Hatalmas színháztermet vájtak a Várhegy oldalába
131 éve épült, és 30 éve zárva van. A pusztuló Várbazár Budapest egyik legcsúnyább szégyenfoltja volt, mely feltűnőbb helyen nem is éktelenkedhetett volna: gyönyörű Ybl-alkotást pusztult a Várhegy tövében, a Duna partján. A felújítás során nem csak az eredeti szépségét állítják vissza, de új terekkel és funkciókkal bővül a komplexum. Bár a mostani „átadással” csak egy kis része nyílik meg, ez is jó apropó arra, hogy Török Tamás építés során készült fotóiból készítsünk egy válogatást. A képek kapcsán Potzner Ádám, a projektben részt vevő egyik építész mutatta be a munkát az Indexnek.
Balra a Vár, szemben a déli kortinafal a Vízhordó lépcsővel, jobbra a gloriette, a Várbazár központi eleme, melyhez rámpák vezetnek fel. A képen látható helyen egykor már a Várhegy oldala volt, tetején a gyönyörű, geometrikus stílusú neoreneszánsz kerttel, melynek növényei a háború utáni ásatásoknak estek áldozatul. Most az építés során kibontották a Várbazár mögül földet. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
Kibontott fal a rámpák mögött. A falban látható üregsor egy korabeli vízelvezető maradványa. Alulra mélygarázsok, fölé egy multifunkciós terem kerül. Ennek tetejére ismét kertet telepítenek vissza. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
Épül a multifunkciós tér előcsarnoka. Jobbra a fülkepavilon látható - ott lesz a főbejárat a jegypénztárral -, balra lesz maga a terem. Az előcsarnokot is lehet majd különböző eladásokra hasznosítani. Az Erzsébet lépcsőn, vagy egy kör alakú üveglifttel juthatunk fel innen a neoreneszánsz kertbe. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
A Várbazár Dunára néző homlokzatán két pavilon található a középső gloriette két oldalán: az egyikben lépcső vezetett fel a kertszintre (lépcsőpavilon), a másik csak a szimmetria kedvéért épült. Ez az úgy nevezett fülkepavilon. Most ez is funkciót kap: ez lesz a főbejárat a multifunkciós teremhez, amely a neoreneszánsz kert alatt és a mélygarázsok felett helyezkedik majd el. A képen ennek a teremnek a helyén állunk épp. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
A lépcsőpavilon gyönyörű csigalépcsőjét az ötvenes években rombolták le: egyszerűen leverték és egy betonfallal vágták keresztbe a teret. Ennek egyik oka az volt, hogy akkoriban a Habsburg-kori emlékeknek nem volt nagy becsülete, inkább a középkori erődrendszert akarták rekonstruálni. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
Folyik a lépcsőpavilon rekonstrukciója. Először eltávolítják az elpusztult lépcső maradványait. A képen látható falfészkekbe kerülnek az új lépcsőfokok. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
Andrássy út? Nem, a Várkert Bazár! Három palotaépület is tartozik a komplexumhoz, a két déliben bérlakások voltak egykor, az északi a testőrségnek épült. Bár a Dunára néző otthonok bizonyára szépek lehettek, a belsők igen sötétek, ablaktalanok voltak, hiszen a házakat tulajdonképpen a hegyoldalba vágták. Most a paloták udvarát lefedik és az egykori lakásokat egybenyitva kiállítótereket hoznak létre bennük. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
Hasonlóan a pesti nagypolgári bérházakhoz, a Várbazár palotáiban is voltak melléklépcsők, hiszen a személyzet nem járhatott ugyanott, mint a lakók. Bár ezek jóval kevésbé díszesebbek, mint a főlépcsők, azért igen mutatósak. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
Az Öntőház udvar nevét még középkorban kapta: egykor ágyúkat öntöttek itt. Igazán jó funkciót a Várkert Bazár megépülte után sem találtak neki: volt itt zöldséges kert, raktár, felvonulási terület, a két világháború közt még teniszpálya is. A közeljövőben kortárs köztérként éled újjá, kicsit hiánypótlóként a budai oldalon. Ha úgy tetszik, ez lesz az Ifipark utódja. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
A középkori eredetű déli kortinafalon újra megnyitották a közepén látható Ybl-átjárót. Így nem csak a Várbazár Kert két nagy nyílt tere - az egykori neoreneszánsz kert és az Öntőház udvar - között nyílik átjárás, de a Szarvas térről akár a Clark Ádám térig is elsétálhatunk majd. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
Balra a tulajdonképpeni bazársor részlete látható. Az egykori cellaszerűen kialakított műhely- és bolthelyiségeket egybebontva egy látványos, Dunára néző belső tér született, ahova hamarosan egy cukrászda költözik. A kép jobboldalán a déli palotaépület bejárata látható. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
Az építkezést lassította, hogy közel ötméteres tömör márgaréteggel kellett megküzdeni. Ennek a törmelékén áll a képen a munkagép. Mögötte vasbetoncölöpök fogják meg a Várhegy oldalát. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
Bár a korabeli szerkezetet ahol lehet megőrzik, annak meg kell felelnie a mai követelményeknek: a statikai, tűzrendészeti, biztonsági előírásoknak. Itt épp az egykori acélgerendákat erősítik meg. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
A Várkert Bazárt ikonikus eleme, a gloriette, melynek két oldalán rámpák vezetnek fel a kertbe. A rekonstrukcióval visszakerült ide Neptun-fejes kút, az előlépcsőbe pedig a két groteszk arcos vízmedence is. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
A bazársor fülkéi közt bújik meg a díszes Erzsébet lépcső, melyet a hagyomány szerint kifejezetten azért építettek, hogy ha Erzsébet királynő Bécsből Budára hajózik, erre sétálhasson fel a Várba. Ahol lehetett rekonstruálták az egykori terrazzo burkolatot, ahol nem maradtak fenn sem minták, sem tervek, ott más Ybl-épületek analógiáját használták a restaurálás során. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
Épül a mélygarázs. A multifunkciós terem alatt akár egy busz vagy teherautó is meg tud majd fordulni, így zökkenőmentes lehet a produkciók technikai háttere. Az autók egy Szarvas tér felől nyíló alagúton közelíthetik majd meg a háromszáz férőhelyes földalatti parkolót. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
A multifunkciós terem az előcsarnokból nézve. A falakat a Schedel krónika felnagyított, Budát ábrázoló metszetének részletei díszítik. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
A déli kortinafalra vezető lépcső. Itt az időközben megváltozott szintmagasságok miatt nem lehetett visszaállítani az eredeti megoldást, ezért új feljárót építettek. A célja, hogy ne maradjon tovább zárvány az Öntőház udvar, azt újra bekapcsolják az Várnegyed vérkeringésébe. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
A bazársor tetejét díszítő terrakotta emberfejes vázák itt még a rekonstrukció végét várják. Azóta már a helyükre kerültek. (Fotó:
Török Tamás / topogram.hu)
Rovataink a Facebookon