Venezuelában januárban új szintre lépett az évek óta tartó válság: az ellenzék által illegitimnek tartott Nicolás Maduro elnökkel szemben a parlamenti elnök Juan Guaido is ideiglenes elnöknek kiáltotta ki magát a tüntetéseken. Ez a világot is megosztotta: míg az Egyesült Államok, és a hozzá csatlakozó országok Guaidót ismerték el, addig Oroszország vezetésével egy másik csoport Maduro mellett állt ki.
A venezuelai súlyos alkotmányos, politikai, társadalmi és gazdasági válság évek alatt jutott el a mostani, újabb robbanáspontig. 2018-ban az infláció 1,7 millió százalék volt, kivezették az üzemanyagok támogatását, egymást érték a megszorítások, miközben Maduro ellen rendszeresek voltak a tüntetések. Több millióan menekültek el az országból.
Közben viszont mindezek árnyékában még többen próbáltak valahogy az országban talpon maradni. Miguel Gutiérrez fotós hónapokon át fényképezett utcagyerekeket a fővárosban, Caracasban 2018 végén. A családjuktól elszakadt, vagy elszökött gyerekeken keresztül mutatja meg az egyik arcát a Venezuelában kialakult helyzetnek, hiszen az elmúlt években meredeken nőtt az utcán élő gyerekek száma.
Utcagyerekek futnak át egy többsávos autóúton Caracasban, miután előkerestek egy zsák ruhát, amit még korábban rejtettek el. Sokakat az éhség hajtott, mások családi problémák elől menekültek, és látszólag nem mindig függ össze sorsuk az országban kialakult válsággal. A legtöbben mégis azután kerültek sokszor vidékről Caracas utcáira, hogy 2014-ben beszakadt az olajár, és magával rántotta a szociális juttatások hálója, és az egysíkú export miatt egy lábon álló chávezista rendszert. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
A 15 éves Edison egy ruhákkal teli zsákot rejt el egy szennyvízcsatorna fedele alá Caracas Las Mercedes városrészében. Az országban kialakult súlyos gazdasági válság alapjai még Hugo Chávez elnökségének idejére nyúlnak vissza. Chávez az 1999-es megválasztása után gyakorlatilag szétszórta az emberek között a könnyen elérhető olajbevételeket, közben viszont a gazdaság többi szektorát teljesen leépítette – így az export 96 százalékát az olaj adta. Venezuela az akkor még rekordon álló olajár ellenére elkezdett eladósodni, a költségvetési hiány elszállt, a szegénység újra növekedésnek indult. Chávez halála után addigi alelnöke, Nicolás Maduro 2013-ban került hatalomra, de alatta végleg megingott a fenntarthatatlan rendszer. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
A 13 éves José Daniel négy osztályt végzett el, mielőtt megszökött bántalmazó anyja és testvérei elől. A nagyrészt Caracas keleti felében élő hajléktalan tizenévesek többsége az utcákon, és bevásárlóközpontokban kéreget. A közoktatásból is kieső, kallódó kiskorúak az egyik legkiszolgáltatottabb csoport Venezuelában. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
A 17 éves Joniel szalad a Guaire folyó egyik csatornája mellett, miközben más fiatalok a szennyezett vízben játszanak. A fiatalok felkeresik a tiszta vízű forrásokat is a város környékén, de sokszor az ilyen mocskos vízfolyásokban, patakokban mosakodnak meg. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
A 17 éves Lilianánt néhány nappal a szülése előtt fotózta le Gutiérrez. A lány 13 éves kora óta az utcán élt, ott találkozott Gabriellel is, aki a gyermekének az apja. Azt mondta, hogy többször is az életéért kellett futnia, és első terhessége alatt bandák közti összecsapásokban úgy megverték, hogy elvetélt. Viszont a környezetében élő fiatalokra úgy tekintett, mint a családjára. Ápoolta őket, amikor betegek voltak, megvédte őket, és egyfajta anyakép volt a kisebbeknek. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
Itt már Liliana egy nappal a szülés után látható a caracasi Concepcion Palacios szülőotthonban. Az az egyik legrégibb hasonló kórház az országban, aminek a működését nagyon megnehezítette a válság. Lilianáról nem sokkal a szülés után derült ki, hogy szifiliszes, és az újszülött kisfia is megfertőződött. A gyerek apja nem ment be hozzá a kórházba. Liliana azt mondta, hogy visszamegy a családjához, mert elege van az utcából, és a csecsemőt sem akarja kitenni a veszélyeknek. Nem sokkal később mégis újra az utcát választotta: azt mondta, túl sokat hadakozott otthon a nagyanyjával, kint legalább nyugalom van. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
Gyerekek futballoznak a caracasi Casa Hogar Domingo Savio árvaház udvarán. Az otthon befogadott több száz gyereket. Voltak, akik önszántukból választották az utcát, másokat hátrahagyott a családjuk. Az itt lakók egy közeli iskolában tanulhatnak is. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
