További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
|
"Az elmúlt két hét eseményei megmutatták, hogy Iraknak a továbbiakban is szembe kell néznie biztonságát fenyegető veszélyekkel, és szüksége van a külső segítségre, hogy leküzdje a problémákat - idézi a hírügynökség Bremer szavait - A hó elején a demokrácia ellenségei lerohanták a rendőrörsöket és számos közintézményt foglaltak el szerte az országban. Az iraki erők képtelen voltak megfékezni őket."
Az elmúlt szombat a szövetségesek legrosszabb napja volt az április 4-e óta tartó zavargásokban, amikor öt amerikai tengerészgyalogos a szír határ mellett a lázadókkal vívott összecsapásban vesztette életét, négy amerikai katonát pedig Bagdadban rejtekhelyről lőttek agyon ismeretlenek.
Nem kérdezték meg őket
A Newsweek amerikai hetilap hétfőn megjelenő száma arról ír, hogy az amerikaiaknak sokszor meglepő fordulattal kell szembenézniük, amikor együttműködve a frissen toborzott iraki erőkkel, úrrá akarnak lenni a helyzeten.
Április 4-én, amikor a bagdadi Szádr városban kitörtek a harcok, az új iraki hadsereg második zászlóalját vezényelték ki a keményvonalas síiták által lakott negyedbe, de az alakulat tagjai egyszerűen megtagadták a tűzparancsot, többen eldobálták fegyvereiket, és megszöktek.
A hetilapnak nyilatkozó egyik szabotőr elmondta: "Senki nem kérdezett meg minket, harcolunk-e sajátjaink ellen. Ha megtették volna, azonnal lemondtunk volna a katonaságról" A zászlóalj katonái között olyanok is akadtak, akik egyenesen az amerikaiakra fordították fegyverüket, számolt be az egyik szemtanú.
Az Egyesült Államok mintegy egymilliárd dollárt költött az iraki rendőrség, katonaság, illetve polgárőrség kiképzésére, eszközök vásárlására. A Szádr város biztosításával megbízott amerikai zászlóalj parancsnoka, Gary Volesky szerint a jelenleg rendelkezésére álló ötszáz fegyveres helyett legalább hétezer főre lenne szükség a helyzet ellenőrzéséhez.