Az értesülések ellenőrzése
Reméljük, hogy az iraki nukleáris, biológiai és vegyi fegyverkezési programmal kapcsolatos, átfogó és valósághű jelentés kielégíti az Egyesült Államok igényeit - hangoztatta vasárnapi sajtóértekezletén Amer al-Szaadi, Szaddám Huszein iraki elnök tanácsadója. - Ha azonban az Egyesült Államoknak, illetve Nagy-Britanniának tiltott fegyverkezési programról vannak a birtokukban adatok, akkor azokat most kellene átadniuk a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség, illetve az ENSZ fegyverzetellenőrzési bizottsága szakembereinek, hiszen ők ott dolgoznak Irakban, tehát nyomban módjuk van az értesülések ellenőrzésére - hangoztatta.
Atomot soha
Kérdésre válaszolva a nukleáris fegyverkezési programot illetően a tanácsadó elmondta, hogy Irak soha nem jutott el az atombomba teljes összeszerelésének szakaszába, és így nem került sor annak kipróbálására sem. Ugyancsak újságírói érdeklődésre al-Szaadi közölte, hogy a jelentés biológiai fegyverkezési programokkal kapcsolatos részében egy olyan projektet részleteznek, amely az öbölháború vége, 1991 óta nem létezik, új programról pedig azért nem szólnak ebben a részben, mivel nincsenek adataik arról, hogy ilyesmi létezne.
Irak szombaton adta át az ENSZ fegyverzetellenőreinek a terjedelmes dokumentumot, amely azt állítja, hogy az országban jelenleg semmiféle tiltott katonai fejlesztési tevékenység nem folytatódik.
Arab és angol nyelven
A 11 ezer oldalt kitevő iratcsomag vasárnap este érkezett meg Bécsbe, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) székhelyére. A dokumentum Cipruson és Frankfurton át érkezett az osztrák fővárosba. Az iraki fegyverekről szóló dokumentumok két másik példánya közép-európai idő szerint hétfőn hajnalban érkezik meg New Yorkba, az ENSZ székhelyére. Egyik példány a Biztonsági Tanácshoz, a másik pedig az ENSZ fegyverzetellenőrzési bizottságához kerül. Az arab és angol nyelven készült nyilatkozathoz egy nyolcvanoldalas összefoglalót csatoltak Bagdadban.