Utcagyerekek fürödni készülnek egy patakban Caracas Chacao városrészében. Egyikük azt mondta, hogy a legrosszabb a hajléktalanságban, hogy a rendőrség is vegzálja őket, volt, hogy megverték őket. Felnőttként többségük legszívesebben futballista lenne, a brazil Neymar az egyik példaképük. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
A 12 éves Yoiker Alexander szűk egy évvel korábban hagyta ott éhező vidéki családját mert hat testvére mellett nem tudták többé finanszírozni a tanszereit így öt osztály elvégzése után kiesett az oktatásból. A fiatalok közül van olyan, aki időnként találkozik családtagokkal, akik adnak neki ételt, és pénzt, de hiába próbálják rábeszélni, hogy menjen haza. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
Gyerekek vacsorához készülnek a Casa Hogar Domingo Savio árvaház ebédlőjében. Az otthonban az ételt is befogadott fiatalok készítik a többieknek. Az utcagyerekeknek több civil szervezet is próbál segíteni, hogy legalább ilyen otthonokba kerüljenek. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
A 16 éves Jesus egy pékségből kidobott szemeteszsákokban talált ételmaradékot eszik. Azt mondta, hogy 12 éves kora óta él hajléktalanként Caracasban, azután jött el a Valencia-tó partján fekvő Maracay-ból, hogy az apját lelőtték. Ott anyjával és három testvérével élt, de nem volt elég étel. A fiatalok sokszor nem pénzt, hanem ételt kéregetnek, olyan is volt köztük, aki egy marék gyümölcsöt tartva mutatta a járókelőktől kapott reggelijét. (Fotó:
Miguel Guti?rrez / MTI / EPA)
A 19 éves Katiuska 15 éves kora óta él az utcán. Ott született a novemberben hathónapos kislánya, Neucari is. A családja egy másik városban él, ő az állandó otthoni veszekedés elől menekült Caracasba. „Egy fontos dolgot tanulsz meg az utcán: senki sem barátja senkinek" – mondta. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
A hajléktalan anya gyermekét szoptatja egy caracasi bevásárlóközpont mélygarázsában, ahova a pláza biztonsági őrei elől bújt el. A fiatal nõ a gyerek születése óta hajléktalanszállón tölti az éjszakákat. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
Fiatalok egy elhagyott épületben húzzák meg magukat Caracasban. Sokszor elhagyott épületekben, játszótereken húzzák meg magukat éjszakára. A kéregetés mellett egy bevett pénzkereseti módszerük, hogy a már értéktelen korábbi bolivárból hajtogatnak mindenféle dolgokat, vagy összegyűjtött műanyagdarabokból készítenek karkötőket, és ezeket árulják. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
A 17 éves Joniel fekszik az utcán, miután kiütötte magát egy felturbózott füves cigitől (cripy). A fiatalok közül sokan használnak kábítószert. Egyikük azt mondta, hogy mivel ételt is kapnak a kéregetéskor, a pénzükből marijuanára is jut. Mások viszont az utcán nehezen elérhető gyógyszerek helyett nyúlnak ehhez, vagy egy boldo nevű növényt rágnak el, ami a fájdalomcsillapítóhoz hasonló hatással bír. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
A 13 éves Eraldo hároméves korában került Caracasba. Csak egy osztályt végzett el az iskolában, ahonnan elküldték, miután megütött egy tanárt, aki állítása szerint elvette az ételét. Azt mondta, hogy a legjobb történésnek 2018-ból a tüntetéseket tartotta. Akkor összetört dolgokat, az embereket adtak nekik maszkokat, ételt, pénzt, ruhákat, cipőket. Aztán a rendőrök csaptak le rájuk, de nem sikerült elfogniuk őket. Ő is futballista akar lenni, az iskolában jól ment neki, de az utcán ellopták a labdáját, amíg aludt. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
Utcagyerekek ülnek egy caracasi bevásárlóközpont előtt. Eraldo azt mondta, jónak tartja azt is, hogy a hajléktalan barátaival együtt lehet az utcán, a legrosszabb pedig, hogy menekülni kell a rendőrök, és a plázák biztonsági őrei elől. Azt állítják, hogy többször is megverték már őket, ha sikerült valakit elkapniuk. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
Az úton ülő Rafael segítségére sietnek emberek miután a tizennégy éves utcagyereket elütötte egy autó Caracasban. A fiatalok gyakran az autók között is kéregetnek, ütögetve a motorháztetőket. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
Barátait keresi egy utcagyerek egy caracasi bevásárlóközpont mélygarázsában. Az egyik fiú előnyként említette, hogy nincsenek felnőttek, nincsenek főnökeik, azt csinálhatnak, amit akarnak. „Ha felnövök, tűzoltó akarok lenni, hogy embereket menthessek, mert engem eddig még senki sem mentett meg" – mondta a 12 éves Daninyer. (Fotó:
Miguel Gutiérrez / MTI / EPA)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon