További Belföld cikkek
- Kigyulladt a népszerű magyar cukrászda, megkezdték az oltást
- Szentkirályi Alexandra Karácsony Gergelyt tette felelőssé a budapesti droghelyzetért
- Egy egymilliárd forintos kezelés mentheti meg a 9 éves Mirkó életét
- „Szándékos gyilkosság volt” – megszólaltak a Budapesten meghalt amerikai nő szülei
- Hét órát ültek a Wizz Air magyar utasai a gépen, majd még 10 órát váratták őket a repülőtéren
Járai: az emelés nyomán nem kell bérinflációs hatással számolni
A pénzügyminiszter bejelentette, előzetes számítások szerint a minimálbér-emelés, a járulékokkal együtt 100-105 milliárd forintos bérkiáramlási többletet jelent jövőre, vagyis mintegy 2-2,5 százalékkal emeli meg a nemzetgazdaság bérköltségeit, az emelés nyomán azonban nem kell bérinflációs hatással számolni. A minimálbér-emelésből adódó bérköltségtöbbletből 25-26 milliárd forint jelentkezik a költségvetési intézményeknél, s ezt a központi büdzsé biztosítja. Matolcsy György gazdasági miniszter határozottan cáfolta, hogy a minimálbér emelése nyomán 70-80 ezerrel nőhetne a munkanélküliek száma.
A vállalkozói szféra bérkiadásai a kormányzat számításai szerint 75-79 milliárd forinttal nőnek a döntés nyomán. Ezt az összeget a pénzügyminiszter szavai szerint a már elfogadott adó- és járulékmódosítások gyakorlatilag túlkompenzálják, hiszen azok nyomán 152 milliárd forinttal több pénz marad a gazdaságban. Az emelés makrogazdasági hatásairól szólva annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a teljes béremelkedést kompenzálni fogja a termelékenység javulása.
A kormány a hét végén tárgyal a jövő évi köztisztviselői béremelés ütemezéséről - hangzott el a tájékoztatón. A miniszterelnök ezzel kapcsolatban elmondta, azt akarják elérni, hogy a köztisztviselői kar tagjai hatszor annyit keressenek pályájuk végén, mint az elején. Ez mintegy 80 milliárd forintos költségvetési kiadást jelent jövőre, aminek ütemezéséről várhatóan a hét végén dönt a kabinet.
Továbbra is 5-7 százalékos inflációt prognosztizálnak jövő évre
A rendkívüli sajtótájékoztatón elhangzott az is, a kormány jövőre a forint 5-6 százalékos felértékelődésével számol. A pénzügyminiszter megerősítette, az idén éves átlagban 9,8 százalékos inflációra számít. Ezt erősíti, hogy az első tíz hónapban az infláció átlagos értéke 9,7 százalék volt, és novemberre, illetve decemberre 9,6-10 százalékos inflációt vár a pénzügyi kormányzat. Járai Zsigmond kijelentette, hogy változatlanul 5-7 százalékos inflációt prognosztizálnak a jövő évre. Ebben a várakozásban azonban benne van az, hogy a kőolajárak 25 dollárra, illetve az alá csökkennek a fűtési szezon végére, valamint a várakozás, hogy jövőre az euró erősödni fog a dollárhoz képest.
Orbán Járiat győzködi
A miniszterelnök a szombati sajtótájékoztatón jelentette be először, hogy tárgyalást kezdett Járai Zsigmond pénzügyminiszterrel arról, hogy Surányi György jegybankelnök mandátumának lejártát követően ő töltse be az MNB elnöki posztját. Hozzátette: végleges döntés még nincs, a pénzügyminiszter több feltételhez köti, hogy elfogadja a jelölést. ,,Az én szándékom, hogy Járai Zsigmondot meggyőzzem" - jelentette ki Orbán Viktor. Arra a kérdésre azonban, hogy ki lesz a pénzügyi tárca új vezetője, Orbán Viktor nem adott választ.