Vezércsel: a Wesley Clark-hadművelet
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
|
A cikk írásakor ismert közvélemény-kutatási adatok szerint Bush épphogy döntetlenre hozná a küzdelmet egy Névtelen Demokrata ellen. Rossz hír a pártnak, hogy a felmérés idején ismert kilenc demokrata jelölttel egybevetve az elnök sima újraválasztásra számíthat. Még Hillary Clinton, a demokraták titkos esélyese is gyengébben szerepelt a Névtelen Demokratánál. [Ezek az adatok még nem számoltak a jelöltségét akkor még titkoló Wesley Clarkkal. A USA Today és a CNN kedd reggel publikált kutatásai szerint Clark és Bush kiegyenlítetten áll. A Gallup felmérésében a tábornok 49 százalékon, az újraválasztásáért induló elnök 46 százalékon áll, a köztük lévő különbség belül van a hibahatáron - akiraly]
A demokraták tehát a körülményekhez képest kifejezetten rosszul álltak, mígnem Clinton elnök - hogy személyesen, azt nem állíthatjuk, de stábja révén - elő nem húzta a titkos adut. Wesley Clarkot.
Majdnem republikánus
A NATO egykori főparancsnokának jelölése meglepő, már csak azért is, mert olyannyira a centrumhoz tartozik, hogy akár republikánus is lehetne. Ahogy majdnem az is lett. A szeptember 11-i terrortámadások után a NATO éléről Clinton védelmi minisztere által visszahívott - mondjuk ki, kirúgott - Clark felajánlotta szolgálatai Bushnak. Az ötletet a Newsweek információi szerint Karl Rove, az elnök politikai főtanácsadója fúrta meg. "Republikánus lennék, ha Rove visszahívott volna" - ezt maga Clark jelentette ki két prominens republikánusnak tavaly januárban egy svájci konferencián. (A Daily Standard fehér házi forrásokból ugyanakkor úgy értesült, hogy az elnöki hivatal telefonnaplójában nincs nyoma annak, hogy Clark kereste volna Rove-t. A politikai tanácsadó nem emlékszik rá, hogy valaha is beszélt volna a tábornokkal.)
Talán pont ez az, amiért Clarkban láthatták meg az ideális jelöltet Clinton 1992-es és '96-os kampánystábjának prominensei, a tábornok mostani segítői. A középutas Clark annyiban feltétlenül a demokratákhoz közeli, hogy támogatja az abortusz liberalizálását és a kisebbségek pozitív diszkriminációját. A republikánus jobbszárnnyal és a libertárius frakcióval szemben ellenzi az adócsökkentéseket. A CNN-en szakértőként közreműködve folyamatos kritikával illette Bush háborús politikáját. Ugyanakkor támogatja a szabad fegyverviselést is.
Háborúellenessége jelentős kampányelőny lehet a demokraták között, ahol a legtöbb jelölt az iraki háború előtt még egyetértett Bush politikájával. Ugyanakkor egy tábornokot, aki ráadásul vietnami veterán, mégsem vádolhat hazafiatlansággal a héja Bush-csapat. A háború amúgy is kezd lepörögni a témák közül. "Egy jó gazdaság kompenzálhat egy elrontott háborút, egy jó Irak nem ellensúlyoz egy tönkretett gazdaságot" - egyszerűsítette le a képletet Larry Sabato, a Virginia Egyetem politikatudományi tanszékének vezetője a Guardianban.
Sötét/trójai ló
Mindez szép és jó, csak hát Clarkot egyáltalán nem ismerik Amerikában. Hiába ugrott jelölése után azonnal a demokrata jelöltlista élére tizennégy százalékkal, a megkérdezettek közel fele azt sem tudta, kicsoda Clark.
A párt híveinek egyértelmű jelöltje van. A jelöléséről szóló pletykákat folyamatosan, bár nem túl hitelesen tagadó Hillary Clinton egymaga 45 százalékos támogatottságot élvez a demokrata szavazók körében. Második helyen az Ember Aki Legyőzi Busht áll. A többi jelöltnek összesen nincs annyi támogatója mint "kettejüknek".
Ez az a pont, ahol kétségek merülnek fel Clark jelölésének komolyságával kapcsolatban. Hillary Clinton ugyan tagadja, hogy 2004-ben indulna, mondván ígéretet tett New York-i választóinak, hogy kitölti hat éves szenátori mandátumát. Aztán 2008-ban már elindul az elnökségért. De miért nehezítené meg a Clinton-csapat ezt azzal, hogy megnyereti - ha megnyereti - Clarkkal a 2004-es választást.
|
Hivatalban lévő elnök ellen nem szoktak sikerrel indulni saját pártjának jelöltjei. Igaz, erre is van ellenpélda, pont a demokrata Lyndon B. Johnson volt az, aki 1968-ban már az első előválasztás után lemondott újbóli jelöléséről. De LBJ éppen elvesztett egy háborút az USA-nak, így gyakorlatilag bárki megverte volna. Még a teheráni túszdráma miatt teljesen esélytelen Jimmy Carter is újra tudott indulni az elnöki címért.
Belátható ugyanakkor, hogy a volt First Lady mégsem indulhat el egy bizonytalan kimenetelű választáson. A jelölés heves tagadásának időszakában Bush verhetetlennek tűnt.
Most azonban egyre kevésbé az - így logikusnak tűnhet, hogy a tábornok tulajdonképpen csak egy nyúl. Rajta tesztelik le, mit érhet el Hillary. A Fehér Házhoz ugyanis hosszú út vezet.
Első körben a jelölteknek végig kell verekedniük magukat az előválasztásokon. Ezeken az egyes államok párthovatartozásuk szerint regisztrált választói előbb az elnökjelöltekről döntenek. A republikánus Pártban Bushnak nincs ellenjelöltje, így jövőre csak a demokraták lesznek elfoglalva.
Az előválasztások kimenetele sok helyütt megjósolhatatlan. Egy azonban biztos, már ennek során alaposan lehasználódnak a jelöltek. Miért is fárasztanák a férjével együtt több zűrös és nem megnyugtatóan lezárt ügyben érintett Clintonnét a párton belüli, mélyütésektől sem mentes kampánnyal. A lényeg, hogy a júliusi bostoni demokrata elnökjelölő konvención elég Clinton-, adott esetben Clark-párti küldött legyen.
Clinton lebegtet
A nyúl-teóriát legerősebben maga Bill Clinton támasztotta alá. Egykori kampánystábja épphogy kiszivárogtatta Wesley Clark indulási szándékát, mire másnap az exelnök egy lakossági fórumon egykori kabinetfőnöke alákérdezésére egyáltalán nem lefutottnak minősítette felesége jelöltségét. "Van-e bármennyi esély is arra, hogy Hillary indul a 2004-es választásokon" - kérdezte az alulinformáltnak biztosan nem nevezhető Leon Panetta. "A döntés Hillaryé" - lebegtetett válaszában Clinton.
A szondát tehát fellőtték Clintonék, most már csak az eredményekre - és Bush népszerűségének alakulására - kell figyelniük. Személyes tippem szerint legkésőbb március 3-án kiderül, hogy Clark komoly jelölt, vagy trójai faló. Addigra ugyanis három nagy állam - Kalifornia, Texas, Michigan - mellett már meglesz a barométernek tekintett New Hampshire előválasztás eredménye is.
|