David Grey a parton állt, két bennszülött házigazdája, Marcus, az apa, és Ray, a fia térdig a sáros, felkavart vízben, puskájuk csövét közvetlenül maguk elé irányítva. „Vigyázz, krokodil!” – kiáltott fel egyszercsak a fiatalabb, és néhány pillanat múlva eldördült a pontos és halálos lövés.
A Reuters fotósát egy évvel korábban hívta meg magukhoz egy katona vendégségbe. Norman Daymirringu a bennszülött tagokból szervezett észak-ausztráliai egységben szolgált, az invitáció az ő törzséhez, a yolngukhoz szólt. Ők egy nyugati mértékkel gyakorlatilag lakatlan, világvégi mocsárvidéken élnek. Ez a magyarországnyi területű Arnhem-föld, ahová idegenek alapesetben csak külön engedéllyel léphetnek be. Ki ne akarna ideutazni, ha még szertartásokon is részt vehet, ráadásul néhány nap után visszamehet a nagyvárosba. Grey fotói ebből, a bennszülött közösségek mai életéből mutatnak meg valamit, a hagyományok és a modernitás keveredését, az igazi krokodilvadászok terepjárósan is társadalom alatti világát, ahol a képek alapján még hihető, hogy a beavatási rítusok egyelőre többek a külvilágnak szóló turistalátványosságnál.
Yolngu öregember (Fotó:
David Gray / Reuters)
Sziklarajzok egy közeli barlangban. Az észak-ausztráliai bennszülött kultúra a világ legrégebbi, ma is élő kultúrája. Ubirrnál ma is láthatók 40 ezer évnél régebbi sziklarajzok, és még a közelmúltban is rendszeresen festettek ugyanezekre a felületekre. A jellegzetes vörös pálcikafigurák a kultúrateremtő mimi szellemeket ábrázolják, más rajzok a vadbőség biztosítására és mágikus célokra irányulnak. A 18. századtól megjelennek a képeken fehér emberek is, időnként olyan részletgazdagsággal ábrázolva, hogy még a puskájuk típusa is felismerhető. Ugyanerről a vidékről származik a didjeridoo, a kőhegyű lándzsa, a bumerángot más ausztráliai csoportoktól szerezték be. (Fotó:
David Gray AUSTRALIA - Tags / Reuters)
Roy Gaykamangu, a yolngu törzs tagja bottal keresi a víz alatt közeledő krokodilt. Az észak-ausztráliai Northern Territoryn élnek az ősi kultúrájukat leginkább megőrző bennszülött csoportok. A magyarországnyi területen mindössze 16 ezer ember él, idegenek csak külön engedéllyel léphetnek be ide. (Fotó:
David Gray AUSTRALIA - Tags / Reuters)
Gaykamangu a nem sokkal korábban elejtett krokodillal a billabong partján. Az édesvízi krokodil kevésbé veszélyes, a kifejlett hímek három-, a nőstények legfeljebb kétméteresre nőnek meg. Azonos élőhelyen előfordulhatnak azonban a jóval nagyobb és emberre is veszélyes sósvíziek, ezek között akár 7 méteres példányok is lehetnek. (Fotó:
David Gray / Reuters)
Gyakamangu kisunokája szemrevételezi a vadászzsákmányt, a halott és a kis élő krokodil között egy varánuszfajta, a goanga. (Fotó:
David Gray / Reuters)
Kettévágják a zsákmányt, a krokodilt el kell osztani a családtagok között. A yolnguk két nagy ágazatból álló közösségben élnek, ez határozza meg a társadalmi érintkezéseket és a világképet is: nem csak az embereket sorolják be származásuk alapján a moietyk valamelyikébe, az állatok, növények, az élő és élettelen világ majd minden darabjának megvan a helye ebben az osztályozási rendszerben. A klánok tagjai közösen birtokolják a föld- és vízterületeket. (Fotó:
David Gray / Reuters)
