Orbán vejének árnyékából szólnak a mindennapi emberek
Binges Viktória Londonban él, Angliában végezte a fotós tanulmányait is. Egy éve foglalkozik fotózással, leginkább a maga fény és mint koncepció, mint szimbólum érdekli. Egyszerre két projekten dolgozott kint, az egyik egy portrésorozat, amelyben az alanyokat utcai lámpák világítják meg, a másik pedig egy kolorizmussal foglalkozó társadalmi projekt. Ebből a kettőből jött az ötlet, hogy eliosos lámpákat használjon egy egyszerre portré- és társadalmat érintő sorozathoz. "Én is nyomon követem a politikai történéseket, és a tehetetlenség szinte megőrjít. Azoknak készült ez a sorozat, akik ki mernek állni magukért, egymásért, másokért egy olyan országban is, ami árnyéka annak, ami volt, ami lehetne. Nagyon nehéz volt alanyokat találni, mert nagyon sokan félnek, nemcsak maguk miatt, hanem félnek, ha ők bevállaljak a véleményüket, családjuk kerülhet bajba. Majdnem feladtam, mivel szorított az idő, de a Migration Aid sajtótájékoztatója után, úgy döntöttem, megcsinálom, és ezzel a magam módján, tisztelgek a bátrak előtt" - meséli Binges a projektjéről, aminek az Árnyékország nevet adta. Az alanyok mind hétköznapi emberek, akik felvállalták az arcukat, és a projekt honlapján beszéltek az Elios-ügyről és arról, milyennek látják a mai Magyarországot.
Az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF) súlyos szabálytalanságokat tárt fel a közvilágítási tendereken sokáig verhetetlen Elios Zrt. közbeszerzéseinél. Akár 13 milliárd forintot is visszakérhet ez unió ezek miatt. A cég a miniszterelnök vejéhez, Tiborcz Istvánhoz és köreihez, illetve Simicska Lajoshoz kötődött a múltban. Az Elios-ügy azóta szimbólummá vált, hiszen a drága uniós pénzeken felépített lámpák sok helyen nem is világítják meg rendesen az utakat. (Fotó:
Viktoria Binges)
"Az Elios-ügy kirobbanása arra volt jó,hogy azok is megtudhatták miként működik a Fidesz-kormány pénzlenyúló mechanizmusa, akik eddig nem hitték el. Főleg azok,akik saját bőrükön (szemükkel) tapasztalhatják, hogy miként lehet rengeteg pénzért úgy elkészíteni valamit, hogy azt újnak lehessen eladni, miközben jó sok lóvét lehet kivenni belőle, de valójában semmit se ér. A fotózást azért vállaltam,mert úgy gondolom,hogy aki elégedetlen a dolgok alakulásával az merje azt elmondani, leírni, az arcát adni hozzá. Ez nálam gyárilag így működik. Nem kormányfüggő a dolog. Korábban, míg volt Népszabadság újság, annak rendszeres olvasója voltam és rendszeren jelentek meg írásaim az olvasó levelek rovatban. Nem kíméltem a szocikat sem, amikor olyat tapasztaltam, ami bökte a csőrömet. És akkor már el is érkeztünk ahhoz,hogy milyen az élet ma kis hazánkban? Azoknak,akik közel vannak a maffiózó rendszerhez, részesülnek a lenyúlt javakból,azok jól élnek." (Fotó:
Viktoria Binges)
Voltak olyanok, akik nem merték vállalni.Voltak olyanok, akik vállalták, aztán visszamondták. Voltak olyanok, akik elmondták, amit gondolnak, de nem akartak szerepelni. Voltak olyanok, akiket a családjuk vagy a főnökük beszélt le arról, hogy részt vegyenek ebben a projektben. Ez a fotó mindazokról szól, akik nem egy árnyékországban szeretnének élni. (Fotó:
Viktoria Binges)
"Az Elios-ügy azt kommunikálja Magyarországról, hogy itthon a hatalommal felruházott emberek bármit megtehetnek, következmények nélkül. Nem az érdekképviselet, hanem a harácsolás a céljuk. Hátrahagyva, elhagyva, magunkra hagyva, csak önmagunkra hagyatkozva. Tényleg ez lenne az ország jövője?" Vannak olyan emberek ma Magyarországon, akik nem is hallottak erről az ügyről. Mert a közmédia a kormány szócsöve, csatornázott, szűrt információkkal. Előre becsomagolt kész gondolatokkal, hogy nem kelljen sajátokkal bíbelődni. Ezért is vállaltam a fotózást, hogy esélyt kapjak, és adjak felhívni a figyelmet az ilyen, és az ehhez hasonló korrupciós ügyekre. Mert erről mindenkinek joga van tudni. Árnyékország? Valóban. Árnyéka annak, ami lehetne. Stadionok, és focicsapatok, itthon és határon túl, az oktatás színvonalának lerontása, devizahitelesek “megmentése”, magánnyugdíjpénztárak, pénzek, melyek elvesztették közpénz jellegüket. Arrogancia és csömör a politikusok részéről, fáradtság és holtig tartó robot a kisemberek részéről.Egészségügy, oktatás, szociális háló, környezetvédelem, lokális piac kialakítása- ide kellene az a pénz, amit a “véletlenül” újracserélt közvilágításra költöttek.Sötét a kép, amit az országról festettem? Lehet. Eliosszal világítva. (Fotó:
Viktoria Binges)
Binges a képeket Vácon és Gyálon készítette. A váci Jégvirág utcai (ez a következő képen látható) az egyik olyan környék, amiért a települést 20 millió forintra büntette az EU, mert szerintük új, teljesen működő lámpákat cseréltek le rosszabbra. (Fotó:
Viktoria Binges)
"Az Elios ügy pontosan bemutatja,hogy Magyarországon ma bármilyen módon átverhetőek az adófizető állampolgárok amikor az érdek úgy kívánja. Továbbá teljes mértékben bemutatja,hogy milyen módon úszhatják meg a csalásokat a politikai elit bűvkörébe tartozók. Azért vállaltam a fotózást,hogy tudassam,hogy én itt élek és én szeretném ha a dolgok megváltoznának. Azt érzem,hogy lassan a maradék értékek is eltűnnek és teljes egészében a gyűlölet,a hazudozás veszi át az uralmat. Küzdünk a munkaerőhiánnyal, az árak folyamatos emelkedésével, a szociális háló megsemmisülésével és ezáltal egy szorongó társadalomban élünk. Magyarországon nincs jövőkép." (Fotó:
Viktoria Binges)
"Az Elios-ügy konkrétan a sötétség miatt zavar, szó szerint sötét van és sajnos átvitt értelemben is. A fotózást azért vállaltam, hogy legyen világosság minden értelemben. Kilátástalannak látom a jövőt, főleg a fiatalok, köztük a gyermekeim jövőjét is." (Fotó:
Viktoria Binges)
Az Elios-ügy jelenleg ott tart, hogy már az Európai Parlament is valódi nyomozást követel Polt Péter legfőbb ügyésztől. Mivel Polt korábban a Fidesz politikusa volt, sokan - köztük az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottságának elnöke, Ingeborg Grässle - nem hisznek abban, hogy az ügyet rendesen kivizsgálják, és felelősségre vonják a miniszterelnök vejét. Az ellenzék közben egy árnyékbizottságot hozott létre az ügy miatt, de a képviselőknek egész egyszerűen nem engedik, hogy megtekinthessék az Elios és a városi önkormányzatok szerződéseit. (Fotó:
Viktoria Binges)
Rovataink a Facebookon