Tízmilliós bírságot kapott Petrasovits Anna cége
További Bulvár cikkek
Összesen 13,54 millió forint hulladékgazdálkodási bírsággal sújtotta az Észak-Dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség a Bazax Kft.-t, amely engedély nélkül gyűjtött hulladékot Magyarországon, közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium csütörtökön. A Bazax Kft. egyik ügyvezetője Petrasovits Anna, volt szociáldemokrata pártvezér.
A helyszíni ellenőrzésből és a felügyelőségen tartott tárgyalásokból kiderült, hogy a kft. 352 tonna német eredetű bálázott hulladékot gyűjtött engedély nélkül a telephelyén, továbbá a hulladék behozatalára sem volt engedélye. A cégnek telepengedélye és hulladékkezelési engedélye sem volt. A felügyelőség a kft.-t veszélyes és nem veszélyes hulladékok jogellenes gyűjtése miatt bírságolta meg.
Baden-Württembergből jött a szemét Ácsra
A szállítólevelek alapján a hulladék a baden-württembergi Aitrach városából, a Leutkirchner Werkstoffhof GmbH und Co. konténerszolgáltató és szemét-újrafeldolgozótól származott.
A Bazax Kft.-hez annak a Pető Ferencnek a közvetítésével érkezett a hulladék, akit a rendőrség körözött, majd január 19-én elkapott a Ferihegyi repülőtéren. Pető Ferenc jelenleg előzetes letartóztatásban van, amit ha a bíróság nem hosszabbít meg, a kiskőrösi férfi jövő héten hétfőn szabadlábra kerül.
Pető az ácsi székhelyű Bazax Kft.-nek azt állította, hogy ő maga is kezel egy hulladékfeldolgozót, mondta el korábban az Indexnek Czakó Ignác, a Bazax Kft. másik, operatív ügyekkel foglalkozó ügyvezetője. Elismerte ugyanakkor, hogy nem nézett utána Pető állításának.
- Zöldlistás
Hasznosítható hulladék, közvetlenül a megfelelő hulladék-feldolgozóba kell eljuttatni, az EU területén szabadon szállítható. - Sárgalistás
A szállítást az érintett országok hatóságainak be kell jelenteni, akik különböző, a szállítással kapcsolatos feltételeket szabhatnak. Ha 30 napon belül nem reagálnak a bejelentésre, úgy a válasz hiánya hallgatólagos beleegyezésnek számít. - Vöröslistás
A legveszélyesebb anyagokat tartalmazó hulladék, a bejelentési kötelezettség erre is ugyanúgy vonatkozik, mint a sárgalistásra, azonban hallgatólagos jóváhagyásra itt nincs lehetőség.
Czakó már akkor megemlítette a Leutkirchner Werkstoffhof nevét, és elmondta azt is, hogy ez volt az első külföldi szállítmányuk, korábban mindig belföldről vásároltak. Az ügyvezető szerint az jelentette a problémát, hogy a hulladékot nem a megfelelő színkóddal látták el, sárga helyett ugyanis zöldlistásként volt feltüntetve.
Még tart a bizonyítási eljárás
A környezetvédelmi tárca február elején közölte, az illegálisan az országba került összesen 4800 tonnányi külföldi szemétbálából eddig 1500 tonnáról bizonyosodott be egyértelműen, hogy Németországból származik. A zöldhatóság erről a hulladékmennyiségről február első napjaiban el is küldte az illetékes német szerveknek az európai uniós direktíváknak megfelelő bizonyítékokat, azaz a fuvarleveleket és mérlegjegyeket.
A hatóságok által eddig összegyűjtött adatok alapján négy-négy német illetve magyar cég érintett az ügyben. Az uniós jogszabály szerint amennyiben a cégek nem engedelmeskednek a hatósági felszólításnak, akkor a német állam köteles saját költségén visszaszállítani a szemetet.