Öt éve tudjuk, hogy Szíriában nincsenek makulátlanok
2011. július 29-én a szír hadsereg dezertőreiből megalakult a Szabad Szíriai Hadsereg. A szervezet 2012-ben még gyors győzelemről beszélt, de a széttöredezett, erőforrások nélküli katonai erő nem érte el a céljait. Aszad elnök és az Iszlám Állam kiszorította a nyugati hatalmak első patronáltját. Az országban azóta is káosz van, kiszámíthatatlan erőviszonyokkal és változékony frontvonalakkal.
A Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) katonája Irbin utcáján idén február 26-án. A szervezet 2011. július 29-én alakult meg, éppen öt évvel ezelőtt a szír hadseregtől kilépő katonákból. A legtöbben azért dezertáltak a Bassár el-Aszadhoz hű kormányerőktől, miután az megkezdte katonai hadműveletét az Irbintől 100 kilométerre délre lévő Dara tartományban. Elvágták a tartományt a külvilágtól, korlátozták a víz- és áramellátást, mert a területen Aszad-ellenes tüntetések kezdődtek. Ahogy a délszláv háború alatt Szarajevóban, úgy Szíriában is mesterlövészek figyeltek arra, hogy az emberek betartsák a kijárási tilalmat. Ha kellett, nem haboztak lőni. (Fotó:
Anadolu Agency / Getty Images Hungary)
A Szabad Szíriai Hadsereg katonái 2011-ben megtagadták a parancsot, hogy az elnök ellen tüntető civilekre lőjenek, ellenezték, hogy a kormányerők figyelmeztetés nélkül tüzeltek azokra, akik kiléptek a házukból a kijárási tilalom ellenére. Az SZSZH első vezetője Rijád al-Aszad, a szír légierő korábbi ezredese lett, aki a fegyveres erő megalakulásakor bejelentette, hogy a Szír Nemzeti Tanácshoz, az ellenkormányhoz csatlakoznak. Ernyőszervezetként alakultak meg, amely több tucat kormányellenes fegyveres csoportot tömörít, így például a képen is látható Igazság Brigádot. A felvélet 2012. november 3-án készült Aleppóban, abban az időszakban, amikor a háború egyre véresebbé vált a lázadók és a kormány között. (Fotó:
Photonews / Getty Images Hungary)
A szíriai tűzharcok eleinte elszigetelt összetűzések voltak: az ország területének legnagyobb részén nem volt fegyveres harc az SZSZH és a szír hadsereg erői között. 2012 januárjára viszont a konfliktus polgárháborúvá nőtte ki magát. Ekkor még a Szabad Szíriai Hadseregnek alig voltak páncélozott járművei. Pusztán rajtaütéseket hajtottak végre, melyet egy törökországi támaszpontról szervezett meg a 60-70 fős katonai tanács. A képen látható harcos Aleppóban sérült meg 2012. augusztus 20-án, miután társaival megpróbáltak kiiktatni egy mesterlövészt a városban, aki beszorította a Szíriai Szabad Hadsereg csapatait és biztosította a kormányerők állásait. (Fotó:
Edouard Elias / Getty Images Hungary)
A Szabad Szíriai Hadsereg kezdeti sikerei után hamar látszott, hogy fegyverek és páncélozott harci járművek nélkül nem vehetik fel a harcot a szír kormányerőkkel szemben. Ezért 2012. december 7-én a törökországi Antalyában az SZSZH és a hozzá csatlakozott ellenzéki erők kiválasztottak egy 30 fős katonai vezetést, leváltották Rijád al-Aszadot és Szálim Idrisz egykori dandártábornokot választották meg legfőbb vezetőjüknek. A tanács megválasztására nem hívták meg az olyan iszlamista szervezeteket, mint az al-Kaida helyi ágából kinőtt an-Núszra Front. Ettől ugyanis azt várták, hogy a nyugati országok készek lesznek fegyvert szállítani a számukra. Az ilyen eszközök általában úgy kerültek az SZSZH-hoz, ha rajtaütésekben megszerezték azt a szír hadseregtől vagy a dezertőrök ezeket is magukkal vitték. A másik megoldás a sufnituning: például a képen látható üteget egy teherautó platójából tákolták össze. (Fotó:
Anadolu Agency / Getty Images Hungary)
Motorbiciklis SZSZH-gerillák a Homsz város melleti Azzara faluban. A lázadókhoz 2012 elején csatlakozó Musztafa al-Seik még januárban arról beszélt a Reutersnek, hogy a gyors támadásaik egy-másfél éven belül kifáraszthatják az Aszadhoz hű erőket. Ekkor 25-30 ezer főre becsülte a Szabad Szíriai Hadsereg létszámát. A csúcs pedig azután volt, hogy 2013. június 1-én Aszad elnök csapatai vegyi fegyverket vetettek be a lázadók ellen, a felháborodás miatt pedig sokan csatlakoztak az SZSZH-hoz. (Fotó:
Djilali Belaid / AFP)
A Szabad Szíriai Hadsereg hiába zárta ki soraiból a szélsőséges iszlamistákat, az eszközök között ők sem válogattak. A képen látható férfiakat a szír hadsereg azután végezte ki, hogy azok az Aleppóhoz közeli Hanano barakkokat akarták felrobbantani 2014. április 27-én. Az Aszad-párti erők közlése szerint egy alagutat akartak ásni a létesítménybe, hogy ott hajtsanak végre pokolgépes merényleteket. Ebben az évben az SZSZH már jelentősen meggyengült, mivel nem tudott harci járműveket szerezni, katonái a több ellátmánnyal rendelkező an-Núszra Fronthoz és az Arár ás-Sam szervezetekhez csatlakoztak. (Fotó:
