Nyomort eltörölve készül a csodaolimpia
Brazília rohammunkában építkezik, hogy elkészüljön a 2014-es futball-világbajnokságra és a 2016-os olimpiára. Azt se tudni, van-e elég pénz rájuk, de nyomornegyedeket is el kell eltörölni a városfejlesztés jegyében. Elvileg mindenki jól jár, de a kényszerkilakoltatás sokak tetszését nem nyerte el, hiába ígértek nekik emberibb körülményeket. Várakozás és reménytelenség ül a város favelláiban. A futball-vb már emberéletet is követelt, a Sao Pauló-i stadionépítés közben összeomló daru három embert ölt meg.
2016-ban Rio de Janeiro lesz a XXXI. nyári olimpia házigazdája, a játékok először jut el Dél-Amerikába, de 2014-ben Brazília lesz a futball-világbajnokság rendezője is. A létesímények építésébe dollármilliárdokat ölnek, de a sportcélú beruházások mellett a nyomort vagy legalábbis annak nyomait is próbálják felszámolni. Egyelőre azonban még abban is kételkednek, hogy Brazília bírni fogja-e pénzzel a két globális sportrendezvényt. (Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
Az nem példátlan, hogy egy ország egymás után olimpiát és futballvébét rendezzen - az Egyesült Államok az 1994-es futball-vb után az atlantai olimpiát is letudta két évvel később, és ugyanezt bár fordított sorrendben, megcsinálta az akkori Nyugat-Németország is 1972-ben és 1974-ben, - de Brazíliát nagyon féltik. A NOB nemrég választott alelnöke, John Coates azt mondta, hogy Rio nagyobb krízisben van, mint Athén. A görög főváros 2004-ben rendezett olimpiát, alig készültek el a létesítményekkel a versenyekre, a költségeik túlszaladtak és még óriási kölcsönöket is fel kellett venniük. Sokan úgy tartják, ez is oka a görög gazdasági válságnak.
(Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
A futball-vb-ig bő fél év, az olimpiáig szűk három év van, szükség lehet a rohammunkára. Bár elvileg a két rendezvény érdekében tett vállalások teljesítése még segítheti is egymást, az infrastruktúrát így is, úgy is ki kell alakítani, a közel dupla költséget nem biztos, hogy kibírja Brazília, ráadásul az a veszély is fenyeget, hogy a vb előkészületei miatt túlzottan a háttérbe szorul az olimpia. (Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
Az olimpia miatt Rio történelmi belvárosát is átépítik, ötszáz hektárt bevonva a fejlesztési projektbe. Valószínűleg ennek a cipésznek is költöznie kell majd az olimpia miatt.
(Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
A beruházások egy része már be is fejeződött. A kikötői zónában a Via Binario de Portón már el is indult forgalom.
(Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
A 79 éves Jose Carvalho sem sokáig üldögélhet majd megszokott borbélyüzlete előtt.
Az megkérdőjelezhetetlen, hogy Brazíliában imádják a sportot, a futballt és a strandröplabdát mindenképpen, de sportlétesítményekkel Rio sem állt túl jól. A sikeres olimpiához azonban nem csak a versenyhelyszíneket kell biztosítani, hanem normális közlekedést és infrastruktrúrát is. Hiába számít Rio igazi turistavárosnak, nyomornegyedek tagolják. (Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
A favellában egymást érik a meglepetések. Rosana Moses egy 16 tagú kutyacsaláddal járja az utcákat.
A kormány arra tett ígéretet, hogy a kikötő környéki favellák lakosait a világbajnokság előtt a város északi részébe költöztetik. A lakosok közül azonban nem mindenki hisz a ígéreteknek, ezért nem szívesen állna tovább. (Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
A nyomornegyedeket, favellákat nemcsak azért számolják fel, mert ocsmányak, hanem a bűnözés központjai is, ahol mindannaposak a halállal, emberrablással végződő bandaháborúk, és sok súlyosan drogfüggő ember is ott húzza meg magát. Ez pedig nem túlzottan turistacsalogató. (Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
A kikötői részen önkényes házfoglalók, hajléktalanok egyaránt megtalálhatók. Bár elsőre nyomorúságosnak tetszik, a helyiek nagyon erősen ragaszkodnak a favellákhoz. Egy halász arról nyilakozott, hogy 25 éve lakik itt, saját kezével építette fel házát. „Itt alapítottam családot, ez az otthom, egy darabja a menyországnak, nagyon mérges lennék, ha elhagyni kényszerülnék.” (Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
Az hogy a brazil sportesemények társadalmi feszültséget is gerjeszthetnek, azt a 2013-as Konföderációs Kupa is megmutatta. Júniusban több csoport is akkora időzítette a tüntetését, mert a kormányzat míg a kormányzat milliárdokat költött rá, addig nem törödve a szegényekkel, meredeken emelte a közösségi közlekedés díjait. (Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
Rióban a Maracana Stadiont és környezetét 560 millió dollárból újították fel, de közben több ezer embert költöztetnek ki, 900 ház eltűntetésével. A kormány meg sem próbált kollektív tárgyalásokat kezdeményezni a favellák lakosaival, ha egy családdal meg tudtak egyezni a kilakoltatásról és az ellenértékről, a készpénz átadása után már ment is a buldózer, és utána csak a romok maradtak. (Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
A számítások szerint az olimpia rendezési költsége négymilliárd dollár, de ennél jóval többe kerülnek az infrastruktúrális fejlesztések, ezek összegét 11,6 milliárdra becsülték eredetileg, de újabb számítások szerint a 15 milliárdot is elérheti. Emellett Brazília még a vb-re is elkölt másik 13,3 milliárdot. (Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
Hétszáz kilométernyi hosszon közművesítenek, vízvezetékeket, csatornákat, elektromos és gázvezetékeket és telekommunikációs vonalat húznak majd fel. Emellett épül négy kilométernyi alagút, 70 kilométernyi út, 17 kilométernyi kerékpárút, három szennyvíztelep és elültetnek még 15 ezer fát is.
(Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
A favelláktól nem minden turista ódzkodik, már olyan vezetett túrák is vannak, amelyek Rió sötét oldalát is megmutatják. Azért olykor a hangulat is kisvárosi idillt idéz. (Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
Ebben a foglalt házban vidámnak tűnik az élet, de az itteni lakosoknak is menniük kell, ha ideérnek a munkagépek. (Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
Rióban körülbelül 300 ezer ember él mélyszegénységben, az az ígéret, hogy 2016-ra Brazília nagyot lép előre a társadalmi egyenlőtlenségék megszüntetésében. (Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
A Porto Maravilha projekt keretében üzleti negyedet fejlesztenek az elhagyatatott, lelakott zóna szomszédságában. A felújítás rá is fér a városrészre, a működésképtelen szennyvízhálózat miatt már többször kellett járványokat is átvészelniük a rióiaknak. (Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
Rio pályázatával három másik várost, Tokiót, Chicagót és Madridot utasította maga mögé a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szavazásán, 2009 október 2-án. A hétmilliós város merész tervekkel indult, ahogy Sydney megkapta az akkori NOB-elnöktől, Juan Antonio Samaranchtól a valaha volt legjobb jelzőt, úgy Rio is erre vágyik. (Fotó:
Mario Tama / Europress / Getty)
Rovataink a Facebookon