1955-ben döntöttek úgy az európai tévések, hogy az olasz San Remó-i fesztivál mintájára csinálnak egy páneurópai zenés vetélkedőt. Így jött létre a svájci Luganóban az első Eurovíziós Dalfesztivál. 1956 óta azonban sok minden változott, már nem filigrán lányok énekelnek sanzont, de már a klasszikus diszkónak is vége. Megpróbáljuk képekben bemutatni, hogyan jutott el a dalverseny a finn szörnymetálosokig vagy a Drakulának öltözött román operaénekesig.
1968-ban egy ponttal nyert a spanyol Massiel Cliff Richard és a britek előtt a találó La La La című számával. A politika már akkor is meghatározó volt a versenyen, mert eredetileg katalánul akarták előadni, de ezt a Franco-rezsim nem engedte. Egyes hírek szerint Franco konkrétan megvette magának a versenyt, hogy ezzel is jobb képet fessen a kormányáról, de ezt azóta sem sikerült egyértelműen bizonyítani. (Fotó:
Jim Gray / Europress / Getty)
Máig az Eurovízió történetének legmeghatározóbb győzteseként említik az ABBA-t, ami verseny után vált világhírűvé. Sok szempontból minden eurovíziós dal kvintesszenciája a Waterloo, egy olyan dal, amihez még a 2016-os versenyen is visszanyúlt versenyző. Ennek köszönhető, hogy még évekig fiú-lány vegyes popcsapatokkal volt tele a mezőny. (Fotó:
Rolls Press/Popperfoto / Europress / Getty)
Az angliai Brightonban rendezett versenyen mindenki Olivia Newton-Johnt várta győztesnek, de helyette egy csapat ismeretlen svéd nyert. Olyannyira ismeretlen, hogy hivatalos ez volt az első dal, amit a rengeteg névváltoztatáson áteső együttes ABBA néven jelentetett meg. A Waterloo ezután minden országra slágerlistáját elfoglalta, még Amerikában is eljutott a top 10-ig, hogy minden idők egyik legkelendőbb kislemezeként írja be magát a poptörténelembe. (Fotó:
AFP)
Ahhoz képest, hogy Izrael csak 1973-ban csatlakozott a mezőnyhöz, ebben az évtizedben háromszor is elsők lettek. Másodjára Izhar Cohen és az Alphabeta együttes győzött az A-ba-ni-bi c. dallal, ami voltaképpen még mindig az ABBA sikerét meglovagoló tökéletes disco másolat volt. (Fotó:
Georges Bendrihem / AFP)
Rögtön a következő évben ismét nyertek, akkor Gal Atari és a Milk and Honey nevű felállással. Az előző évi formula bejött, ismét egy rakás fehérbe öltöztetett fiú és lány énekelt és táncolt együtt a színpadon. Pedig abban a mezőnyben indult Németország színeiben a Mándoki Lászlóval súlyosbított Dschinghis Khan is. (Fotó:
Joel Robine / AFP)
Igen, ez itt a Dschinghis Khan. Jobbról a harmadik ember pedig Leslie Mandoki, barátoknak csak Mándoki László. (Fotó:
Peter Bischoff / Europress / Getty)
A britek egy idő után rájöttek, hogy annyira utálja őket a többi ország, hogy sose fognak már nyerni. 1997-ben nyertek utoljára, de az 1981-es győzelem is igazán emlékezetes lehet. Ezt a fantasztikus nevű Bucks Fizz együttesnek köszönhetik, ami az ABBA-hoz hasonlóan két fiúból és két lányból áll, és annyi volt még bennük az extra, hogy éneklés közben úgy táncoltak, mintha futnának. (Fotó:
Keystone / Europress / Getty)
2013-ban még megpróbálkoztak egy utolsó nagy dobással, amikor a veterán Bonnie Tylert küldték a versenyre. A nagy név sem ért végül semmit, még ByeAlex is megelőzte a végén. (Fotó:
Philippe Wojazer / AFP)
Nehéz pontosan megmondani, hogy a sanzonokból diszkóbuliba átvedlő Eurovízió mikor lett minden eddiginél vállalhatatlanabb jelmezes karaokebuli, de például a görögök már 2002-ben olyan komolyan vették az egészet, hogy a Dredd bíró című filmből szerződtettek statisztákat a színpadra. (Fotó:
