Brigitte Bardot 80
A magyar kutyákat szereti, a muszlimokat és a mai melegeket kevésbé. Az európai Marilyn Monroe balettáncosból lett filmsztár és szexszimbólum, 40 éve az állatvédelemnek él: 80 éves Brigitte Bardot. Nagykép.
„A gyengelméjű harmincas Hippolyte Lemoine-nak el kell végeznie az általános iskolát, hogy megörökölhesse a Normann fogadót, amire Augustine nagynéni és lánya, Javotte is bejelentkezik. Még jó, hogy a jóságos falusi tanító és lánya egyengeti Hippolyte útját.” Elsőre nem úgy hangzik, mint a huszadik század legnagyobb francia szexbombájának bemutatkozó filmje, pedig Brigitte Bardot a Normann fogadóban tűnt fel először 1952-ben, mint az áskálódó Augustine nagynéni lánya. (Fotó:
AFP)
A gazdag párizsi családban felnőtt kislány balettáncosnak készült, Borisz Knyazev tanítványa is volt. Hétszobás lakásban nőtt fel nővérével, szüleit magázta, rossz nyelvek szerint macskájuk, Crocus is olyan nagypolgári volt, hogy már rá sem fanyalodott volna a kalitkában tartott madarakra. „Jó családból származó, jólnevelt lány vagyok. Aztán egy nap hátat fordítottam az egésznek, és bohém lettem. A szigorú nevelést megszenvedtem, de ma már hálás vagyok érte” – emlékezett vissza később Bardot. (Fotó:
Popperfoto / Europress / Getty)
Már 15 évesen fotómodell lett, az ELLE címlapján már 1950-ben feltűnt, alig 16 évesen. Ekkoriban jött divatba a jeune fille, azaz a csinosan öltözködő „fiatal lány” Franciaországban, a címlapfotó ennek is mérföldköve lett. Roger Vadim filmrendező is itt látta meg és fedezte fel, 1952 decemberében össze is házasodtak. (Fotó:
Marka / Europress / Getty)
„Sétál, táncol, mozog, a vadászatban egyszerre vadász és préda. A férfiak ugyanúgy tárgyak neki, ahogy ő tárgy a férfiaknak, ez az, amivel megsérti a férfiak büszkeségét” – írta róla Lolita-szindróma című esszéjében Simone de Beauvoir 1959-ben. „Pocsék színésznőként indultam és máig az vagyok” – mondta később magáról Bardot. (Fotó:
Rda / Europress / Getty)
Fia, Nicolas, Jacques Charrier-től született, Vadimtól öt év után vált el, barátok maradtak. Mivel nem érezte magát késznek az anyaságra, fiát apja gondjaira bízva tovább filmezett. Keresetlen, mégis ellenállhatatlan megjelenésével a hatvanas évek nemzetközi ikonja lett. „Maga aláaknázza a polgárságot!” – köpte arcon a korát megelőző sztárt Lausanne-ban egy szőrmebundás járókelő, de ez kevés volt, hogy megállítsa a Bardot-kultuszt. (Fotó:
AFP)
A kicsapongó Saint-Tropez-i árvalány története, a kor elvárásaihoz képest messze túlfűtötten erotikus És Isten megteremté a nőt tette egycsapásra világhírűvé. „Bárcsak soha meg sem születtem volna” – mondta a film kezdetén teljesen meztelenül hason fekve feltűnő Bardot a nemzetközi felhördülés hatására. „Ugyanolyan fontos francia exporttermék, mint a Renault” – vélekedett Charles de Gaulle. (Fotó:
Silver Screen Collection / Europress / Getty)
„Teljesen szabad volt, amikor a nőknek ezt nem szabadott, és különösen furcsa volt, hogy ráadásul polgári családból származott. Fantasztikus volt, ahogy el tudta dobni a konvenciókat, úgy élt, úgy öltözött, ahogy akart, a szabadsága nagyon provokatív volt” – emlékezett vissza Nicole Farhi divattervező, aki kiemelte, hogy bár Bardot-nak „csodálatos mellei voltak, nem kérkedett velük, mint Sophia Loren vagy Gina Lollobrigida: pólóban járt, mégis áradt belőle az érzékiség”. (Fotó:
Loomis Dean / Europess / Getty)
A 2011-ben, 78 évesen öngyilkos lett Günter Sachs milliárdos volt a következő nagy szerelem, Charrier-től 1962-ben vált el. Sachs nem mindennapi módon udvarolt: helikopterrel szórt rózsákat Bardot birtokára. „Amikor szeretek, teljesen átadom magamat, minden szerelem az életem nagy szerelme” – mondta egyszer Bardot a világsajtót bejáró liezonjaira utalva. (Fotó:
Rda / Europress / Getty)
Bardot 1973-ban hagyta abba a filmezést, mert úgy érezte, még méltósággal tud kiszállni. „Különösebben nem érdekel a mozi. Utáltam, amikor belekezdtem, és még most sem élvezem” – mondta karrierje csúcsán. (Fotó:
Roger Viollet / Europress / Getty)
Pablo Picassóval az 1956-os Cannes-i filmfesztivál alatt. (Fotó:
Rda / Europress / Getty)
„Nagyon boldog, gazdag, gyönyörű, imádott, híres voltam. És nagyon boldogtalan” – mondta egyszer visszatekintve pályafutására. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
1967-ben egy tv-felvételen. (Fotó:
- / AFP)
A férfifaló Bardot-t rengeteg szeretővel hírbe hozták, a képen Alain Delon-nal látható 1968-ban. Jelenlegi férje a szélsőjobboldali Nemzeti Fronthoz kötődő Bernard d'Ormale, és Bardot nemrég a médiában is kifejtette: tiszteli a párt vezetőjét, Marine Le Pen-t, mert „nő létére elég tökös”. A párt leginkább bevándorlásellenes retorikájáról ismert, az Európai Parlamenti választásokat megnyerték. (Fotó:
Jean-Pierre Bonnotte / Europress / Getty)
Nem állnak tőle távol a szélsőséges megnyilvánulások: „A hazámat, Franciaországot elárasztják a külföldiek, főleg a muszlimok” – írta az „elveszett Franciaországhoz” címzett nyílt levelében, mely után gyűlöletkeltésért pénzbüntetésre ítélték. Felszólalt a vegyes házasság, a szélkakas-politikusok és a „szarral egyenlő” modern művészet ellen, 2003-ban Kiáltás a csendben címmel könyvet írt Franciaország iszlamizálódásáról, melyben „földalatti, veszélyes, kezelhetetlen beszivárgásnak” nevezte a bevándorlást. (Fotó:
Keystone-France / Europress / Getty)
„A szépségemet és a fiatalságomat férfiaknak adtam, a bölcsességemet és a tapasztalatomat az állatoknak adom” – mondta visszavonulásakor, amióta ismertségét és idejét az állatvédelem ügyének szenteli. „Az állatokban sosem csalódtam. Könnyű prédák, ahogy én is az voltam egész pályafutásom alatt. Ugyanazt éltük át, szeretem őket” – tette hozzá. (Fotó:
- / AFP)
A Brigitte Bardot Állatvédő Alapítvány támogatására saját ékszereit, ruháit, vagyontárgyait árverezte el. Híres birtokát, a Madrague-ot is az alapítványnak adta. A hétköznapi életben is komolyan veszi az állatvédelmet: vegetáriánus lett, és egyszer ivartalanította a szomszédja szamarát, amíg ő vigyázott rá, mert „erőszakoskodott” az ő szamarával. Tüntetéseket és konferenciákat szervezett, több mint 30 millió forintnyi adománnyal támogatta a bukaresti kóbor kutyák ivartalanítását, felszólalt a fókák, delfinek, lovak, tigrisek és orrszarvúk leölése ellen is. „Nem kezelhetjük tovább úgy az állatokat, mint a tárgyakat, élőlényekhez méltó módon kell bánni velük” – mondta, amikor 140 Magyarországról csempészett, egy nizzai menhelyre került fajtiszta kutyakölyköt látogatott meg. Állatvédő alapítványa felajánlotta, hogy a karantén lejártával gondoskodik a kölykökről, és új, állatvédő gazdát keres nekik. (Fotó:
Laurent Maous / Europress / Getty)
Rovataink a Facebookon