Ám ahogy Cserszkij lakossága, úgy tűnik el a permafroszt is, a folyamatosan fagyott talaj a globális felmelegedés következtében egyszerűen felolvadt az elmúlt évtizedekben. Amíg bolygónk átlagosan egy fokkal lett melegebb, a sarkköri régió Jakutföldi részén három fokot emelkedett az átlaghőmérséklet, magyarázza Zimov. A 66 éves tudós évtizedek óta monitorozza a metán mennyiségét a régióban, melynek közvetlen kapcsolata van olvadó permafroszttal.
Ahogy a fagyott talaj felolvad, úgy kerül felszínre a mamutcsontoktól az ősi növényzet maradékáig minden, ami az évmilliók alatt konzerválva maradt, majd hirtelen bomlásnak indul, hatalmas mennyiségű üvegházhatású gáz kibocsátásával fenyegetve bolygónkat. Oroszország területének 65 százalékát permafroszt fedi, az ebből a kiolvadással felszabaduló üvegházhatású gázmennyiség elérheti vagy meg is haladhatja az Európai Unió egy éves ipari termelése során keletkezőét. A permafroszt olvadásának folyamatáról és veszélyeiről ebben a cikkben írt az Index bővebben.
Az olvadásnak indult örökfagyból felszabaduló gázok mennyiségének pontos mérése, ez alapján hatásuknak meghatározása bonyolult, a permafroszt üvegházhatású kibocsátására ugyanis nem vonatkoznak olyan nemzetközi szabályozások, mint például az erdőtüzekre, nem tartják számon a klímamodellekben és a nemzetközi egyezményekben sem. Zimov szerint a Covid-járvány bizonyította, hogy valós problémáról van szó, a vírus miatt a gyárak termelése és a szállítás, közlekedés volumene jelentősen csökkent, a légkörben található metán és szén-dioxid koncentrációja azonban nőtt, a tudós úgy véli, a bolygó permafrosztjából felszabadulva.
Globális hatása a permafroszt olvadásának az atmoszférába került gázok mellett is van. Oroszország északi és keleti részén teljes városok, úthálózatok, csővezetékek épültek a fagyott talajra abban a feltételezésben, hogy soha nem olvad fel. Az már ma is szemmel látható, hogy a feltételezés hibás volt, ahogy az szibériai infrastruktúra elemei és otthonok pusztulnak el egészen egyszerűen azért, mert kiolvad alóluk a föld, amire építették őket. A jelen sebességgel olvadó permafroszt 2050-re 7 trilliárd rubeles, 32 154 500 000 000 forintos gazdasági kárt okozhat Oroszországban.
Megoldást a nagy testű növényevők tundrára telepítése jelenthet. Zimov és fia kísérleti jelleggel vezeti a Pleisztocén Parkot, egy 20 négyzetkilométer kiterjedésű természetvédelmi területet, ahol az északi szubarktiszi pusztai ökoszisztémának újbóli megalkotásával kísérleteznek, melyet a Würm-glaciális, vagyis a legutóbbi jégkorszak tüntetett el. Zimovék terve egyszerű: a nagy testű növényevők, mint a bölények, lovak, tevék tömörré tapossák a havat, a téli hideg pedig ezen keresztül könnyebben hatol a talajba, mint a szigetelőként működő hótakarón keresztül. A kísérlet 1996-ban vette kezdetét, jelenleg kétszáznál is több faj él a Kolima folyó menti rezervátumban. A Nature folyóiratban publikált tanulmány bizonyítja a kísérlet sikerét; Zimovék a parkban az állatok betelepítésével a hótakaró vastagságát felére, a talaj átlaghőmérsékletét pedig 1,9 Celsius-fokkal csökkentették a környező területekhez képest. A tanulmányban szerepel egy globális méretű modell is, ami szerint Zimovék módszerével négyzetkilométerenként 114 állattal megállítható lenne a sarkköri permafroszt valamivel több mint egyharmadának olvadása. Ez viszont egyelőre csak optimista elmélet.
Arról, hogy milyen az élet most a tundrán az olvadó valóságban, a Reuters fotósorozatának segítségével nyerhetünk betekintést.
Ház a permafroszt olvadásának következtében deformálódott talajon Csurapcsa városában. A képen drónfelvételen látható dombok és gödrök az úgynevezett termokarszt telepek az olvadás következtében jönnek létre. Ami rájuk épült, azt nagy valószínűséggel tönkreteszik. A fotó 2021. szeptember 5-én készült. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
Pleisztocén-kori felszín bukkan elő a felolvadó talaj alól, amely évezredekig rejtette azt. A kép 2021. szeptember 12-én készült, a látvány a folyók partján jellemző, hisz a víz jobban erodálja az egykor fagyott partszakaszokat. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
Mamut maradványa a Kolima folyó vizében 2021. szeptember 12-én. Zimov támogatja a törekvést, hogy a mamutmaradványokból kinyert gének segítségével visszahozzák az életbe az óriási emlősöket. Ha sikerülne, a Pleisztocén Parkban is szívesen fogadná a hatalmas orrmányosokat. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
A világon egyedülálló céllal létrehozott rezervátum lakói közül páran. A lovak mellett más nagy testű, patás növényevők élnek a Pleisztocén Parkban, például tevék és bölények, mivel az állatok tömörré tapossák a havat, ezzel elősegítve a felszín hűlését. Négyzetkilométerenként 114 állat kellene ahhoz, hogy a permafroszt olvadását megakadályozzák. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
Szergej Zimov cigarettázik a tundrán. A fotó a tudóst 66 évesen ábrázolja, a kép 2021. szeptember 13-án készült. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
A Kolina folyó partja Cserszkij városától délnyugatra. A meredek falú vízmosás (Duvanny Yar) egyedülálló módon betekintést enged abba, hogyan néz ki a permafroszt felépítése a felszín alatt. A kép 2021. szeptember 12-én készült. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
Ember sétál egy lakóház és csővezetékek mellett 2021. szeptember 4-én. A képen látható épület és vezeték a klímaváltozás következtében eldeformálódó talajjal együtt torzult el. Az Oroszország északi és keleti területein felépült települések és ipari létesítmények tervezésekor nem számoltak azzal, hogy az örökké fagyott talaj egyszer megolvadhat, így a most lejátszódó események hosszú távon amellett, hogy életveszélyt jelentenek az ott élő emberekre, több trillió rubeles kárt okozhatnak az ország gazdaságában is. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
Jaroszlav Volosin, a Pleisztocén Park egyik alkalmazottja áll a Kolima folyó mellett felállított tradicionális oszlopok mellett. A 2021. szeptember 14-én készült képen látható oszlopot szergeként ismerik Szibéria lakói, a hagyomány szerint neves helyeket és dátumokat jelölnek meg ilyenekkel. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
2021. szeptember 13: szabadságra megy a Pleisztocén Park egyik dolgozója. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
Jegor Djacskovszkij áll modellt egy fényképhez otthona előtt 2021. szeptember 5-én Csurapcsában. A cölöpökre épült lakóház alatt öt év alatt egyméteresre nőtt az eredetileg 30 centiméteres lyuk. Djacskovszkij öt teherautónyi földet hozatott, hogy betömje az egyre növekvő rést, azt mondja, ez nem elég, még többre lesz szüksége. Oroszországban jelenleg 15 millió ember él permafrosztra felhúzott épületekben. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
Egykori ipari épület Cserszkijben, melyet elpusztított az alatta kiolvadt, majd besüppedt talaj. Tudósok szerint a permafroszt felolvadásával annyi üvegházhatású gáz kerülhet a levegőbe, mint amennyit az Európai Unió ipara bocsát ki egy év alatt. A fénykép 2021. szeptember 13-án készült. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
A fák mögött a távolban az egykori szovjet televíziós adóközpont, mely ma az Északi Tudományos Állomás részeként működik. A Szovjetunió felbomlásakor az itt dolgozó Zimovot visszarendelték a sarkkörről, a férfi azonban maradt és nonprofit szervezetet alapított, hogy befejezhesse munkáját. Ma a világ minden tájáról vannak támogatói. A fotó Cserszkij városa mellett készült 2021. szeptember 14-én. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
A Kolima folyó által kimosott permafroszt partszakasz (Duvanny Yar) légifelvételen. A kép 2021. szeptember 12-én készült. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
Maria Nyedosztupenkó mutatja otthonának belsejét, melyet deformált az olvadó talaj süllyedése. Oroszország módszereket keres arra, hogy miként lehetne részletesebben és pontosabban monitorozni a felszín változásait. Ahogy az egykor örökké fagyottnak hitt réteg elkezdett kiolvadni, úgy került veszélybe minden, amit anno ráépítettek. A fénykép 2021. szeptember 4-én készült. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
Nikolaj Basarin tartja kezében egy bika koponyáját a Melnikov Permafroszt Intézetben, Jakutszkban 2021. szeptember 7-én. Az intézet laboratóriumát 15 méterrel a felszín alá építették, ahol az átlaghőmérséklet mínusz 8 és mínusz 5 fok között változik. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
Szergej Zimov ellenőrzi a Pleisztocén Park egyik föld alá vájt raktárában tartott anyagokat 2021. szeptember 13-án. A fagyott talaj mindent konzervál, természetes fagyasztóként funkcionál. Ez azonban veszélyt is hordoz magában, ahogy a globális felmelegedés hatására kiolvad, évezredek, akár évmilliók óta fagyott állapotban megmaradt gázok és baktériumok szabadulnak fel belőle. A tudósok szerint a most még fagyott állapotú üvegházhatású gázok elérhetik, vagy meg is haladhatják azt a mennyiséget, amit az EU ipari termelése bocsát ki egy év alatt. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
Egy ló legel a Nap által megvilágított ködben Kolimai szövetségi út mellett, Nuoragana falu közelében 2021. szeptember 5-én. (Fotó:
Maxim Shemetov / Reuters)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon