A választás legnagyobb lúzerei: akikre senki nem szavazott
További Belföld cikkek
- Az MSZP feljelentést tesz a Vodafone adásvételének ügyében
- Meghalt Orbán Sándor, a Kádár Étkezde tulajdonosa
- Lázár János összehívta a sajtó képviselőit, bejelentésre készülhet a miniszter
- Bemutatta következő képviselőjelöltjeit a Demokratikus Koalíció
- „Sáros, opálos, zavaros” – rengetegen panaszkodnak az ivóvízre Budapest környékén
Tizenhárom jelöltre senki nem ikszelt az önkormányzati választáson. Se rokona, se ismerőse, se senkije. Nulla szavazatot jellemzően a közepes méretű városokban lehetett gyűjteni, itt alakultak ki ugyanis a legkisebb, 500-1500 fős választókerületek.
A legtöbb nullás jelölttel a kisebbségi pártok, a helyi civil szervezetek és a leáldozóban lévő pártok (Centrum, MIÉP) szolgáltak, de akadt nullás az MSZP-SZDSZ koalíció színeiben is, hogy az MDF-ről ne is beszéljünk. Csak a Fidesz volt az egyetlen párt, amelynek minden egyes jelöltjére legalább 10-nél többen szavaztak. (A nullások teljes névsorát a szavazógépben böngészheti!)
A jegyző sztornózott
"Elég jó kampányt folytattunk, jó volt a szervezés, de kiszivárgott a Gyurcsány-beszéd, és az emberek inkább arra szavaztak, ami a médiában folyt" – vall a kezdeti jó kilátásokat végül tragédiává változtató eseményekről Tolnai Dávid, aki Kőszegen indult az MSZP-SZDSZ színeiben egy koalíciós megállapodás miatt a 10-es választókerületben, Kőszegfalván.
A 24 éves Tolnai tíz éve döntötte el, hogy baloldali politikus lesz. Még 1996-ban a BIT-ben (a Baloldali Ifjúsági Társulásban) kezdett, és kitartóan követve névváltoztatásokat a Fibisz után jelenleg a Fib (a Fiatal Baloldal) emelkedő csillaga. Fiatal politikusként először érezte a bukás keserű ízét.
"Valójában nem nulla szavazatot kaptam - magyarázza Tolnai sztoikus nyugalommal a bizonyítványt - Választási törvénysértések, regisztrálatlan szavazások miatt a helyi választási bizottsághoz fordultunk, de elutasítottak, majd a kőszegi jegyző úgy oldotta meg a helyzetet, hogy egységesen minden jelölttől levont szavazatokat."
"Négyet. Rám pedig összesen hárman szavaztak" - feleli pontos számokra vonatkozó kérdésünkre. Tolnai szerint a Fidesz intézte el őket, bár elismeri, a 10-es választókerületben az ellenzéki párt sem szerepelt jobban, 86 szavazatot kapott Szabó Katalin. "Lakossági fórumot is szerveztünk, a Fideszére 15-en mentek el, a miénken 20-an voltak. Nem értem, mi történt. Őszintén szólva nagyon kikészített a kudarc" - mondja palástolatlan szomorúsággal a fiatal jelölt.
Nemcsak Tolnai szenvedett waterlooi vereséget a kőszegi 10-esben: az MDF jelöltjére, Kozmor Józsefre sem szavazott senki, ha mégis, legfeljebb 4-en, de a jegyző eltüntette azt is. A nyertes 196 szavazattal, a helyi alltime rekorder, Gyarmati Kálmán lett a kőszegi Ipartestülettől.
Azt hittem, ismernek az emberek
"Nem tudom megmondani. Azt hittem, ismernek az emberek" - értékelte a kisebb kudarccal felérő választási eredményét a gyomaendrődi Fülöp Lajos, aki az 5 másik jelölt közül egyedül nem kapott bizalmat senkitől. Pedig Fülöp Lajos a választókerületben lakik, édesanyját gondozza, őstermelő és ingyen köszörül a helybelieknek.
Igaz, a kampányra már nem fordított túl sok időt. "Nem igazán foglalkoztam vele. A Hírmondóban megjelentem egy kis szöveggel, kép nélkül, szóval kampányról nem beszélhetek." Mentségére legyen mondva, hogy még magára sem szavazott, helyette az MSZP-s jelölt, Fülöp István mellé húzta ikszét. "A sógorom testvére" - indokolta döntését. Szűk családja mégsem állt ki szavazatával Fülöp Lajos mellett: "Fiam hazajött Szegedről, az Élelmiszeripari Főiskolára jár, a nejem meg főzött neki. Valahogy aztán nem jutottak el szavazni."
Fülöp Lajos először próbálkozott a képviselőjelöltséggel, szerény jövedelmét akarta kiegészíteni az új foglalkozással, illetve tenni szeretett volna "valamit az emberekért", mert ideje bőven volna rá. Sok politikus becsületére válna egyébként Fülöp hozzáállása, aki azért indult a Munkáspárt színeiben, mert nem akart "köpönyeget váltani", az előző rendszerben ugyanis 25 évig volt az MSZMP tagja.
A lenullázott jelölt többször is hangsúlyozta, fittyet hányt a kampányra, és kiderült, az eredményekről is csak hallomásból értesült - rosszul. A választókerületi második helyezett, a fideszes Hunya Lajos ugyanis azt állította Fülöpnek, hogy ő nyerte a választást, holott az első Jakus Imre lett.
Szavazófülkéből a szülészetre
Kiskőrösön a 9-es választókerületben a MIÉP színeiben indult az önkormányzati választáson Kecskés Zsoltné, akire ugyancsak nem ikszelt senki. Jóllehet a kormányellenes hangulat országosan a jobboldalnak kedvezett, a MIÉP mégsem tudott labdába rúgni a Bács-Kiskun megyei városban.
Kecskés Zsoltnét különösebben nem viselte meg a választási kudarc, bár őt nem, csak a férjét, Kecskés Zsoltot értük el, aki elmondta, feleségét csak azért indította, hogy a pártnak legyen minden választókerületben jelöltje. A férj egyébként csak 11 szavazattal kapott többet, mint neje. A radikális pártnak még a kompenzációs listán sem jött össze mandátum, másik jelöltjük, Mirk Szabolcs is 0 szavazatot kapott.
Kecskés szerint a vereség oka a Fidesz agresszív lejárató kampánya volt, a kampánycsend előtti utolsó pillanatban ugyanis olyan szórólapokat terjesztettek a városban, amiben a MIÉP jelöltjeiről azt állították, a liberálisok, az SZDSZ támogatja őket. A képviselőtestületbe 10 fideszes, listáról 3 MSZP-s került be, és polgármestert is váltottak.
Pedig a helyi MIÉP-nek volt üzenete, programja a választók számára: a korrupció felszámolását ígérték a városban. Kecskés szerint példátlan, hogy az önkormányzat a virágágyásokat nem az általa is támogatott Kertészeti Szakközépiskolából, hanem vállalkozóktól szerzi be. A virágokat kitelepítő közmunkásokkal is elégedetlen a MIÉP, mert szerintük a nyolcórás béréért csak két órát dolgoznak, és senki sem ellenőrzi őket.
Kecskés Zsolt középtávú tervei között szerepel, hogy megszervezze a kiskőrösi ellenállást. Ezért még a választás előtt le is mondott a párt helyi szervezetének elnöki posztjáról, "nehogy összemossák a két dolgot". Jelenleg Kossuth téri mintára a Forradalmi Nemzeti Bizottmány szervezni. "Most is éppen megyek beszélni a kisgazdákkal és a gazdakörösökkel" - búcsúzik tőlünk Kecskés.