Peter Bischoff / Europress / Getty)
Lehet, hogy a többségnek az ABBA jelenti az abszolút Eurovíziót, de sokan a finn Lordit tartják az egész hercehurca legpozitívabb eredményének. A szörnymetálosok mindenki megdöbbenésére jutottak be a döntőbe, ahol még nagyobb megdöbbenésre nyertek is, rácáfolva átmenetileg arra az előítéletre, hogy az Eurovízión csak gagyi pop mehet. (Fotó:
Sean Gallup / Europress / Getty)
Az ukránok rá is éreztek a dologra, és egy évvel később Verka Serduchka személyében egy eredeti drag queent neveztek az eseményre. Még az ukrán parlamentben is heves vitát generált a döntés, és egyesek szerint burkolt oroszellenes utalás is volt a dalszövegben. Az ilyen balhék mindig jót tesznek a versenyzőknek, majdnem meg is lett nekik az első hely, de végül csak másodikok lettek a Dolce & Gabbana által tervezett űrruhában bohóckodó ukránok. (Fotó:
Johannes Simon / Europress / Getty)
Valószínűleg az abszolút csúcsot a dalverseny történetében nem drag queenek vagy szörnynek öltözött metálosok érték el, hanem az írek, akik - írd és mondd - egy plüsspulykát indítottak. Dustin, a pulyka rendkívül népszerű Írországban, és maga a lakosság szavazott arra, hogy indulhasson szegény fiktív baromfi a dalversenyen. Már az elődöntőben elbukott Belgrádban. (Fotó:
Dimitar Dilkoff / AFP)
A 2008-as Eurovízió még a szokásosnál is jóval súlyosabb volt, hiszen az éneklő ír plüsspulyka és Csézy mellett olyanok is indultak, mint a lett Pirates of the Sea. A tenger kalózai - ugyanis ezt jelenti ez a kreatív név - csak annyit tettek hozzá a műsorhoz, hogy kalóznak öltözve énekeltek olyan számokat, mint a többiek. (Fotó:
Dimitar Dilkoff / AFP)
Sajnos Magyarország még mindig állati komolyan veszi ezt az egészet, de ha esetleg valami váratlan fordulatnál fogva mondjuk a veresegyházi asszonykórust akarná küldeni az MTVA, akkor már késő. Az oroszok 2012-ben robbantották a cukiságbombát a kissé hamisan éneklő buranovói nagyikkal. Valószínűleg ekkor tudatosult a britekhez hasonlóan az oroszokban is, hogy annyian utálják őket, hogy soha az életben nem nyernek még egy Eurovíziót, ha személyesen Vlagyimir Putyin kiskutyáját küdik fel gitározni, akkor sem. (Fotó:
Vyacheslav Oseledko / AFP)
Aki élőben látta, sose felejti. 2013-ban a románok Cezar személyében egy Drakulának öltözött operaénekest küldtek dubstep kiállással, ami pont annyira súlyosan hangzik, mint amilyen tényleg volt élőben. Máig nem tudja senki magyarázatot, hogy Románia mégis ezt hogyan képzelte, de lehet nem is akarjuk már megtudni. (Fotó:
John Macdougall / AFP)
Ugyan Magyarország sajnos még egyszer sem ment át direkt vicceskedőbe, talán az eddigi eurovíziós indulóink közül ByeAlex volt a legmegosztóbb. Egyrészről szinte ismeretlenként nyerte meg a köztévé első előválogatóját, másrészről még a nagyszüleink is megismerhették, hogy mi az a hipszter a kereskedelmi média szerint. Ez volt az egyetlen alkalom, hogy nem tucaténekest küldtünk tucatdallal. (Fotó:
Scanpix Sweden / Reuters)
Ahogy azt némileg várni lehetett, az idei Eurovíziót Ukrajna nyerte egy olyan dallal, ami ellen már az orosz felső vezetés is tiltakozott. Jamala 1944 c. dala a krími tatárok meghurcolásáról szól, amit az énekesnő ükanyjának története ihletett. Hiába ellenkeztek az oroszok, Jamala végül nyert, és ezzel bebizonyította, hogy ha nem valami kirívó baromsággal, akkor politikával biztos lehet nyerni az Eurovízión. (Fotó:
Jonathan Nackstrand / AFP)
Rovataink a Facebookon