Biznisz Mehmet Károly mögött, exrendőrökkel
További Belföld cikkek
Az Index információi szerint másokkal együtt előzetes letartóztatásba helyezték vasárnap a vámosok a Herba csoport vezetését. A főként élelmiszer-kereskedelemre szakosodott vállalkozás volt a főtámogatója annak az Egymásért Egy-Másért Alapítványnak, amely alig egy héttel a Vám- és Pénzügyőrség akciója előtt Mehmet Károly Törökországból való hazahozatalával került a címlapokra.
Thai kaja tonnaszám
Földesi-Szabó László és öt társát - köztük a Herba-csoport tulajdonos-vezérigazgatóját, Pongó Sándort - 1,22 milliárd forintos áfacsalással és csempészettel gyanúsítják. Úgy tudjuk, az alapítvány - mintegy fedőszervként - élelmiszert hozott be Thaiföldről, amit aztán a cégcsoport adott el Magyarországon. Az adományként elszámolt szállítmányokért nem fizettek adót. Földesi-Szabóék valójában csak nevüket adták a tranzakcióhoz, az alapítvány kezén a keleti élelmiszerek át sem mentek. A VPOP hivatalos közlése szerint az alapítvány és az érintett vállalkozások 2004, azaz Magyarország európai uniós csatlakozása után 59 alkalommal hoztak forgalomba Távol-Keletről származó élelmiszereket jogellenesen , megközelítőleg 1,4 milliárd forint értékben.
Pongó Sándor és Földesi-Szabó László
A Herba-cégcsoport szinte az összes magyarországi multinacionális élelmiszerlánc beszállítója, és több márkás termék kizárólagos forgalmazója. A cég központjában kérdésünkre megerősítették, hogy a vállalkozás összes vezetője Földesi-Szabó Lászlóhoz hasonlóan előzetesben várja a nyomozás végeredményét.
Alezredes és ezredes
Korábban a Herba-csoport vezetője, Pongó Sándor és Földesi-Szabó László is jelentős rendőri karriert futott be. Földesi-Szabó 20 évig volt állományban mint rendőr alezredes, a szervezett bűnözés területén látott el operatív feladatokat. Pongó Sándor a BRFK-n a közlekedésrendészet vezetője volt a rendszerváltásig, ezredesként szerelt le. Az alapítvány tevékenysége többször kötődött a fegyveres testületekhez.
A fegyveres erőkre fókuszált
Az Egymásért Egy-Másért alapítvány karitatív tevékenysége már többször felkeltette az összes magyarországi fegyveres testület figyelmét. A szervezet legutóbb március 15-én osztott ki pénzjutalmat a BM-kórház 45 dolgozójának. Az eseményen - amelyen jelen volt Galambos Lajos a Nemzetbiztonsági Hivatal első embere, Béndek József, a Határőrség Országos Parancsnoka, Muhoray Árpád, a Katasztrófavédelem vezetője, és Sárkány István, a Rendőrtiszti Főiskola rektora is - Földesi-Szabó mellett Pongó Sándor is fotózkodott a vendégekkel. Egy másik eseményről készült kép tanulsága szerint gyanítható, hogy az alapítványvezető exrendőr bensőséges viszonyban volt Ignácz István dandártábornokkal és Petrétei József igazságügy miniszterrel is.
Vámos szál
Úgy tudjuk, a közhasznú szervezetnél tartott házkutatáson találtak több vámügyintézőre is terhelő iratokat. Sipos Jenő a VPOP szóvivője is hallott a civil vámügyintézőket érintő vádakról, ám ők nem tagjai a VPOP testületének így róluk nem nyilatkozott. Azt az információnkat viszont egyértelműen tagadta a szóvivő, hogy a VPOP több felsővezetőjének neve is szerepelt a lefoglalt iratokban.
Megkerestük Földesi-Szabó jogi képviselőjét, Rádics Gyulát, de ő az ügyvédi titoktartási kötelezettségre hivatkozva nem válaszolt kérdéseinkre.