AFP)
Afganisztán 2001-es, Irak 2003-as lerohanása és a 2011-es Arab tavasz utáni líbiai beavatkozás után a nyugati hatalmak nem akartak közvetlenül beavatkozni Szíriában, hogy egy újabb évekig tartó konfliktust vállaljanak fel. Ez pedig ahhoz vezetett, hogy egyre több lázadócsoport alakult az országban. A polgárháború alatt ezért egyre véresebb lett. A kormányhoz hű katonai csapatok helyett sokszor a rendőröket támadták meg a könnyű fegyveresek. A képen egy rendőrtisztet hurcolnak el az SZSZH fegyveresei. A 2012 júliusi aleppói rajtaütésben a megfigyelők szerint 40 rendfenntartót végeztek ki. (Fotó:
Emin Ozmen / AFP)
A Szabad Szíriai Hadsereg első hadosztályának kiképzése 2015. június 10-én. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság ugyan közvetlenül nem avatkozott be a háborúba 2014 nyarán kezdődő bombázásokig, de már 2012 óta érkeztek hírek arról, hogy részt vesznek az SZSZH katonáinak kiképzésében, és Szaúd-Arábiával együtt hadianyaggal támogatják a szervezetet. (Fotó:
Baraa Al-Halabi / AFP)
A polgárháború okozta hatalmi vákuumot az al-Kaida már 2011 augusztusában elkezdte kihasználni. Abu Bakr al-Bagdadi a terrorszervezet iraki vezetője már ekkor csapatokat küldött az országba, hogy egy új erősséget hozzon létre. Az ebből kinövő mozgalmat ma már Iszlám Államként ismerjük. A szíriai konfliktus átlálthatatlan szövetségi rendszere miatt sokan pártoltak át az IS-hez, sok katonájukról kiderült, hogy korábban az SZSZH tagjai voltak, akiket az Egyesült Államok képezhetett ki és fegyverezhetett fel. A képen az SZSZH katonái láthatók az észak-szíriai Binnis városának egyik házában 2012-ben. (Fotó:
Bulent Kilic / AFP)
A Szabad Szíriai Hadsereg és az ellenzéki Szíriai Nemzeti Tanács az Aszad-család hatalomra kerülése előtti szír zászlót használja, mint ahogy az ezen a 2013-as aleppói demonstrációról készült képen is látszik. (Fotó:
Aamir Qureshi / AFP)
Családi fotók egy SZSZH katona ágya mellett. Az idő előrehaladtával 2014-ben az Egyesült Államok vezette koalíció arról döntött, hogy bombázásokkal légi csapásokkal támogatja a szíriai mérsékelt és demokratikus erőket. 2015-ben Oroszország is a beavatkozás mellett döntött, azonban ők nem Aszad erői ellen, hanem épp utóbbi mellett avatkoztak be. Így az SZSZH erőit is bombázni kezdték. (Fotó:
The Times / Getty Images Hungary)
A Szabad Szíriai Hadsereg katonái egy alagútban melegednek 2015 telén. Az SZSZH-t annyira megviselték a támadások, hogy az is felmerült, a szervezet teljesen megszűnt. Ennek másik oka az, hogy az isztambuli székhelyű Omran Dirasat szervezet becslései szerint az SZSZH teljesen széttöredezett: 27 nagy, 1000 főt meghaladó frakcióból és közel száz kis létszámú csoportból áll. Összlétszáma 30-35 ezer ember lehet. (Fotó:
Anadolu Agency / Getty Images Hungary)
Azt, hogy a szíriai háborúban nincsen makulátlan oldal bizonyítja az is, hogy az ENSZ többször elítélte már az SZSZH tevékenységeit. A világszervezet kifogásolja, hogy a katonák gyakran kivégzik a hadifoglyaikat, valamint azt, hogy gyerekeket és fiatalkorúakat is besoroznak. (Fotó:
NurPhoto / Getty Images Hungary)
Az SZSZH katonái a ramadán alatti böjtre készülnek Damaszkusz egyik külvárosában 2016 júniusában. 2016-ban a harcok egy rövid időre abbamaradtak Szíriában: márciusban a felek fegyverszünetet hirdettek, amely meglepő módon közel két hónapig kitartott. Júniusban pedig a muszlim szent hónap, a ramadán alatt újabb fegyvernyugvást hirdettek. (Fotó:
Sameer Al-Doumy / AFP)
A 17 éves Mahmud Derwish temetése 2012. július 19-én. Az SZSZH oldalán harcoló tinédzser is egyike a szervezet majd' 100 ezer harcban elesett katonájának. (Fotó:
Bulent Kilic / AFP)
Mesterlövész elől menekülő férfi Aleppóban. A legnagyobb szíriai városban és a környékén ma is a Szabad Szír Hadsereg az egyik legfontosabb katonai erő, stratégiailag fontos állásaik vannak még Homsz és Damaszkusz környékén. Bassár el-Aszad többek között ezért is intézett hozzájuk csütörtökön beszédet: ebben amnesztiát ígért azoknak a lázadóknak, akik 3 hónapon belül megadják magukat a kormányerőknek. (Fotó:
Marco Longari / AFP)
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
Rovataink a Facebookon