Katonamúltjával támadják Busht
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Nem is látták
A Demokrata Párt politikusainak legfrissebb vádjai szerint azonban még a kizárólag hétvégi elfoglaltságot jelentő, nem túl kockázatos szolgálat alól is kibújt az akkor szenátor apja támogatását élvező Bush. Az elnökváltásra készülő demokraták szerint amikor Busht 1972-ben saját kérésére Alabamába helyezték át - a fiatal Bush egy republikánus szenátor kampányát ment segíteni -, meg sem jelent a támaszponton.
Bizonyos dokumentumok szerint az alabamai támaszpont nem is tudott volna megfelelő gyakorlást biztosítani a pilóta Bushnak. A New York Times tényfeltáró riporterei hosszas nyomozás után sem találtak egyetlen olyan, a kérdéses időszakban Alabamában szolgáló nemzeti gárdistát, aki emlékezett volna az elnökre. Pedig az újságírók tizenhat tisztet is meginterjúvoltak.
A Washington Post ugyanakkor talált egy nyilatkozót, aki annak idején találkozott az Alabamában szolgáló Bushsal. A Fehér Ház a fokozódó nyomás hatására több száz oldalnyi dokumentumot, Bush katonamúltjának minden fellelhető iratát nyilvánosságra hozta. Ezekből azonban csak az derül ki, hogy Bush 1972-73-ban 25 teljesített szolgálati napért járó fizetést vett fel, az nem, hogy hol és mit tett az elnök.
Cserébe árulóznak
A demokraták már a 2000-es elnökválasztási kampány utolsó heteiben is hasonló támadást indítottak Bush ellen, ez azonban akkor a várttal ellentétes hatást váltott ki. A szavazók - talán emlékezve a vietnami behívóját elégető, füvező hippinek álló Bill Clintonra - inkább támogatni kezdték a megtámadott Busht.
Az elnök most azonban keményebb csatára számíthat. Legvalószínűbb vetélytársa, a demokrata előválasztásokon rendszeresen taroló John Kerry ugyanis többszörösen kitüntetett vietnami háborús hős. Kerry elnökválasztási kampányának egyik legdrámaibb pillanata volt, amikor Iowában kampányolva maga mellé szólította az emelvényre egykori bajtársát. A bevallottan republikánus szavazó vietnami veterán háborús hősként méltatta az őt annak idején megmentő Kerryt, és jelezte, a demokrata jelöltre fog szavazni az elnökválasztáson.
A republikánusok amellett, hogy Bush hazáért tett szolgálatainak alátámasztására dokumentumokkal árasztották el a sajtót, Kerry ellen is támadásokat indítottak. Erre alapot adhat, hogy Kerry vietnami szolgálatából hazatérve háborúellenes veteránszervezetet alapított. Ez, a republikánusok szerint egyenértékű a hazaárulással.