Tetszhalott Donyeck a háború árnyékában
Ukrajna nehézipari fellegváraként az ország leggazdagabb városa volt az egykor egymilliós Donyeck. A 2012-ben még a futball-Eb-mérkőzésnek is otthont adó kelet-ukrajnai város a 2014-től az oroszbarát szakadárok központja lett, amelynek nyugati széle véres és elhúzódó harcok helyszíne volt. Az el nem ismert Donyecki Népköztársaság (DNR) fővárosa körül most nincsenek harcok, de miután százezrek hagyták el – ki Ukrajna más részeibe, ki Oroszországba ment – tetszhalott állapotban van. A legsúlyosabb harcoktól sújtott részein alig sikerült bármit helyreállítani, sokfelé akadozik az áramellátás és a fűtés. Többfelé kijárási tilalom van érvényben éjszaka és nem látszik, hogy a helyzet a közeljövőben megoldódna. Bár aktív harcok nem jellemzők a térségben, a minszki tűzszüneti megállapodást rendszeresen megsértik kisebb nagyobb tűzharcokkal. A rendezéshez a nemzetközileg elszigetelődött Oroszország és a Nyugat kapcsolatának normalizálódása is kellene, ettől azonban inkább távolodtunk az elmúlt év során.
Az Ifjúság nevű sport és kulturális komplexum Donyekben. Funérlapok a légnyomástól kitört ablakok helyén. Az 1975-ben megnyílt épületben 17 ezer négyzetméteres. Aknavetővel többször eltalálták, a fűtésrendszere is tönkrement. Egyes részein mégis tartanak foglalkozásokat a mai napig. (Fotó:
Alexander Ermochenko / Reuters)
Idős asszony Donyeck nyugati szélén, az Október kerületben. Ez a térség Piszki elővárossal és közelben lévő, lényegében megsemmisült nemzetközi repülőtérrel együtt súlyos harcok helyszíne volt 2014-2015-ben. Akinek volt hová mennie, elhagyta a városrészt, de volt, aki inkább megpróbált alkalmazkodni a háború utáni körülményekhez. Donyeck megye oroszbarát szakadárok ellenőrizte területén 2,3 millió ember él, 29 százalékuk nyugdíjas. A nyugdíjak 2 300 rubeltől, körülbelül 10 ezer forinttól indulnak, de a dupláját már kevesen kapják. A jó fizetések 10 ezer rubel körül vannak. Az orvosoknak be kell érniük 4-9 ezer rubellel. A legjobban a hivatásos katonák keresnek 15 ezer rubellel és a tisztek, akik akár 35 ezer rubelt is kaphatnak, ez kb. 140 ezer forint. (Fotó:
Alexander Ermochenko / Reuters)
Repesznyomok egy furgonon Donyeck külterületén. (Fotó:
Alexander Ermochenko / Reuters)
A DNR-ben orosz rubelt használnak, saját iratokat adnak ki, de azokat Oroszország is csak részlegesen ismeri el. Bankok sem működnek a szakadárállamban, leszámítva a DNR által alapított kvázibankot. Vannak azonban szürkezónában szolgáltatók, akik az ukrán bankszámlán lévő pénzt készpénzesítik, most épp 13 százalékért. A fizetéseket a DNR készpénzben biztosítja, a kártyás fizetés is megszűnt. Sok a belső menekült is, akik sem Ukrajna más részeibe, sem Oroszországba nem mentek, viszont otthonukat is elveszítették, így Donyeckben ideiglenes szálláson próbálnak túlélni. (Fotó:
Alexander Ermochenko / Reuters)
(Fotó:
Alexander Ermochenko / Reuters)
Elhagyott panelház az Október kerületben. A kerületet nagyrészt elhagyták lakói, van, aki a város belső részeibe húzódott be. Donyeckben estétől hajnali öt óráig kijárási tilalom van érvényben, nem mintha egyébként pezsgő éjszakai életet élne a város. (Fotó:
Alexander Ermochenko / Reuters)
