A Colorado folyó valaha több mint 2000 kilométeren húzódott, a hófödte Sziklás-hegység lejtőitől a Kaliforniai-öbölig, az Egyesült Államok nyugati részén és Mexikón át. A folyó Sonora-sivatagot átszelő része azonban már nem éri el a deltát, mert vizét mezőgazdasági területek, Phoenix és Las Vegas vízellátására használják. Ezen nagyvárosok kedvéért gátakkal és csatornarendszerekkel terelték el a folyót, mert csupán így képesek ellátni a több mint 44 millió ember vízszükségletét.
Egy folyóprogram menedzsere szerint az elmúlt 30 évben mintegy 20 százalékkal csökkent a Colorado folyóvízhozama. A folyó a hó olvadásából és az erdőkben lévő csapadékból nyeri a vizet, amely természetes víztározókban és tavakban gyűlik össze. Az aszály és a globális felmelegedés következtében a hegyekben gyorsabban olvad a hó, és gyorsabban párolog a víz a tározókból, a kiszárított talaj pedig elnyeli az esővizet, mielőtt az a folyókba érhetne, így a szezon elejére a folyók kiszáradnak.
A mezőgazdasági területek öntözésének szükségleteit 80 százalékban a Colorado fedezi, a folyó mentén épült gátak és vízerőművek pedig 40 millió embernek szolgáltatják az ivóvizet és az áramot, így mindez tovább csökkenti a vízfolyamot.
2022-ben az USA kormánya szigorú korlátozásokat vezetett be a folyó vizének használatára, ami Arizona éves bevételét 21%-kal csökkentette.
A sorozatot több díjjal jutalmazták:
- Pictures of the Year International (POYI): Környezetvédelmi vízió díj, döntős
- Istanbul Photo Awards: Természet és környezet kategória, 1. díj
- BarTur Photo Award, Az év sajtófotósa díj
- Sony World Photography Award: Környezetünk kategória, 2. díj
Jonas Kakó képeit megtekinthetik a FotoKozma fesztiválon, a többi huszonpár kiállítással együtt. Így érdemes egy hétvégi kirándulást tervezni Vértesbe.
Jonas Kakó
Jonas Kakó dokumentarista fotós 1992-ben született Hannoverben. 2013 óta fotóriport és dokumentarista fotográfiát tanult a Hannoveri Egyetemen. Fotós projektjeiben a klímaválság hatásait dolgozza fel, azon belül pedig a globális felmelegedéstől amúgy is szenvedő emberek egyéni sorsára fókuszál.
Munkáit számos fotós megmérettetésen ismerték el. Fotói megjelentek a National Geographic, a Stern, a Vice, a de Volkskrant és a Neue Zürcher Zeitung kiadványaiban is.
Alfredo Fierro az Eagle Eye Honey cégtől, (balra) és a munkatársai, Ubaldo és José védőruhában, miközben méheket gondoznak az arizonai sivatagban, Wenden közelében. Ők évek óta biztosítják a méheknek a vizet kis vályúkban, máskülönben a méhkolóniák nem maradnának életben, mivel egyre kevesebb a csapadék. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
Jesus Colunga a száraz Colorado folyó partján, közel az amerikai határhoz. Fiatal korában gyakran úszott itt, ma pedig, alig néhány kilométerrel a határ után a Colorado már nem látható, mivel az összes vizet a mezőgazdaságra és a városok vízellátására fordítják az amerikai oldalon. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
Antoni Torres Gonzalesc tradicionális cucapah gyöngyös nyakdíszt visel, miközben imádkozik a Colorado folyó partján. Attól tart, hogy a víz eltűnésével és a halállomány fogyatkozásával a cucapah kultúra is eltűnik, mivel az ott lakók elhagyják a falvakat, hogy a városokban találjanak munkát. Ellensúlyozásaképpen a hagyományos mesterségek ismereteit adja át a fiatal generációknak, hagyományos szertartásokat szervez és konferenciákon vesz részt. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
Egy pár gondolázik a Venetian Hotel és Casino csatornáin Las Vegasban. A város vízszükségletének 90%- át a Colorado folyó biztosítja. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
A Powell-tónál, a Bullfrog Marina közelében a lakóhajót télre kiemelték, de nyárra is ott maradt, mivel a vízmennyiség csökkenése a turizmus hanyatlásához vezet a térségben. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
A Lost Lake Resort lakókocsi-település bejárata a Colorado folyó mentén, az arizonai sivatagban. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
Jose Antonio ledörzsöli a homokot a ruhájáról a Colorado folyó partján. A kép a Morelos terelőgát mellett készült, az Egyesült Államok és Mexikó határánál, néhány méterre a határkerítéstől. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
A Colorado folyó deltája San Felipe közelében, Mexikóban. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
A Cucapah törzsből származó Leticia Galavis Sainz halászik a Colorado folyóban, amelyet a mezőgazdasági területekről érkező műtrágyás víz szennyez. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
All America nevű csatorna elvezeti a vizet a Colorado folyóból, hogy egyetlen vízforrásként táplálja a kaliforniai Imperial völgyet. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
A vízszint felett magasodó beáramló tornyok a Hoover-gátnál. A legmagasabb vízállásnál csak a tornyok teteje látszik ki a vízből. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
Mexikóból bevándorló napszámosok gyűjtik a gyapotmaradékokat, hogy azt másodosztályúként adják el. A pamuttermelésnek egyébként nagy a vízigénye, ezért a szárazságban a gyapot termesztése nagy ellentéteket szül. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
A ProNatura civil szervezet természetvédelmi munkatársai cserélik a törött vízvezetéket Algodones közelében, és egyben próbálják visszaállítani az őshonos növényzetet. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
Karbantartó munkások az éves ellenőrzést végzik a terelőgáton. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
A Powell-tó bullfrogi kikötőjénél gumiabroncsokkal jelölték ki a kikötőhelyeket. Az abroncsokon lerakódott üledék a tó egykori vízszintjét jelöli. (Fotó:
Jonas Kakó / FotoKozma)
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!
Rovataink a Facebookon