Gyurcsány kormánynévsor helyett a jövőről beszélt
További Belföld cikkek
- Halálbüntetéspárti és hálózati személy is volt a magyar ügyvédlegenda
- Gyurcsány Ferenc kihívója a Partizánnak: Magyar Péter óta pánikol a DK vezetése
- Meggondolta magát a kormány, eltörölnék a Lex CEU-t
- Bíróságra mennek a kis benzinkutak, amiért a GVH nem vizsgálta a Molt
- Demonstrálók várták az istentiszteletre tartó Balog Zoltánt Salgótarjánban
Huszonöt éve jelent meg az IBM első számítógépe, ma már "mp3-ba tömörítik a zenét, és iPodon lejátsszák", Szilvásy György egyszerre dolgozik számítógépén, és a monitor alsó sarkában a parlamenti közvetítést követi, érzékeltette Gyurcsány Ferenc, hogy hol jár ma a világ, és benne Szilvásy György - a MEH politikai államtitkára, az ő régi barátja - az MSZP szombati kongresszusán a népligeti kézilabda-csarnokban.
Haza és haladás
A rendezvény mottójául Kölcsey Ferenctől a "Haza és haladás" sort választották a szocialisták. A kongresszus az MSZP választási eredményét értékelte, és a kormányzati szerepvállalásról döntött. A küldöttek ellenszavazat nélkül felhatalmazták Hiller Istvánt és Gyurcsány Ferencet az SZDSZ-szel való koalíció megkötésére.
A kormányfő kifejtette, Magyarországnak versenyképesnek kell maradnia. "Az az ország, amelyik szimbolikus dolgokon vitatkozik, lemarad" - fogalmazott. A világ történéseit egy pontig mi befolyásolhatjuk, utána alkalmazkodni kell, mondta a miniszterelnök.
Haza és haladás
Gyurcsány örülne, ha Magyarország figyelmét a pártprogramok kötnék le. A miniszterelnök azt szeretné, ha Magyarországon a viszonyítási pont nem az ellenzék, nem a múlt, hanem a világ és a jövő lenne. "Ne búsongjunk a 20. századon, nincsen út visszafelé."
"Mi sem tudjuk megcsinálni ezt az országot sok millió helyett - folytatta beszédét - vagy közös az erőfeszítés, vagy elfelejt minket a világ. Délkelet-Ázsiából nézve ez az ország csak annyiban fontos, van-e stabilitás. Az ellenzék úgy önmagában nem érdekes, de a politikája igen" - mondta a kormányfő, majd hozzátette: nyitott az ellenzék javaslataira. Gyurcsány szerint az élet nem csak hatékonyságból áll, az ország nem részvénytársaság.
A koalíciós kormányzásról szólva elmondta, 190 parlamenti helyük van, a döntésekhez 194 szavazatra van szükség, ezért meg kell találni a partnert. Az SZDSZ és az MSZP két külön párt, mert egy sor mindenben vannak vitáik. "Okos kompromisszumok árán kell kormányozni, felelősségük a pártoknak a lehetőségeikkel arányos." "A koalíció érdekházasság, nem egymásba zuhanás" - mondta Gyurcsány.
Hogy kikből fog állni a kormány, arra a miniszterelnök nem tért ki, de a kongresszusnak jelezte, hogy nem az emberi-személyi viszonyok a meghatározók, "nem az határozza meg, hogy ki kerül a kormányba, hogy velem milyen kapcsolatban van, hanem, hogy milyen demokratikus felhatalmazás és teljesítmény van mögötte".
"Azokkal kell együttműködni, akiket a párt kiemel, politikusokat, nem barátokat fogok a kormányba hívni. Belső őrlődéshez vezet, ha a formális és informális struktúra nem esik egybe" - magyarázta Gyurcsány a küldötteknek, hogy a kormányt a baloldal vezető politikusai fogják alkotni.
Gyurcsány nem az erősek Magyarországát akarja, mint mondta, erről szól az egészségügy reformja: "Ha valaki felkapaszkodott, nem fog többet kapni a közösből." A kormányfő ezután kijelentette, hogy meghallgatta a legjobb szakembereket, és rájött, hogy közülük is többen csak plakátra írható szlogenek mélységéig rendelkeznek ismeretekkel.
Arra törekszik a kormány, hogy 2008-ra megfeleljenek az egyensúlyi elvárásoknak. "Eddigi gazdaságpolitikánkat is kritikával kell szemlélni" - mondta.
Kongresszus tét nélkül
Gyurcsány beszéde után más szocialista politikusok, többek között Szili Katalin házelnök, Lendvai Ildikó frakcióvezető és Molnár Gyula fővárosi elnök mondtak beszédet.
A párttagok korábban azt várták a kongresszustól, hogy alkalmuk lesz megismerni Gyurcsány koalíciós és kormányzási szándékait. Erre azonban nem lesz lehetőség, legalábbis nem most. Akadt olyan szocialista, aki korábban minden idők legfeleslegesebb találkozójának nevezte a mostanit.
Mások szerint a kongresszust túl korai időpontban hívták össze, vagy az eredeti tervekkel ellentétben elhúzódnak a koalíciós tárgyalások.