Baromfiudvarrá tett egykori szoba egy házban az Október kerületben. (Fotó:
Alexander Ermochenko / Reuters)
Egykori katonai épület Donyeckben. A várost az ukrán erők hamar elhagyták, a szakadárok szerint a legtöbb fegyvert onnan és a rendőrőrsökről szerezték. A gyanú szerint viszont Moszkva komoly arzenálhoz juttatta a szeparatistákat, bár ezt a Kreml tagadja. A gyanút erősítette a maláj gép lelövése is, Moszkva szerint viszont a 10 ezer méteren lelőtt gépet megsemmisító Buk-rakétarendszer nem tőlük származott. A Kreml szerint ukrán oldalról indult a rakéta, bár ennek több felvétel ellentmond. (Fotó:
Alexander Ermochenko / Reuters)
Egykori szerkesztőségi épület Donyeckben. Nem csak ebből áll a város, vannak működő éttermek, kávézók. Létük jelzi, hogy a matek nem olyan egyszerű: miközben a nyugdíjak és fizetések általában 8-40 ezer forintnak megfelelő összeg között mozognak, egy étteremben egy fél liter csapolt sör 400-800, egy cézár-saláta 1000-1500 forintnyi rubelért kapható. (Fotó:
Alexander Ermochenko / Reuters)
A konszolidációnak nyoma sincs, ahhoz a konfliktus miatt nemzetközileg elszigetelődött Oroszország és a Nyugat viszonyának rendezése is kéne. A Kreml azonban inkább harcosabb politikát hirdetett, a Nyugatot okolva az általános feszültségért. Közben Moszkva saját szakadárjaival láthatóan nem tud vagy nem akar mit kezdeni. A közelmúltban a DNR és a szomszédos szeparatista Luganszki Népköztársaság is vitába keveredett egymással. https://index.hu/kulfold/2017/11/24/szakadar_konfliktus_moszkva_dnr_lnr/ (Fotó:
Alexander Ermochenko / Reuters)
Házrom a repülőtér közelében. A harcok ismét aktívabb szakaszba léphetnek, miután Moszkva bejelentette: kivonul a tűzszünet betartását ellenőrző bizottságból. Arra hivatkozik, hogy az ukrán fél tiszteletlenül viselkedik. Mások szerint ez nyomásgyakorlás, mert kivonulásával ledobta a válláról a formális felelősséget a tűzszünet betartásával kapcsolatban, így a szakadárok zöld utat kaphatnak az újabb támadáshoz. A szakadárok szerint viszont Ukrajna sérti meg a tűzszünetet, ők csak védekeznek. (Fotó:
Alexander Ermochenko / Reuters)
Elhagyott ház a repülőtér közelében. Nagy harcok nincsenek ugyan az ukrán hadsereg és a szeparatista erők között, de legalább 300 katona 2017-ben is meghalt. A repülőtérért 2015-ben folyó harcokban legalább 1700 ember halt meg, bár vannak becslések ennek tízszeresére is. A harcok mindenesetre a DNR győzelmével zárultak, bár a repülőtér teljesen megsemmisült. A légiközlekedés mellett a vasúti is megszűnt Donyeck és Ukrajna többi része között. (Fotó:
Alexander Ermochenko / Reuters)
Nagy a különbség a belváros és a külterületek között. Utóbbiakat többször sújtották a harcok, és a közműszolgáltatók is jobban megbízhatóbban működnek a központban. a szűkülő áramtermelés kapacitását is inkább a központra koncentrálják, az elnéptelenedett külterületek helyett. A belvárosban járva nem feltétlenül ötlik szembe a háború pusztítása, bár az általános elszegényedés, a bezárt boltok sokasága jelzi, hogy nagyon sokat vesztett a város az ukrán-orosz konfliktussal, amelyben Oroszország nem ismeri el érintettségét, tagadja, hogy fegyveres támogatást nyújtott volna az ukrán hadsereggel szemben harcoló erőknek. (Fotó:
Alexander Ermochenko / Reuters)
Rovataink a Facebookon