Goanna grillezés: ezt a kistestű varánuszt különösen nagy becsben tartják a yolnguknál. Kézzel szokás elkapni, ami tüskés farka, gyors mozgása és harapása miatt nehéz és veszélyes vállalkozás, de a húsa finom falatnak számít, és szinte minden bajra jónak tartott orvosságot is készítenek az állat belső részeiből. A goannának a bennszülött mitológiában és a klánrendszerben is fontos helye van. (Fotó:
David Gray AUSTRALIA - Tags / Reuters)
A hároméves Johnny a nagypapája vállán (Fotó:
David Gray AUSTRALIA - Tags / Reuters)
Tánc egy beavatási ceremónián. A yolnguk néhány évtizeddel ezelőttig, az első keresztény missziók érkezése előtt egyáltalán nem ismerték a betűt, a hagyományos tudást és jogszokásokat testfestések, énekciklusok, rítusok segítségével adták át a fiatalabbaknak. A spirituális nevelés most is fontos számukra, a szertartások fő célja az ősök világában rejlő erő biztosítása. (Fotó:
David Gray / Reuters)
Vadles a motorháztetőn. Hagyományosan lándzsával mentek krokodilra, mostanában azonban már négykerék-meghajtású terepjárókkal és puskákkal indulnak a vadászatra. (Fotó:
David Gray AUSTRALIA - Tags / Reuters)
Ez a vízibivaly már halott volt, amikor az emberek rátaláltak, de a tetem még ehetőnek tűnt. Így is csak az egyik combot vágták le, mert nem tudtak volna nagyobb részt magukkal vinni. (Fotó:
David Gray AUSTRALIA - Tags / Reuters)
Bedobós benzinkút a legnagyobb yolngu településen. Ramingingen nyolcszázan laknak, a városkát a bauxitbányászat felfutásának idején, a hetvenes években alapították. A bányászvároskában fizetésnap idején élénkül meg az élet, ilyenkor még lengén öltözött pincérnők is jönnek valamelyik szomszéd városból a helyi bárba, ahol azonban a helyi szabályok miatt nincs alkohol. A szomszéd itt sajátosan értendő: Arnhem Landen összesen 16 ezren laknak, a Northern Territory központja, az Ausztrálián belül is mindentől messzinek számító Darwin is 560 kilométer innen. (Fotó:
David Gray / Reuters)
Bivalyláb a rokonoknak (Fotó:
David Gray AUSTRALIA - Tags / Reuters)
A yolnguk az 1880-as években voltak kénytelenek kapcsolatba lépni a fehérekkel. A második világháborúig több súlyos mészárlást követtek el a bennszülöttek ellen, legnagyobb visszhangja az 1930-as években, a kaledóniai öbölválság néven elhíresült népirtásnak lett. Ekkor korábbi összecsapások és egy lándzsával szíven szúrt fehér rendőr meggyilkolása után büntetőexpedíciót indítottak, hogy „móresre tanítsák a feketéket”. A yolnguk közül férfiakat, nőket, gyerekeket gyilkoltak válogatás nélkül, egy antropológusnak köszönhető publicitás miatt az eset fordulópontot jelentett az ausztráliai bennszülött-politikában. (Fotó:
David Gray / Reuters)
A négyéves Gregory egy kitisztított permetezővödörben lubickol. A yolnguknak komoly szerepük volt a bennszülöttek földjéért folytatott politikai harcban. A hatvanas években a bányászati kisajátítások ellen tiltakozva a canberrai parlamenthez fordultak. Tölgyfakéregre írt petíciójukat ugyan akkor még elutasították, mert az ausztrál jogrend nem ismerte el a kolonizáció előtti tulajdonjogokat, de a bíróság elviekben elismerte a bennszülött közösségek rituális és gazdasági jogait. 1976 óta a korábbiaknál nagyvonalúbb, a közösségi jogokat akceptáló jogrendszer van érvényben. (Fotó:
David Gray AUSTRALIA - Tags / Reuters)
Légi felvétel az ausztráliai Északi Terület tenger felé tartó folyóiról. (Fotó:
David Gray / Reuters)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon