Régen még az öltönyösök is ezt tolták
Bár Magyarországon csak a hetvenes-nyolcvanas években bukkantak fel az első gördeszkások, az Egyesült Államokban már évtizedekkel korábban rákaptak az emberek az ízére. A hatvanas évek elején a tengerentúlon gyerekek és idősebbek is deszkáztak, társadalmi és vagyoni helyzettől függetlenül. A deszkázás ma is a szabadságról szól, ahol nincsenek és nem is lehetnek szabályok, de évtizedekkel ezelőtt ez a szabadság még inkább igaz volt erre a sportra.
A gördeszkázást az ötvenes években „találták fel” kaliforniai szörfösök. Sosem tudjuk meg, kié volt eredetileg az ötlet, valószínűleg egy időben többen is rájöttek arra, hogy ha kerekeket szerelnek egy deszkára, akkor az utcán is tudják imitálni a szörfözést. A hatvanas években pedig megjelentek azok a cégek, amelyek gördeszkákat gyártottak. (Fotó:
Bill Eppridge / Europress / Getty)
A kaliforniai Patti McGee volt az első női gördeszkás bajnok. Ezen a képen az 1965-ös első női bajnokságon látható. Akkori médiaszerepléseivel sokat tett azért, hogy a deszkázást népszerűsítse. McGee ma már 71 éves. A Gördeszkagyártók Nemzetközi Szövetsége 2010-ben a világ hat legbefolyásosabb gördeszkása közé választotta. (Fotó:
Bill Eppridge / Europress / Getty)
A hatvanas években leginkább csak gurulásra használták a gördeszkákat, a köznyelvben cugratásként ismert ollie nevű alaptrükköt 1960-ban még nem ismerték a deszkások, azt csak jóval később, a hetvenes években fejlesztette ki Alan Gelfand. Ez a kép a New York-i Central Parkban készült 1960-ban. (Fotó:
Bill Eppridge / Europress / Getty)
Az első gördeszkás versenyt 1963-ban rendezték meg Kaliforniában. Három évvel azután, hogy ez a kép a New York-i Central Parkban elkészült. (Fotó:
Bill Eppridge / Europress / Getty)
A hatvanas évek közepére már legalább ötvenmillió gördeszkát adtak el a nagy gyártók. (Fotó:
Bill Eppridge / Europress / Getty)
Ma is vannak olyan deszkások, akiket kiver a víz, ha a gördeszkázást bárki is a sportok között említi, mondván: ez a szabadságról szól, ahol nincsenek és nem is lehetnek szabályok. A hatvanas évek elején ez a szabadság még inkább igaz volt a deszkázásra. (Fotó:
Bill Eppridge / Europress / Getty)
Bár a deszkázást amerikai találmányként emlegetik, egyes források szerint Párizsban már 1944-ben is látni lehetett olyan kölyköket, akik deszkákra szerelt rollerkerekeken gurultak az utcákon. (Fotó:
Bill Eppridge / Europress / Getty)
A deszkázást népszerűsítette 1964-ben egy ismert amerikai tévéműsor, a Surf's Up is. A főleg szörfösöknek szóló műsorban lehetőséget kaptak gördeszkások is arra, hogy bemutatkozzanak. (Fotó:
Bill Eppridge / Europress / Getty)
1964-ben jelent meg az első gördeszkás magazin, a The Quarterly Skateboarder. A magazinnak négy száma jelent meg, de pár évvel később Skateboarder néven újra piacra dobták. A Skateboarder utolsó száma 2013-ban került a standokra. Időközben más szaklapok lettek piacvezetők, a legismertebb ezek közül a Thrasher, aminek az első száma csak 1981-ben jelent meg, de azóta is az egyik legkedveltebb deszkás újság. (Fotó:
Bill Eppridge / Europress / Getty)
„A mai gördeszkások alapítók ebben a sportban, úttörők, az elsők. A gördeszkázásnak nincs történelme, most írjuk, Te is” – írta a The Quarterly Skateboarder első, 1964-ben megjelent számában a lap főszerkesztője, John Severson. (Fotó:
Bill Eppridge / Europress / Getty)
1963 és 1965 között nagyon pörgött a piac: volt olyan deszkás cég, amely tízmillió gördeszkát adott el két év alatt az Egyesült Államokban. (Fotó:
Bill Eppridge / Europress / Getty)
A hatvanas évek elején a gördeszkázás nem csak a fiatalok sportja volt: gyerekek és idősebbek is deszkáztak, társadalmi és vagyoni helyzettől függetlenül. A gördeszkázás akkoriban egyfajta hobbisportnak számított, mint például a görkorcsolyázás. (Fotó:
Bill Eppridge / Europress / Getty)
1966-ban jött a krach: magukat „biztonsági szakértőknek” nevező emberek arra figyelmeztettek, hogy ez egy veszélyes sport. A szülők megijedtek, a boltokból pedig eltűntek a deszkák. Ez érzékenyen értette a gyártókat. (Fotó:
Bill Eppridge / Europress / Getty)
A piacon többen úgy látták a hatvanas évek második felére, hogy a gördeszkázásba nem érdemes pénzt fektetni. Az eladások visszaestek, 1966-ban pedig az első gördeszkás magazin is megszűnt. Később kiderült, hogy a visszaesés csak átmeneti volt. Ma már az olyan nagy gyártók, mint a Nike vagy az Adidas is jelen vannak ezen a piacon, és több olyan világmárka is van (DC, Vans), ami eredetileg a deszkások körében volt csak népszerű. (Fotó:
Bill Eppridge / Europress / Getty)
Rovataink a Facebookon