiai aranyérmét. Kozák egy nappal korábban az aranyérmes női négyesnek is tagja volt, szintén 500 méteren. (Fotó:
Huszti István / Index)
Az elmúlt évtizedek olimpiáiról nagyon nehéz olyan bravúrt felidézni, mint Risztov Éváé, akitől gyakorlatilag senki sem várt aranyérmet. A magyar úszó a 10 km-es hosszútávúszásban végig az élen haladva nyert. Az utolsó pár száz méteren nagyon feljött rá az amerikai Anderson, de fél méterrel előtte csapott be a magyar úszó, nagyon szoros hajrá volt. 2005-ben, húsz évesen úgy döntött, befejezi pályafutását, de négy évvel később visszatért. Risztovot tavaly, a sanghaji vizes vb-n ugyanebben a számban kizárták. (Fotó:
Illyés Tibor / MTI)
Hiába sikerült a magyar női vízilabda-válogatottnak a világ legpimaszabb góljával kierőszakolni a hosszabbítást az ausztrál válogatott ellen, a bronzérem helyett a negyedik helynek örülhettünk, ami így is komoly teljesítmény. (Fotó:
Huszti István / Index)
Dusev-Janics Natasa korábban örült annak, hogy a kedvenc számát, a 200 méteres kajak egyest is felvették az olimpiai versenyszámok közé, hiszen ezen a távon egyértelmű favoritnak számított. Londonban viszont egy elrontott rajt miatt a harmadik helyre futott be. A dobogón elsírta magát. (Fotó:
Huszti István / Index)
A végig kiegyensúlyozottan versenyző Marosi Ádám az öttusa kombinált számában az ötödik helyről a harmadikra jött fel, ezzel bronzérmes lett. A gyengébb vívás után sem adta fel, a lovaglás után pedig egyértelműen a dobogót célozta meg. Marosi szerint nincs még egy olyan közönség, mint a magyar. Az érmével azonnal baráti viszonyba került. „Jóban vagyunk, beszéltem hozzá, mert ez a leggyönyörűbb érem, amit valaha is kaptam: minden rajta van, ami számít." (Fotó:
Huszti István / Index)
Aki folyamatosan követte a londoni közvetítéseket, láthatta, mennyi magyar drukker buzdította a magyar versenyzőket a helyszínen. Sebastien Coe, az olimpia szervezőbizottságának vezetője a férfi pólósokat és kéziseket is megnézte élőben, el volt ájulva a szurkolók által varázsolt óriási hangulattól. (Fotó:
Kovács Tamás / MTI)
Rovataink a Facebookon