Futball és nők, ezt a két dolgot szeretjük
A világ legnagyobb közhelye, hogy a brazil gyerekek előbb tanulnak meg dekázni, mint járni, de az is biztos, hogy három hét múlva, amikor véget ér a világbajnokság, kiürülnek a félkész stadionok és a világ többi országa megint négy évet várhat, hogy totális futball-lázban égjen, Brazília továbbra is a foci nemzete marad. Pelada annyit tesz: meztelenül. Csupasz lábbal, rongyosra rúgott labdával, kopott mezőkön, a strandon, grundokon vagy az utcán focizni vasárnaponként, a tengerparttól Amazónia mélyéig. A futballt mint közösségteremtő erőt és az ország második számú vallását mutatja be a Reuters ügynökség sorozata a vb-t rendező városokon keresztül.
Tomo guaraná, suco de cajú, goiabada para sobremesa, énekli Tim Maia, összefoglalva azt a semmihez sem fogható életérzést, amiből egy külföldi csak a tengerpartot, a szambát és a futballt látja. Az egyik legnépszerűbb brazil énekes aztán hozzáteszi, ehhez az érzéshez semmi sem fogható, kivéve persze a Flamengót, ami Rio de Janeiro szegények és színes bőrűek alapította futballcsapata. A kisfiú a kapuban Fla-mezben koncentrál a labdára. (Fotó:
Ueslei Marcelino / Reuters)
A pelada igazi népi őrület, és már gigarendezvényt is csináltak a futball brazil fajtájából. Manausban a Peladão néven tartott fesztiválon 900 csapat mérkőzik, de hogy a szórakozás teljes legyen, minden csapatnak egy nőt is kell magával hoznia, aki a Peladão szépe címért versenyez. (Fotó:
Nuno Guimaraes / Reuters)
Egy átlagos napon megszámlálhatatlanul sokan futballoznak Brazíliában, a többség mezítláb, és az sem érdekli őket, ha nem földön, hanem betonon kell pályára lépniük. Kit érdekel, ha megfájdulhat a lába, ha focizhat egy jót? Ez itt a futball nevű játék. (Fotó:
Nuno Guimaraes / Reuters)
Manaus, a világbajnokság egyik helyszínén egy szegénynegyedben épült pályán kisfiúk játszanak mezítláb. Ennek a mezítlábas focinak nagy hagyománya van, leginkább vasárnap özönlenek az emberek a pályákra, strandra, lezárt utcákra. (Fotó:
Bruno Kelly / Reuters)
Le a cipővel! Belo Horizonteban nem szerelemlakatokat gyűjtenek, hanem feleslegessé vált futballcsukákat dobálnak fel villanyvezetékekre. A futball jelenléte játékosok nélkül is érzékelhető. (Fotó:
Washington Alves / Reuters)
Brazília már réges-rég felfedezte és megőrizte azt, amelyekre most futballszövetségek grassroots program néven milliókat költenek. A szabadidős focit ott nem kell népszerűsíteni, és valamiért szuper pályák nélkül is működik a dolog, csak egy kaput kell tákolni, és már kezdődhet is a meccs. (Fotó:
Helder Tavares / Reuters)
A pelada szabályai közel sem olyan kötöttek, mint a nagytestvér futballé, mindig a helyi viszonyokhoz alkalmazkodnak. Gyakran nincs konkrétan kijelölt játéktér, az idő se számít, többnyire előre kijelölt gólszámíg tart egy meccs, és persze az sem követelmény, hogy azonos mezt viseljenek a csapattagok. (Fotó:
Valter Pontes / Reuters)
"Az alapelv az, hogy játék olyan közel legyen a lélekhez, amennyire csak lehetséges. Csak néhány pálya gyepes vagy felfestett. Szabályok is alig vannak. Például les sincs, a bedobást pedig lábbal is elvégezhetó. A büntetőket meg tizenöt lépésről lőjük" - idéz egy helyi Alex Bellos Futebol című könyvében. (Fotó:
Paulo Whitaker / Reuters)
Mivel nincs bíró, a játék csak három esetben áll le. Ha a labda beszáll egy ablakon, vagy a pályának kijelölt területre busz vagy autó hajt be, vagy éppen olyan csinos nő megy el az utcán, hogy muszáj gyönyörködniük benne a focistáknak. (Fotó:
Paulo Whitaker / Reuters)
A világ legismertebb brazil futballistái közül is sok az utcán vagy tengerparti homokban kezdte a karrierjét. Több brazil edző is azon a véleményen van, hogy az utcai foci nagyon is hasznos, már fiatalon megtanítja a játékosokat a felelősségvállalásra és a gyors döntéshozásra, és persze a nagy szólózásokra és cselezésre. Ennek azért később nem mindenki örül. (Fotó:
Valter Pontes / Reuters)
Brazília nem létezik szegénység nélkül, a szegénység nem létezik favellák nélkül, a favellák nem léteznek futballpályák nélkül. A favellák olyan szegénynegyedek, ahol a bűnözők uralkodnak, kitörésre alig van lehetőség, viszont ott a futball, a kokain és a maconha, no meg a korai halál. (Fotó:
Ricardo Moraes / Reuters)
A pelada kifejezést a brazilok a mezítlábas futball mellett a meztelen nőkre is használják. A férfiak világképében ez nem is okoz zavart. "Futball és nők, ez a két dolog, amit igazán szeretünk" - idézte egy hotelportás szavait a New York Times. (Fotó:
Ricardo Moraes / Reuters)
A futball és a pelada megunhatatlan, de azért előbb-utóbb abba kell hagyni a játékot. Ez is teljesen természetes módon zajlik. Ha lemegy a nap, nincs mese, haza kell menni. Csakúgy, ha a kérlelhetetlen anyukák kiabálják haza a fiaikat. De ha labda tulajdonosa dönt úgy, hogy neki most elég, akkor ezzel a többieket is zsarolni tudja, és az is előfordulhat, hogy szétrúgják a focit. (Fotó:
Davi Pinheiro / Reuters)
Brazíliában egy hónapon keresztül minden a profi futballról és a dicsőségről fog szólni, de a pelada szépsége és etikája jóval közelebb áll ahhoz a futballeszményhez, amiről a FIFA-vezetők is szeretnek beszéli. Már szociológiai dolgozatok is szólnak arról, hogy ha igazán együttműködik két csapat, pillanatok alatt lefektetik a szabályokat és nem esnek egymás torkának, na és persze bírózni sem lehet. (Fotó:
Davi Pinheiro / Reuters)
Rovataink a Facebookon