További Belföld cikkek
- Demszky Gábor: Olyan, mintha még a Kádár-rendszerben élnénk
- Gázolás történt hétfő hajnalban, több helyen nem járnak a vonatok
- 444: Gulyás Gergely megházasodott, elvette a Hír TV műsorvezetőjét
- Ismét meghallgatták a nőt, aki megtalálta Till Tamás biciklijét
- Készítse a hólapátokat, hófúvás és havazás érkezik
Az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárásáról és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára létrehozásáról szóló törvényt módosító javaslatot hétfőn nyújtották be, "sürgősségi" jelzővel ellátva. Másnap, kedden, kijelölték az illetékes bizottságot, azaz az Alkotmány- és igazságügyi bizottságot. Három nappal később azonban a törvénymódosító javaslatot az Országgyűlés nyilvántartása szerint visszavonták.
Nyakó István, az MSZP szóvivője ugyanakkor az Indexnek úgy nyilatkozott, szó sincs a javaslat visszavonásárol, két technikai jellegű módosítást viszont terveznek a benyújtott változatban. Burány Sándor, a törvényjavaslat koordinátora az Indexnek elmondta, félreértésen alapulnak a visszavonásról szóló hírek, ugyanis a visszavonással egyidőben a pontosításokkal bővített, egységes szerkezetű javaslatot is benyújtotta.
Valamennyi
A törvényjavaslatot Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese hétfőn nyújtotta át Szili Katalin házelnöknek, az aláírók között szerepelt még Katona Béla, Hiller István, Göndör István, Lendvai Ildikó, Varju László, és Kovács Tibor neve is.
Az önálló indítványban a szocialista pártelnök, a frakcióvezető és a frakcióvezető-helyettesek indoklásként kifejtették:
"A közélet hónapról hónapra újabb és újabb ügynökbotrányoktól volt hangos, miközben esetleges volt, kinek az ügynöki tevékenységéről értesült a közvélemény. Egyféleképpen érhető el az, hogy a jövőben ne lehessen szelektíven a nyilvánosság elé tárni egyes személyek ügynökmúltját: ha a nyilvánosságra kerül valamennyi, az állambiztonsági szervekkel egykor együttműködő vagy azok alkalmazásában álló személy kiléte."
A javaslat szerint "a nemzetbiztonsági szempontból már nem védendő" iratokat "fokozatosan", egy internetes oldalon hozták volna nyilvánosságra. Az indítványban szerepelt az is, hogy újra felállítanának egy bizottságot, amely a nemzetbiztonsági szolgálatoktól a történeti levéltárba kerülő iratok átadását felügyelné.
Ártatlan emberek a világhálón
Kolláth György alkotmányjogász az ügynökiratok nyilvánosságáról szóló alkotmánymódosítás ügyében korábban kijelentette:
"Az alkotmányt felforgatni egy ilyen aktuálpolitikai kérdés miatt nem szabad és valószínűleg nem is lehet". Kolláth szerint az ügynökiratok nyilvánossága kapcsán eddig megismert alkotmánymódosítás-tervezetek eredménye az lenne, hogy ártatlan személyek magánéletéről, életvezetési, italozási, szexuális szokásairól olvashatna bárki a világhálón.