Boldog vagyok, idegen vagyok, és minden meglep
A hódmezővásárhelyi születésű Elkán László szinte véletlenül lett fotós. Nem mondta meg a szerkesztőjének, hogy fotósa emigrált, inkább saját maga illusztrálta képekkel a cikkeit. A francia ellenállásban vette fel a Lucien Hervé nevet, jó kapcsolatban volt a szintén magyar származású Robert Capával és André Kertésszel, de az igazi sikert Le Corbusier hozta meg neki. 1949 és 1965 között az építész házi fényképésze volt: a modern építészet és a modern fotográfia nagyszerű párosa voltak, Le Corbusier tulajdonképpen Hervé képein keresztül fedezte fel saját magát, Hervé pedig az építészet fotósa lett. "Nagyon sokat utaztam, és mégis, ha egy kisvárosban találom magam, legyen az akár Szíriában, akár Franciaországban, boldog vagyok, idegen vagyok, és minden meglep. Számomra az építészet is az Embert jelenti. Az Embert, akit mindenben keresek, még akkor is, ha fényképeimen legtöbbször elkerülöm.” – írta 1966-ban.
Lucien Hervé fia, Rodolf Hervé Párizsban született 1957-ben Elkán Dániel Rudolf néven, 1989-ben kifejezetten azért jött Magyarországra, hogy dokumentálja a rendszerváltás utáni éveket, maga is részt vett az események alakításában. A fiatalon elhunyt fotós emlékére szülei alapították a Rodolf Hervé-díjat, amelyet pályájuk kezdetén álló, fiatal magyar és francia fényképészeknek ítélnek oda.
Néhány évvel ezelőtt Hódmezővásárhely díszpolgári címet adományozott Lucien Hervé-nek, illetve szobrot állíttatott tiszteletére a Tornyai János múzeum épülete előtt. A napokban felavatták emléktábláját is.
Rovataink a Facebookon