Határtalanság, lehetőség, történelem
A schengeni egyezmény hatályba lépését követően megszűnt határátkelőket, a határ menti településeket, a határvonalat dokumentálta Péter Ildikó fotósorozatában, választ keresve az új szabadság ízére, a „tájképekkel” mintegy jelképezve országunkat a tőle már megszokott, objektív módon.
Az elhagyott épületek szorongató, múltba hajló, enyhén negatív érzése mellett ott vannak az újonnan megnyílt gyalogos-, kerékpáros- vagy közúti „átkelőhelyek”, amelyek valaha földutak lehettek két szántóföld vagy mező között, szemben álló oldalukon egy-egy kultúra, más szokások, különböző nyelvek. Az egykori elválasztottság mára megszűnt, a határt már csak két tábla jelzi, illetve (gyakran) két eltérő jellegű úttest találkozása. A magyar táj így már határok nélküli, végtelen és szabad.
A sorozat célja képet festeni arról, milyen az új határ.
Erdő Rónabányánál, a Ceredet és Salgótarjánt összekötő út mellett. A határ az erdőben, az út mellett fut végig. A kép a magyar oldalon készült, de már a szlovák oldalt mutatja. (Fotó:
Péter Ildikó)
A Tornanádaska és Host’ovce (Bódvavendégi; Szlovákia) közti elhagyatott vasútvonal és határkő. (Fotó:
Péter Ildikó)
A Zala megyei Muraszemenye a magyar–szlovén–horvát határ találkozásánál fekszik, ahol a Kerka és a Dráva összefolyása hármas határvonalat alkot. (Fotó:
Péter Ildikó)
Osztrák–magyar határvonal és határjelző tábla a Hegyeshalom és Rajka közti vonalon, a hármas határ felé. (Fotó:
Péter Ildikó)
Panoráma az írott-kői kilátóból keleti irányba, azaz Magyarország felé; osztrák határvonal. (Fotó:
Péter Ildikó)
Az osztrák határvonal jelölése egy szántóföldön, Kőszeg és Liebing (Rendek; Ausztria) között, a közúti átkelő mellett. (Fotó:
Péter Ildikó)
Határjelzés a Bánréve és Lenartovce (Sajólénártfalva; Szlovákia) közti mezőben. (Fotó:
Péter Ildikó)
Somoskőújfalu és Siatorská Bukovinka (Sátorosbánya; Szlovákia) – határkő a somoskőújfalui átkelő melletti erdőben. (Fotó:
Péter Ildikó)
Bánréve és Král' (Sajószentkirály; Szlovákia) – az egykori határállomás üresen álló épülete. (Fotó:
Péter Ildikó)
Tornyiszentmiklós és Pince (Szlovénia) – töltőállomás és kamionparkoló a 2005-ben megépült M70-es autópálya szlovén oldalán. (Fotó:
Péter Ildikó)
Magyarszombatfa és Prosenjakovci (Pártosfalva; Szlovénia) – erdei csendélet a 2004-ben nyílt átkelő magyar oldalán. (Fotó:
Péter Ildikó)
Bajánsenye és Hodos (Őrihodos; Szlovénia) – 1947-ig működött az átkelő, majd 1975-ben nyitották meg újra. A szlovén oldalon egy már nem működő szupermarket parkolója, Szlovénia-térkép és megrongált közvilágítási lámpaburák törmeléke. (Fotó:
Péter Ildikó)
Sopronkőhida, egy kőfejtő barikádja. Egykor a műszaki zárvonal húzódott ezen az úton. (Fotó:
Péter Ildikó)
Péter Ildikó kiállítása a Faur Zsófi Galériában szeptember 29-ig látható.
Rovataink a Facebookon