- Nagykép
- vb-2014
- brazília
- neymar
- arjen robben
- james rodriguez
- luis suarez
- david luiz
- felipe santana
- mario götze
Mennyből a pokolba és vissza: a vb arcai
A brazíliai futball-világbajnokság Németország győzelmével ért véget, de addig ezernyi kisebb-nagyobb drámát éltek meg a csapatok és a nézők is. Valaki egy vereséggel is hőssé vált, mint az amerikai kapus Tim Howard, vagy a gólkirály James Rodriguez, míg mások óriási lelki hullámvasutat jártak be, mint a nyerőemberből kerékkötővé váló David Luíz.
Iker Casillas, Spanyolország – Hollandia 1-5. A címvédő spanyoloknak óriási égéssel indult a brazíliai világbajnokság, első csoportmeccsükön átrohant rajtuk Hollandia, pedig a vezetést még ők szerezték még. Iker Casillas négy évvel ezelőtt csapatkapitányként elsőként emelhette fel a világbajnoki trófeát, most az egyenes kieséses szakaszba sem jutott be csapatával. Casillas teljesen maga alatt volt, ő is úgy vélte, a hollandok ellen élete legrosszabb teljesítményét nyújtotta. Ennek ellenére még Chile ellen is védhetett, csak az utolsó csoportmeccsre állt be helyette Pepe Reina. (Fotó:
Javier Soriano / AFP)
Joel Campbell, Uruguay – Costa Rica 1-3. A vb egyik első sokkoló eredménye az volt, hogy Costa Rica 3-1-re verte meg Uruguayt. A közép-amerikai csapat nagy önbizalommal ment neki a vb-nek. Kapitánya azt mondta, hogy nehéz a csoport, de nem nekik, hanem Angliának, Olaszországnak és Uruguaynak kell egyetlen továbbjutó helyért küzdenie. Nyilatkozata aztán be is igazolodótt, és a remekül védekező, és tíz emberrel is hősiesen játszó csapat a legjobb nyolcba került. (Fotó:
Daniel Garcia / AFP)
Neymar, Kamerun – Brazília 1-4. Ha a világbajnokság előtt kérdezték, hogy ki lesz a gólkirály, Lionel Messi mellett mindenki Neymart jelölte meg. A brazil csatár négy gólt szerzett, de a Kolumbia ellen negyeddöntőben szerzett súlyos sérülése után már játszani sem tudott, ágyéki csigolyatörése miatt hosszú hetekre kidőlt. Brazília már a korábbi vb-meccseken is tőle függött, Neymar zsenije tudta csak feledtetni, hogy a csapatuk közel sem olyan erős, mint ahogy azt gondolták. (Fotó:
Francois Xavier Marit / AFP)
Olaszország – Uruguay 0-1 (Fotó:
Alessandro Bianchi / Reuters)
Luis Suarez, Olaszország – Uruguay 0-1. A futballtörténelem leghíresebb harapása kétségtelenül Luis Suárezé. Az uruguayi csatárnak már korábban is volt harapós balhéja, de miután az olasz Giorgio Chiellinibe mélyesztette a fogát, mindenki csak erről beszélt, és nem arról, hogy amúgy nagyon tehetséges futballista. Suárez a pályán jó színészi teljesítményének köszönhetően még megúszta a büntetést, sőt ő kapott szabadrúgást, de a felvételek visszanézése után a FIFA súlyos büntetést mért rá. Kilenc mérkőzésről eltiltotta, és négy hónapig még a futball közelébe sem mehet. Hazaküldésével Uruguay sorsa is megpecsételődött, a legjobb nyolcba már nem jutott be. (Fotó:
Tony Gentile/Files / Reuters)
Alexis Sanchez, Brazília – Chile 1-1 (tizenegyesekkel: 3-2) A vb egyik meglepetéscsapat Chile volt, bátor, megalkuvásmentes futballjukkal a spanyolokat 2-0-ra győzték le, és arra is volt esélyük, hogy kiverjék a brazilokat. A vezérnek számító Sánchez még egyenlíteni tudott a nyolcaddöntőben, de a büntetőpárbajban már alulmaradtak. (Fotó:
Sergio Perez / Reuters)
Miguel Herrera, Hollandia – Mexikó 2-1. Mexikó épphogy kijutott a világbajnokságra, de ott közel volt ahhoz, hogy csodát tegyen, a nyolcaddöntő utolsó öt percében kapott ki Hollandiától. Furcsa helyzet, de a csapat legnagyobb sztárja nem egy játékos, hanem a szövetségi kapitány lett. Herrera óriási hőfokon ég, a meccseken végig pörgött, vitázott, vagy örömében meghempergett a gyepen, egy olasz filmben sem gesztikulálnak annyit, mint amennyit ő egy meccsen. (Fotó:
Marcelo Del Pozo / Reuters)
Tim Howard, Belgium – Egyesült Államok 2-1. Tim Howard, aki egy nagyon kicsit magyar is, óriási hős lett az Egyesült Államokban, még úgy is, hogy a nyolcaddöntőben Belgium kiejtette csapatát. Howard kapus elképesztő formában volt, 16 kapura menő lövést fogott meg. Nem is csoda, hogy teljesítménye után a Amerikai Védelmi Minisztérium meghekkelt Wikipedia-oldalán miniszterként szerepeltették. (Fotó:
Yves Herman / Reuters)
