Nem hosszabbítottak az iraki magyar katonáknak
További Belföld cikkek
- A kormány „egyházi szereplőkkel” bővítené a nevelőszülői hálózatot, de az egyházakat nem értesítették
- A virológus figyelmeztetett: van nagyobb veszély a Covidnál
- Rászoruló gyermekeknek gyűjt karácsonyi ajándékokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat
- Harminchárom éves bűnügy végére tett pontot a rendőrség, elfogták a paloznaki gyilkosság egyik elkövetőjét
- Nagyszabású konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozásáról
A honvédelmi miniszter szerint "hazafiatlan és rossz döntés", hogy az ellenzéki pártok nem szavazták meg az Irakban szolgáló magyar szállítókontingens mandátumának meghosszabbítására irányuló előterjesztést. Ezt Juhász Ferenc nyilatkozta az MTI-nek hétfőn este.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök november 3-án, az utolsó sorkatona leszerelésekor jelentette be, hogy legfeljebb három hónappal meghosszabbítaná az Irakban szállítási feladatokat végző 300 fős magyar kontingens ez év végén lejáró mandátumát. A kormányfő ezt azzal indokolta, hogy Magyarország azért ment Irakba, hogy közreműködjön az ország demokratizálásában.
"Előttünk van az iraki politikai rendezés egyik legfontosabb feltétele, az iraki választások január végén. Ezt követően megteremthetőek a demokratikus rend, a nyugalom, a biztonság feltételei" - mondta Gyurcsány Ferenc.
A Fidesz a bejelentést követően egyből egyértelművé tette, nem támogatják, hogy a magyar katonák a tervezettnél tovább maradjanak kint Irakban és az ő jogértelmezésük szerint december 31-re az összes magyar katonának haza kell térnie. A honvédelmi miniszter erről a parlamenti döntés után úgy nyilatkozott, hogy a hazautazás - a kiutazáshoz hasonlóan - várhatóan két hónapot vesz majd igénybe, de megpróbálják minél gyorsabban végrehajtani. Juhász elmondta: a kontingens december 31-én még szállítási feladatot végez.
Az ellenzéki párt álláspontján az sem változtatott, hogy Tony Blair brit miniszterelnök telefonon próbálta meggyőzni Orbán Viktort a magyar katonák maradásáról.
|