Ellentmondásos személy a brit hírszerzés élén
További Külföld cikkek
- A Google Maps lefotózta, ahogy egy holttestet gyömöszölnek egy autó csomagtartójába
- Kétségbeesetten kéri az FBI az amerikaiakat, nehogy lelőjék a kínainak vélt drónokat
- Mészárszék várta az észak-koreai katonákat Kurszknál
- Fáról lezuhant, meglőtt medve zúzott halálra egy vadászt az Egyesült Államokban
- Őrizetbe vettek egy üzbég férfit a moszkvai merénylet után, videón a vallomása
Az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló dosszié tartalmának hitelessége feletti vita indította el azt az eseményláncolatot, amely David Kellynek, a védelmi minisztérium fegyverzeti tanácsadójának tavaly nyári öngyilkosságába, egyszersmind a munkáspárti brit kormány és a BBC eddigi legsúlyosabb válságába torkollott.
Elhibázott döntés?
A konzervatív ellenzék külügyi szóvivője szerint Scarlett kinevezése az MI6 - hivatalos nevén Titkos Hírszerző Szolgálat (SIS) - élére "elhibázott döntés", mivel a tisztviselő központi szereplője az iraki háború előtti hírszerzési adatok pontossága, illetve az adatok kormányzati felhasználásának módja ügyében indított, most is folyó vizsgálatnak.
A harmadik legnagyobb parlamenti erőt adó liberális demokraták külügyi illetékese is "erősen ellentmondásosnak" minősített Scarlett kinevezését.
A 45 perces készültség
A Scarlett felügyelete alatt összeállított, elhíresült dosszié legvitatottabb kitétele az volt, hogy a háború előtt az iraki tömegpusztító fegyverek - amelyeket azóta sem találtak meg - 45 percen belül bevethetők lettek volna. Scarlett, akit később beidézett a Kelly-ügyet vizsgáló bizottság, a meghallgatáson cáfolta, hogy a 45 perces készültségről szóló kitétel a kormány nyomására került volna a dossziéba.
Ezt a BBC rádió katonapolitikai tudósítója állította meg nem nevezett forrásra hivatkozva tavaly májusban, mondván: a kormány "izgalmasabbá" akarta tenni a dossziét.
A tudósításból példátlan botrány kerekedett a dühödten cáfoló kabinet és a BBC között, és a szópárbajban nyilvánosságra került Kellynek mint az értesülés valószínű forrásának neve. A férfi nem sokkal később öngyilkos lett.
A Kelly-ügyben elvégzett vizsgálat szinte minden felelősséget a BBC-re hárított, amelynek felső vezetése ezután lemondott, de a munkáspárti kormány sem heverte ki az ügyben elszenvedett súlyos megítélésbeli károkat.