David Luiz, Brazília – Kolumbia 2-1. David Luíz megjárta a mennyet és a poklot is. Kolumbia ellen az ő szuper szabadrúgásgóljával nyertek a negyeddöntőben, de az utánajövő két meccsen borzasztó rosszul játszott, a brazil védőnek nagy része volt a németek elleni 7-1-es és hollandok elleni 3-0-s vereségben. (Fotó:
Vanderlei Almeida / AFP)
James Rodriguez, a vb gólkirálya 6 góllal, Brazília – Kolumbia 2-1. Sírni csak a győztesnek szabad, idézhetnénk, de a kolumbiai James Rodriguez vigasztalhatatlan volt, amikor a negyeddöntőben kiesett csapata. Hat góllal úgy lett gólkirály, hogy két meccsel kevesebb játszott, mint például a német Thomas Müller. Azt, hogy óriási tehetség, ellenfelei is elismerik. A negyeddöntő után Dani Alves és David Luíz is megpróbálta vigasztalni. (Fotó:
Fabrice Coffrini / AFP)
Olivier Giroud, Franciaország – Németország 0-1. Franciaország félelmetes formában volt még a csoportkörben, Svájcot nagyon megszórta, 5-2-re nyert, és úgy tűnt, hogy meccsről meccsre jobbak lehetnek. Amikor aztán komoly ellenfelet kaptak, bebizonyosodott, hogy nem elég, amit tudnak. Németország ellen különösebb elképzelés és akarat nélkül futballoztak. (Fotó:
Pilar Olivares / Reuters)
Tim Krul, Hollandia – Costa Rica 0-0 (tizenegyesekkel: 4-3). Tim Krul úgy lett Hollandia hőse, hogy összesen vagy két percig volt csak meccsben. A 11-esek védésére becserélt kapus Louis van Gaal legnagyobb húzásának bizonyult. a negyeddöntőben két Costa Rica-i büntetőt is megfogott. Hogy ezt a reflexeinek, vagy a pszichológiai hadviselésnek köszönhette, nem tudjuk. Krul a rúgások előtt minden Costa Rica-ihoz odament, és igyekezett a fejükbe beszélni, hogy tudja, hová fogják lőni a 11-est. (Fotó:
Fabrice Coffrini / AFP)
Argentína – Belgium 1-0 (Fotó:
Eric Vidal / Reuters)
Felipe Scolari, Brazília – Németország 1-7. A brazil szövetségi kapitány, Luiz Felipe Scolari hazai pályán szenvedte el élete legnagyobb vereségét. Scolari már a csoportmeccsek nem túl meggyőző játékában is látta a biztató jeleket, de ez a katasztrofális vereség ébreszthette rá, valamit ő is nagyon elszúrt. Ennek ellenére nem akart lemondani, mert szerinte legjobb tudását nyújtotta ezen a meccsen is. (Fotó:
Ruben Sprich / Reuters)
Brazília – Németország 1-7. Sok brazil élete legkeserűbb pillanatait élte át az elődöntőben, a stadion is tele volt síró szurkolókkal, nem is véletlen, hogy a válogatott tagjai a csúfos vereség után a szurkolóktól is elnézést kértek. A képen látható főszurkoló még egy megható jelenet részese volt, a kezében tartott világbajnoki trófea mását egy német drukkernak adta át. (Fotó:
Damir Sagolj / Reuters)
Sergio Romero, Hollandia – Argentína 0-0 (tizenegyesekkel: 2-4). Sergio Romerót senki sem tartja számon a világ legjobb kapusai között, a világbajnokságon sem tűnt úgy sokáig, hogy kiemelkedő lenne. Az elődöntőben azonban felülmúlta önmagát, két büntetőt is fogott, ezzel Argentína jutott be a döntőbe. (Fotó:
Dominic Ebenbichler / Reuters)
Arjen Robben, Hollandia – Argentína 0-0 (tizenegyesekkel: 2-4). Kevés olyan játékost lehet találni, aki jobban akarná a győzelmet a hollandnál. A csatár minden meccset végigzakatol, még akkor is, ha társaiban semmi tűz nincs. Minden eszközt bevet a győzelemért, a világ egyik legügyesebb műesője is. (Fotó:
Jorge Silva / Reuters)
Mario Götze, Németország – Argentína 1-0. A világ legjobb cseréje, akár így is nevezhetnék. A német csatár Miroslav Klose helyett állt be a döntőbe, és a hosszabbításban el is döntötte a meccset. (Fotó:
Odd Andersen / AFP)
Lionel Messi, Németország – Argentína 1-0. Víz a sivatagban, így is nevezte csatárát az argentin szövetségi kapitány, de a legfontosabb meccsen Messi nem tudta a döntő különbséget jelenteni. A csoportmeccseken még ő vitte a hátán Argentínát góljaival és passzaival, de a kieséses szakaszban már nem tudott kitűnni. Ennek ellenére ő kapta a legjobb játékosnak járó Aranylabdát. (Fotó:
Fabrice Coffrini / AFP)
Németország – Argentína 1-0. 1990 után lett újra világbajnok Németország. Joachim Löw tökéletes csapatot alkotott a rutinosabb játékosokból és a feltörekvő sztárokból. A már a 2002-es világbajnokságon is játszó 36 éves Miroslav Klose helyére a meccset eldöntő 22 éves Mario Götzét hozta be. (Fotó:
Adrian Dennis / AFP)
Rovataink a Facebookon