Az apró veréb éppen százéves lenne
„Edith Piaf zseniális. Utánozhatatlan. Nem volt és nem lesz soha másik Edith Piaf” – írta visszaemlékezésében Jean Cocteau drámaíró, aki a világhírű francia énekesnő csodálója és jóbarátja is volt.
Cocteau nem túlzott: a francia sanzon összeforrt Piaf nevével, színdarabok és filmek sora készült róla, és ma is énekesek sora énekli utána a La vie en rose-t, a Milordot vagy az Hymne a l'amourt (Himnusz a szerelemhez). Ám a legtökéletesebb hang sem tudja visszaadni azt az erőt és drámaiságot, amely Piafét annyira különlegessé és emlékezetessé teszi.
Piaf rekedtes hangjában ott van az élete, amely maga volt a hullámvasút: gyermekkor anya nélkül, átmeneti vakság, korai terhesség és kisbabája elvesztése, majd kirobbanó siker, világhír, rivaldafény, mindent elsöprő szerelem, végül alkoholizmus, drogfüggőség, rák. A megpróbáltatások azonban mindig csak erősítették a törékenysége miatt csak verébnek nevezett apró énekesnőt. Hisz maga énekelte megrendítően: „Je ne regrette rien” – nem bánok semmit sem. Képek a ma százéves Edith Piaf életéből.
Piaf sírjára azt a a mondatot írták fel, amelyet annyiszor énekelt. A Himnusz a szerelemhez utolsó sorát: „Dieu réunit ceux qui s'aiment” – Isten egyesíti azokat, akik szeretik egymást. A temetésén állítólag Marlene Dietrich így siratta világhírű barátnőjét: „Mennyire szerették!” (Fotó: Keystone / Europress / Getty)
Rovataink a Facebookon