A sátrakat a romok között gyűjtött kövek tartják, a ruháikat az ókori épületek maradványai közé feszített kötélen szárítják. A gyerekek iskolába nem járnak, a romok tetején játszanak. Nyaranta a forróság, a skorpiók, a kígyók és a por, télen a fagyos hideg az itt élő családok halálos ellensége. Rendes orvosi ellátásra nincs esély.
A részben az ötödik századból származó ókeresztény település és a hozzá hasonlók népszerűk Szíria-szerte a nincstelen menekülő családok körében, a romoknak ugyanis nincsenek tulajdonosaik, akik bért kérnének azért, hogy sátrukat felállíthassák. A Reuters riportjában megszólaló harmincéves Mohamad Othman is itt él, és alkalmi munkákból, például olívaszedésből tartja el magát és családját. Maarrat an-Numán melletti falujukból a közeledő frontvonal miatt kellett elmenekülniük.
Az ENSZ adatai szerint jelenleg 2,8 millió menekült él Szíria északnyugati részén, közülük 1,7 millióan menekülttáborokban.
Mohamad Othman (30) és gyermeke az Idlib városától nem messze található Sarjable romok között létrejött menekültfalujában. Othmanék mellett közel ötven család él sátrakban a romok között, mind az ország déli részéről menekültek el a polgárháború nyomán. Legtöbbjük mezőgazdasággal foglalkozott, most alkalmi munkákból próbálják fenntartani magukat (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
Mahmoud Abu Khalifa (35) egy barlangban Babisqa falujában, mely 2011 óta az UNESCO-világörökséghez tartozó holt városok tagja. A férfi minden ingóságát a barlangban őrzi, birkák neveléséből próbál megélni (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
A hétéves Mohammed Shiban egy ókeresztény romból származó kövön ül. Apjával, a 35 éves Ahmad Shibannal élnek a romok között (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
Louay Abu Al-Majd (11) áll egy épületmaradványon, alatta a megtisztított ruhák szárítására használt kötél (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
A romtábor egyik lakója, a 44 éves Aida al-Hassan modellt áll a Reuters fotósának a Sarjable régészeti lelőhelyen (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
Mohamad Shiban (7) és Fatima Mahmoud Abu Khalifa (4) egy otthonként szolgáló barlangban. Azok a családok, amelyek tudtak, a romokat építőanyag-forrásnak használva megpróbáltak házat építeni maguknak. A legtöbben viszont sátrakban élnek (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
A gyerekekre és a felnőttekre is rengeteg veszély leselkedik. Nyáron skorpiók, kígyók, por, télen pedig a fagyos hideg. A fotón Mohamad Othman (30) játszik gyermekével, akivel a romtáborban élnek (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
Az állattenyésztők magukkal vitték juhaikat és kecskéiket, amikor a lázadók által birtokolt területekre menekültek a jelenleg a szíriai kormány ellenőrzése alatt álló területekről. Ma a juhok és kecskék az ősi kövek között táplálkoznak, a baromfi pedig a földön csipeget. A képen a hétéves Mohammed Shiban játszik egy birkával (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
Férfi motorozik a sarjablei romok előtt. A kép jobb oldalán láthatók a kövek között felállított sátrak, melyekben a családok élnek (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
Qalb Loze templomának belseje. Ami most több száz embernek ad otthont, korábban a szíriai polgárháborúban harcoló felek átmeneti állomásaként is szolgált (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
Kereszt és más emblémák maradványai egy ötödik századból megmaradt ókeresztény rom maradványain (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
Lovakat szállító kisteherautó halad el az időszámításunk szerinti ötödik század közepe és a hatodik század eleje között épült Qalb Lozei templom maradványai előtt 2021. november 26-án (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
„Mielőtt idekerültünk, mezőgazdasággal foglalkoztunk, termesztettünk, állatot tenyésztettünk. Itt nincs másunk, csak a romok és a sár” (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
Teát tölt Ahmad Shiban (33) a szoba nagyságú lakásban. Az építőanyagként használt köveket a romok között szedte össze a férfi, aki elmondása szerint akkor kezdte el az apró házat építeni, amikor rádöbbent, hogy soha nem térhet vissza családjával a falujukba. A férfi azt tervezi, konyhával és fürdőszobával fogja kibővíteni a lakásukat (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
A 28 éves Zahra Abu Khalifa főz a gyerekeknek a Babisqa-romok között. Nyolcvan család él a rögtönzött menekülttáborban Idlibtől nem messze. A helyet „romtábor” néven emlegetik a helyiek (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
Khalid Abu Khalifa (9) két galambot tart kezében, háttérben az otthona (Fotó:
Khalil Ashawi / Reuters)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon