További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
Az új év első napjától átlagosan több mint 13 százalékkal nőttek a BKV tarifái - közölte a közlekedési vállalat sajtóirodája pénteken az MTI-vel. A legnagyobb mértékben a HÉV-re váltható tanulóbérletek ára emelkedett. Míg tavaly Budapest közigazgatási határán kívül öt kilométeres távolságra 437 forintba került a tanulók bérlete, addig ez január 1-től 1290 forint lett. Ha egy diák Budapesttől 20 kilométeres távolságra utazik, akkor 7350 forintos bérletet kell vásárolnia, míg tavaly ugyanezért a bérletért 1748 forintot fizetett.
Egy öt kilométerre érvényes teljes árú bérlet ezzel szemben a tavalyi 4370 forintról 3240 forintra, míg a teljes szakasz esetén 17 ezer 480 forintról 16 ezer 200 forintra csökkent.
500 százalékos emelés
Az Indexet megkereste egy olvasó, aki az említettnél is drasztikusabb költségnövekedést számolt gyermekénél. Ugyanis a BKV megszüntette a gödöllői HÉV-en az Örs vezér tere és a Gödöllő végállomás közötti bérletet, és ehelyett most kell egy Budapestre érvényes bérletet vennie gyermekének, aki Gödöllőn tanul, továbbá egy Mátyásföld-Ilonateleptől Gödöllőig érvényes bérletet.
Így a korábbi 1748 forint helyett (ennyi volt az Örs vezér tere és a másik végállomás közötti bérlet ára), 2950+5650 forintot, összesen 8600 forintot kell fizetnie, a budapesti, illetve az Ilonatelep-Gödöllő közti bérletekért. Ez közel 400 százalékos emelés.
Az m1 televízió Napkelte című adásában Kuncze Gábor a ráckevei HÉV drágulásáról kapott kérdéseket, itt is több száz százalékos emelés lépett érvénybe. Kuncze először elhárította a kérdést, majd elmondta, lehet, hogy felül kell vizsgálni ezeket a döntéseket.
Az agglomeráció lakóival ki foglalkozik?
Ugyanakkor a Főpolgármesteri Hivatalnál a BKV új tarifáinak megállapításáról elmondták: a fővárosi önkormányzat a budapestiekért felelős, ezért elsősorban az ő tömegközlekedési szokásait tartják szem előtt.
Így a budapesti havi bérletek csak 6,5 százalékkal drágulnak, egyébként az összes utazás kétharmadát ilyen bérlettel bonyolítják az utazók. A vidékiekről azt mondták fővárosban, hogy az ő tarifáikról nem egyedül döntöttek, mert a közlekedési minisztérium szabályozását kellett figyelembe venniük.
A minisztérium nem tartja magát illetékesnek
A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban visszadobták a labdát: a BKV és a HÉV tarifái a főváros hatáskörébe tartoznak, mondták.
A minisztérium elismerte, hogy tavaly átalakult a fogyasztói árkiegészítés országos metódusa, ezt állami jogszabály mondta ki. A korábbi százalékos-arányos támogatási rendszer fix összegű lett, ez a nyugdíjasokat érintheti. A diákok esetében életbe lépett drasztikus növekedésről a szaktárca nem tudott részleteket, azt a BKV-nak kell szabályoznia szerintük.
A főváros ismételt hívásunkra megerősítette, hogy nem saját döntést hozott, hanem az állami előírásokat vették figyelembe a közigazgatási határon kívüli új tarifáknál.
Budapesten belüli tarifaváltozások
Budapest közigazgatási határain belül az egy utazásra érvényes vonaljegy ára 24 százalékkal emelkedett, azaz 230 forint lett, az egyszeres átszállójegy ára 380 forintra, a metrószakaszjegy ára pedig 180 forintra nőtt. Ugyanakkor megszűnt a metróátszálló, illetve metró-szakaszátszálló jegy.
A napijegyért 1350 forintot, a hetijegyért 3600 forintot, míg a három napra érvényes turistajegyért 3100 forintot kell fizetni. A hétvégi családi jegy ára nem változott: az idén is 2220 forintba kerül.
Míg tavaly az arcképes, összvonalas 30 napos bérlet, illetve a havi bérlet ára 6900 forint volt, addig ez január 1-jétől 6,5 százalékkal többe, azaz 7350 forintba kerül.
Éves bérlet elővételben olcsóbb
A nyugdíjasok, illetve a diákok idén 2950 forintot fizetnek a 30 napos bérletért és a havi bérletért, míg tavaly ugyanezek 2600 forintba kerültek; ez mintegy 13,5 százalékos emelkedést jelent.
A vissza nem váltható, arcképes éves bérletért a tavalyi 77 ezer 800 forint helyett 80 ezer 850 forintot kell fizetni. Egy tanulónak vagy nyugdíjasnak vissza nem váltható, arcképes éves bérletre 32 ezer 450 forintot kell áldoznia, azaz 3250 forinttal többet, mint 2006-ban. Az egyesített budapesti bérlet a BKV-bérletnél közel tíz százalékkal drágább.
A fővárostól megtudtuk azt is, hogy olyan jegytípusokat szüntettek meg, amelyekre nem volt igénye az utasoknak. Viszont az éves bérlet ára csökken, ha valaki időben veszi meg ezt, akkor csak 11 havi díjat kell fizetnie.